مبارزه برای آزادی آسانژ

کوربین رهبر سابق حزب کارگر برای پایان دادن به آزار و شکنجه بنیانگذار ویکی لیکس مبارزه می کند.
نوشته اینا سمبدنر منتشر شده در یونگه ولت

جرمی کوربین رهبر سابق حزب کارگر فردا شنبه در کنفرانس بین المللی روزا لوکزامبورگ سخنرانی خواهد کرد.


کوربین سیاستمدار برجسته و فعال اتحادیه کارگری مدتهاست که برای پایان دادن به آزار و شکنجه جولیان آسانژ، بنیانگذار و روزنامه نگار ویکی لیکس، که توسط ایالات متحده تحت تعقیب قرار گرفته دارد، مبارزه می کند. او از همان ابتدا خاطرنشان کرد که آسانژ نباید تحت هیچ شرایطی به ایالات متحده مسترد شود. جولیان آسانژ استرالیایی در صورت محکوم شدن در هر ۱۸ مورد اتهام ممکن است به ۱۷۵ سال زندان محکوم شود.کوربین از زمان بازداشت آسانژ در لندن در آوریل ۲۰۱۹ درکنار وکلای مدافع، بستگان و حامیان آسانژ برای پایان دادن به آزار و شکنجه سیاسی به دلیل انتشار جنایات جنگی ایالات متحده در عراق و افغانستان مبارزه کرده است.

در ۲۲ اکتبر، کوربین یکی از شرکت کنندگان در «تریبونال بلمارش» که نامش را از این زندان فوق امنیتی گرفته است بود، او در آنجا در صحبت هایش تاکید کرد که آسانژ بیش از ۱۰۰۰ روز است بدون هیچ حکمی در سلول انفرادی نگهداری می شود. این تریبونال توسط فعالان مترقی بین المللی برای روشن کردن جنایات ایالات متحده – شکنجه، خشونت، جاسوسی غیرقانونی – موارد و اعمال نا موجهی که توسط ویکی‌لیکس فاش شده است و همچنین برای بحث در مورد رفتار غیر قانونی و جنایات ایالات متحده و بریتانیا علیه جولیان آسانژ، تأسیس شده است.
سایر شرکت کنندگان شامل طارق علی نویسنده و مورخ بریتانیایی، رافائل کورئا رئیس جمهور سابق اکوادور، اوزلم دمیرل عضو پارلمان اتحادیه اروپا از حزب چپ آلمان، و هم حزبی او هایکه هانسل، و همچنین دانیل السبرگ افشاگر و نویسنده («مقاله های پنتاگون»)، کن لوچ فیلمساز بریتانیایی و دیپا گوویندارجان درایور دانشمند بریتانیایی بودند.
کوربین به تریبونال یادآوری کرد: «ویکی لیکس جنایات امپراتوری ایالات متحده در افغانستان، عراق و فراتر از آن را افشا کرده است. ما در تریبونال بلمارش، جهان را زیر و رو خواهیم کرد و جنایات جنگی، شکنجه، آدم ربایی و انبوهی از موارد نقض جدی حقوق بشر را به دست عدالت خواهیم سپرد. مرتکبین این جنایات آزادانه پرسه می زنند و اغلب هنوز با چهره های برجسته و شناخته شده در ایالات متحده، بریتانیا و جاهای دیگر هستند. آنها باید پاسخگوی زندگی هایی باشند که نابود کرده اند و آنها باید جوابگوی آینده ای که از دیگر انسانها به سرقت برده اند باشند.»

کوربین روز دوشنبه، مهمان اولین کنفرانس مطبوعاتی سال که توسط آندرس مانوئل لوپز اوبرادور در مکزیک برگزار شد بود. رئیس جمهور مکزیک پیشنهاد پناهندگی برای آسانژ که او برای اولین بار در ۳ ژانویه ۲۰۲۱ ارائه کرده بود را بار دیگر مطرح کرد. رئیس جمهور مکزیک علناً اعلام کرد که اندکی قبل از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده از کاخ سفید، نامه ای به او نوشت و درآمد نامه خواستار عفو این روزنامه نگار شده بود – اما او پاسخی از ترامپ دریافت نکرد.