پرش به محتوا

قیام در آلماتی – «عملیات خرابکارانه بسیار مطلوب در حیاط خلوت روسیه»

قیام در آلماتی – «عملیات خرابکارانه بسیار مطلوب در حیاط خلوت روسیه»

 مجله لهستانی از «عملیات خرابکارانه بسیار مطلوب در حیاط خلوت روسیه» استقبال کرد

نوشته راینهارد لاوترباخ

منتشر شده در یونگه ولت

قزاقستان: اعتراضات منجر به استعفای دولت شد. رئیس جمهور تحت فشار

در قزاقستان، درگیری های خشونت آمیز بین تظاهرکنندگان و پلیس روز چهارشنبه ادامه یافت. در آلماتی پایتخت سابق و دیگر شهرها، شرکت کنندگان در تظاهرات به ساختمان های ادارات دولتی حمله کردند که برخی از آنها نیز به آتش کشیده شد. رئیس جمهور قاسم شومارت توکایف در اولین واکنش به اعتراضات دولت را به خاطر ناآرامی ها پیش آمده برکنار کرد – اما ضمنا اعلام کرد دولت برکنار شده  را تا زمان نصب کابینه ی جدید بر سر کار بماند. 

افزایش قیمت گاز مایع که در اوایل هفته جاری باعث اعتراضات شده است، پس از به راه افتادن اعتراضات به دستور دولت برای مدت شش ماه متوقف شده است و توکایف همچنین دستور داده است که قیمت ۱۹ مواد اصلی و اساسی غذایی به مدت سه ماه تغییر نکند. در همان زمان، او وضعیت فوق العاده دو هفته ای را در آلماتی، پایتخت جدید نورسلطان و مناطق اطراف آن وضع کرد.

رئیس جمهور در یک سخنرانی تلویزیونی از مجازات شدید «افراطی ها» خبر داد و قول داد که ریاست شورای امنیت را شخصاً به عهده بگیرد. این تصمیم دوم می تواند امتیازی یا پیروزی نمادین برای تظاهرکنندگان باشد. زیرا تاکنون رئیس این نهاد، رئیس جمهور پر سابقه نورسلطان نظربایف است که در سال ۲۰۱۹ از سمت خود کناره گیری کرد. یکی از خواسته های محوری معترضان کناره گیری او از سیاست قزاقستان است.

بر اساس گزارش های دولتی، دست کم ۱۹۰ نفر در درگیری بین تظاهرکنندگان و پلیس زخمی شدند که ۱۳۷ نفر از آنها افسر پلیس بودند. آشوبگران حدود ۵۰۰ غیرنظامی از جمله افراد مسن و زنان را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند. 

خبرگزاری دولتی معترضان را به غارت مغازه ها و حمله به بیمارستان ها متهم کرد. پلیس از ماشین های آب پاش و نارنجک های گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرد. از شهر آکتائو در غرب قزاقستان گزارش رسیده که بخشی افسران پلیس به تظاهرکنندگان پیوسته اند. در بعضی از مناطق، ظاهرا معترضان افسران پلیس و سربازان را خلع سلاح کردند.

روسیه در ابتدا با احتیاط در مورد این حوادث اظهار نظر کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت روسیه امیدوار است که «دوستان قزاق مشکلات داخلی خود را تحت کنترل درآورند.» با این حال، ظاهراً یک هواپیمای بزرگ ترابری نظامی روسیه در فرودگاه آلماتی فرود آمد تا شاید برای تخلیه شهروندان روسی آماده شود. نایب رئیس کمیته امور خارجه دومای دولتی، دیمیتری نوویکوف (KPRF) احتمال استفاده غرب از این موقعیت را رد نکرد. نوویکوف یکی از سخنرانان XXVII در روز شنبه خواهد بود. کنفرانس بین المللی روزا لوکزامبورگ در برلین است.

نشانه‌هایی برای تایید فرضیه نوویکوف وجود دارد که دست‌کم یک دست دولت غربی پشت تغییر جهت‌گیری سریع اعتراضات از مطالبات اجتماعی به مطالبات سیاسی بوده است. این اکنون یک واقعیت است که تظاهرکنندگان طبق یک سناریوی امتحان داده شده و آشنا در میادین مرکزی شهرهای خود کمپ ایجاد کردند و همچنین پیام رسان «نکستا» که در ارتباط با اعتراضات علیه انتخابات ریاست جمهوری بلاروس تاسیس شده بود، به طور فعال به هماهنگی معترضان کمک رسانی می کند.  شبکه روسی روسیه امروز RT در پیامی که به صورت اسکرین شات از پیام رسان نکستا منتشر کرده، نشان داد که در آن خطاب به معترضان آمده است که آنها «امید همه ی مناطق سابق شوروی» هستند. 

برنامه Nextaنکستا  از ورشو پخش می شود و گفته می شود که توسط سرویس های مخفی لهستان تامین مالی می شود. مجله ورشو Wprost در ارتباط با اعتراضات مربوط را «عملیات خرابکارانه بسیار مطلوب در حیاط خلوت روسیه» خواند.

۱ دیدگاه »

 1. شوربختانه، بشر زمانی بخود می‌آید که سرش به سنگ لحد می‌خورد و آن وقت دیگر خیلی دیر است.
  بگذار پاسخ همه فجایع سی سال اخیر جهان، همچنین، حوادث و ناآرامی‌ها در همه کشورها، بویژه، در اراضی اتحاد شوروی شهید و اروپای شرقی را ویرانگران جهانی بدهند!
  البته، در این امر، سوسیال شوونیست‌ها (کمونیست‌های نادم) نیز که به تاًسی از بی بی سی شب و روز بر طبل توخالی《فروپاشی》کوبیدند و می‌‌کوبند، نقش ضعیف‌تر از جنایتکاران بین‌المللی بازی نکردند.
  بزعم همه آن‌ها اتحاد شوروی《فروپاشید》، جهان امن و امان شد، بشریت در کمال رفاه و با خوشبختی زندگی می‌کند.
  به‌به، در چه جهان سعادتمندی بسر می‌بریم!

  لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: