پرش به محتوا

روسیه: عملیات اسرائیل نیروهای هوافضای ما و دفاع ضد هوائی سوریه را تحریک می کند

آندری ریزچیکف با نگارش مطلبی در «ویزلیاد» به بررسی به خطر انداختن هواپیماهای ترابری روسی هنگام انجام عملیات تهاجمی این کشور در بندر لاذقیه سوریه توسط هواپیماهای اسرائیلی میپردازد.

در این مقاله آمده است: دریاسالار اولگ ژوراولف، معاون مرکز روسیه برای آشتی طرف های متخاصم در جمهوری عربی سوریه روز چهارشنبه هنگام صحبت درباره بمباران سوریه توسط دو جنگنده اف-۱۶ اسرائیل با چهار موشک هدایت شونده، گفت: اسرائیل از مبدأ دریای مدیترانه اهدافی را در بندر لاذقیه مورد حمله قرار داد و واحد های ضدهوایی سوریه به دلیل فرود هواپیماهای ترابری نیروی هوایی روسیه در آن لحظه در فرودگاه حمیمیم از هدف قرار دادن موشک های اسرائیلی امتناع کردند تا هواپیما های روسی را به خطر نیاندازند.

ولادیمیر پوپوف، معاون سردبیر مجله روسی «آویاپانوراما»، در این رابطه گفت: این عملیات توسط نیروی هوایی اسرائیل انجام شد، این یک راه کار فنی است که بر اساس آن ماموریت زیر «چتر» دشمن انجام می‌شود، اتفاقی که می‌افتد به نظر تصادفی است، اما در واقع، محاسبات دقیقی در اینجا وجود دارد.»

وی یادآور شد که در شرایطی مشابه در سپتامبر ۲۰۱۸، زمانی که پدافند هوایی سوریه هواپیمای شناسایی روسی Il-20 VKS را در حالی که آماده فرود بود سرنگون کرد، پوپوف گفت: در آن زمان چهار فروند اف ۱۶ اسرائیلی در منطقه جنگی حضور داشتند.

وی افزود: این عملیات نظامی که توسط اسرائیل انجام می شود «اگر بخواهیم کمی با تسامح بگویم، مظهر بی احترامی کامل به نیروهای مسلح روسیه است.» ارتش اسرائیل از طریق این راه کار تلاش می کند تا نسبت به صلاحیت و آمادگی رزمی سامانه های پدافند هوایی سوریه بی اعتمادی ایجاد کند.این اتفاقات در حالی رخ میدهد که اسرائیل ادعا میکند که هنگام برنامه ریزی عملیات نیروی هوایی خود در سوریه، حضور نیروهای روسیه در آن کشور را در نظر می گیرد.

پوپوف تاکید می کند که اهداف چنین حملاتی نه تنها نظامی، بلکه سیاسی نیز هستند. وی گفت: موضوع دیگر این است که اسرائیل دائماً ادعا می کند که با تهدیدات تجاوزکارانه ارتش دولتی سوریه یا برخی از گروه‌های فعال در سوریه مواجه است، البته ما تاکنون چیزی در این مورد نشنیده‌ایم، اما اسرائیل به خود این حق را می دهد به این بهانه دست به اینگونه عملیات خطرناک بزند. عملیاتی که توسط اسرائیل صورت می گیرد منجر به تحریک نیروهای هوافضای ما و پدافند هوایی سوریه می شود.

روسیه الیوم

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: