پرش به محتوا

انقلاب کوبا پس از ۶۳ سال همچنان الهام بخش میلیون ها نفر در جهان است.

فولکر هرمزدورف

یونگه ولت

کوبا  ۶۳ سالگی انقلابش را جشن میگیرد تا نشان دهد چگونه می توان هم برای آرمان های سوسیالیستی و هم علیه ایالات متحده مبارزه کرد.

در کوبا نیز شصت و سومین سالگرد پیروزی انقلاب در روز شنبه همزمان با آغاز سال نو برگزار شد. این دومین سال پیاپی است که بدلیل پاندمی کرونا مراسم بزرگی  برای بزرگداشت سالگرد انقلاب برگزار نمی شود.

با وجود این محدودیت های همه گیری بیماری کووید ۱۹ بسیاری از مردم با آواز خواندن و رقصیدن در پارک ها، خیابان ها و میادین این سالگرد را جشن گرفتند.

رئیس جمهور میگل دیاز کانل در سخنان خود درباره این تناقض آشکار  صحبت کرد که کوبا علیرغم محاصره و تحریم های غیر انسانی همیشه موفق به دست یافتن به اهداف غیر قابل دست یابی شده است: «در این کوبا، غیرممکن ها همیشه ممکن خواهد بود.»

دیاز کانل در تبریک سال نو خود همچنین اشاره کرد که کشور در سال جدید با چندین «چالش عظیم» روبرو است. هیچ کس نمی داند در سال ۲۰۲۲ چه اتفاقی خواهد افتاد. هیچ نشانه ای از پایان یافتن محاصره ایالات متحده علیه کوبا دیده نمی شود» رئیس دولت کفت: «رونق اقتصادی تنها در صورتی امکان پذیر است که کووید-۱۹ را کنترل کنیم و کشور در بالا بردن کارآمدی در زمینه اقتصاد موفق شود». وی با بیان اینکه «همه چیز به ما و قدرت خودمان بستگی خواهد داشت»، خطاب به هموطنانش گفت: «اجازه دهید دوباره ثابت کنیم که این امکان پذیر است. اجازه دهید غیرممکن‌ها را ممکن کنیم.»

رئیس پارلمان استبان لازو در سخنانش موفقیت‌هایی را که کوبا در دهه‌های پس از انقلاب بدست آورد  را یادآور شد او تاکید کرد که «اجازه بدهید یاد آوری کنم این موفقیت ها به لطف سیستم سوسیالیستی که ما کوبایی ها آنرا بوجود آوردیم امکان پذیر شد».

متناسب با طرح این موضوع خبرگزاری کوبا پرنسا لاتینا به نقل از نویسنده اروگوئه‌ای ادواردو گالیانو، که در سال ۲۰۱۵ درگذشت، نوشت که این انقلاب، «مجازات شد، محاصره شده و مورد تهمت و تحقیر قرار گرفت، به چیزی بسیار کمتر از آنچه هدف اش بود رسید ، اما بسیار بیشتر از آنچه در توانش بود را به دست آورد. و این انقلاب همچنان مرتکب حماقت خطرناکی می‌شود، این همان حماقتی است که معتقد است انسان‌ها محکوم به این نیستند که توسط صاحبان سرمایه و ثروت جهان تحقیر شوند.»

این «حماقت» را  رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه (KPRF)، گنادی زیوگانوف، به عنوان یکی از شخصیت های برجسته خارجی که سالگرد انقلاب کوبا را تبریک گفتند تمجید کرد و گفت: «مردم شجاع کوبا هنوز هم الهام بخش میلیون ها نفر در جهان را برای مبارزه برای آرمان‌های سوسیالیستی هستند».

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا از «درس‌های انقلاب کوبا در زمینه انسان‌گرایی، عزت و توانائی را سخن به میان آورد و مراتب تقدیر و تشکر خود را از انقلاب مردم کوبا ابراز کرد».

 لوئیس آرس، همتای بولیویایی او بر «تحسین پیشرفت های علمی، اجتماعی و فرهنگی کوبا که نمونه ای برای جهان است» تاکید کرد. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به توسعه مثبت روابط روسیه و کوبا اشاره کرد. پوتین تاکید کرد که مسکو و هاوانا خواهان اجرای «پروژه های دوجانبه امیدوارکننده در زمینه تجارت، اقتصاد، علم و فناوری در چارچوب یک مشارکت راهبردی جامع» در سال جدید هستند.

در حالی که سران کشورها و دولت ها، سازمان های همبستگی و دوستان کوبا از سراسر جهان شصت و سومین سالگرد انقلاب را تبریک می گفتند، نمایندگان واشنگتن نقش خود را در تلاش های نافرجام برای تحریک براندازی حکومت در سال ۲۰۲۱ به اثبات رساندند و مستند کردند. 

تیموتی زونیگا براون، کاردار سفارت ایالات متحده در هاوانا، در پیامی توئیتری در ابتدای سال نوشت که افتخار می کند که «صدای بی صدایان کوبائی شده است». روزنامه گرانما ارگان مرکزی حزب کمونیست کوبا در واکنش به راه‌حل پیشنهادی آمریکا برای مشکلات کوبا نوشت: «مشکلات کوبا با سقوط انقلاب و برگزاری «جشنواره کوکاکولا و مک دونالد» حل نخواهد شد.» کوبا تنها از طریق دفاع از سوسیالیسم موفق به حل مشکلاتش خواهد بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: