پرش به محتوا

روزنامه انگلیسی گاردین شرایط زندگی مجلل قاتلان جمال خاشقچی را فاش کرد.

روزنامه انگلیسی گاردین شرایط زندگی مجلل قاتلان جمال خاشقچی را فاش کرد.
روزنامه انگلیسی گاردین نوشت که اعضای تیم ترور خاشقجی در تجمل و رفاه زندگی می‌کنند و این موضوع ادعاهای سعودی مبنی بر اجرای عدالت را بیشتر مورد تردید قرار می‌دهد.

این روزنامه در ادامه گزارش خود شاهدان محلی اعلام کردند که حداقل سه نفر از اعضای تیم قتل جمال خاشقجی در ریاض و زیر نظر این کشور در یک مجتمع هفت ستاره که از سوی آژانس امنیت ملی عربستان اداره می‌شود، اقامت دارند.

بر اساس اظهارات شاهدان، متهمان این جنایت به امکاناتی، چون باشگاه ورزشی و ایستگاه‌های کاری در محل دسترسی دارند و اعضای خانواده‌هایشان نیز به طور مرتب با این افراد ملاقات می‌کنند.

به نوشته این روزنامه، همه آنها در دادگاهی در عربستان سعودی در محاکمه ساختگی محکوم شده بودند و «صلاح الطبیقی» پزشکی که خاشقجی را در داخل کنسولگری عربستان در استانبول تکه تکه کرد، از جمله افرادی است که هنگام ورود به این مجتمع مشاهده شده است.

بر اساس گزارش روزنامه گاردین «این مشاهدات تردیدهای بیشتری را در مورد ادعاهای ریاض مبنی بر پاسخگویی قاتلان خاشقجی و شاید «سعود القحطانی» مورد اعتمادترین مشاور ولیعهد محمد بن سلمان ایجاد می‌کند.

القحطانی علیرغم ارزیابی سازمان‌های اطلاعاتی غرب مبنی بر اینکه او طراح ترور خاشقچی به دستور بن سلمان بوده، پس از 3 سال مخفی شدن دوباره در دربار سلطنتی ظاهر شد.
این منبع به این روزنامه اعلام کرد که «مصطفی المدنی» و «منصور ابوحسین» که در این ماجرا نیز نقش داشتند از جمله افرادی هستند که هنگام ورود به این مجتمع مشاهده شده‌اند.

به نوشته این روزنامه، «این دو شاهد در دو سال گذشته چندین بار به این مجتمع در ریاض رفته‌اند. افرادی تحت عنوان باغبان و تکنسین اجازه ورود به این ملک را دارند. شاهدان به دلیل ترس از انتقام بن سلمان از افشای هویت خود خودداری کردند.

این روزنامه همچنین از دیده شدن «الطبیقی»، «ابوحسین» و «مدنی» در اواخر سال 2019 و نزدیک به اواسط سال 2020 خبر داد و افزود که شاهدان به دلیل ترس از مجازات «بن سلمان» نام آنها را علنا اعلام نکردند.

به نوشته این روزنامه، ابوحسین و مدنی از افسران اطلاعاتی هستند که در امنیت دولتی کار می‌کنند و «عبدالعزیز بن محمد الهویرینی»، رئیس آنها، با برخی از متهمان دیده شده و او اغلب در ورزشگاه دیده می‌شود».

در دسامبر 2019، دادگاه عربستان طی احکامی، برخی از محکومین پرونده قتل روزنامه نگار سعودی را به اعدام محکوم کرد، اما محکومیت آن‌ها بعداً به حبس ابد تبدیل شد. سه متهم تبرئه و 10 نفر نیز به اعدام و حبس محکوم شدند.

این اطلاعات جدید در حالی منتشر می شود که معما در مورد هویت مردی که در ماه جاری توسط پلیس فرانسه دستگیر شده بود، ادامه دارد. چندی پیش، پلیس فرانسه فردی را به بهانه ارتباط با پرونده قتل خاشقجی دستگیر کرد. این شخص در 7 دسامبر در فرودگاه شارل دوگل پاریس بازداشت شد. با این حال، پلیس فرانسه کمی بعد او را آزاد و اعلام کرد که این اتفاق یک تشابه اسمی بوده است. مقامات ترکیه ضمن انتقاد از این اقدام پاریس گفتند که فرانسه ممکن است قاتل واقعی را دستگیر و به دلایل سیاسی او را آزاد کرده باشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: