پرش به محتوا

هشدار چین به جدایی‌طلبان تایوان: از خطوط قرمز ما عبور نکنید

سخنگوی دفتر امور تایوان چین در یک جلسه توجیهی رسانه‌ای هشدار داد که در صورت ادامه تلاش‌های این جزیره برای حرکت به سمت جدایی از چین، با اقدامات قاطعانه پکن مواجه خواهد شد.

«ما ژیائوگوانگ» با تاکید بر اینکه اقدامات تحریک آمیز تایوان و مداخلات خارجی میتواند در سال آینده میلادی تشدید یابد گفت : اگر نیروهای جدایی طلب در تایوان به دنبال تحریک با هدف جدایی، استفاده از زور و حتی عبور از هر خط قرمزی باشند ما مجبور به به کارگیری اقدامات جدی خواهیم شد.

تایوان به یک عامل مهم و کلیدی در تنش میان آمریکا و چین تبدیل شده و باوجود عدم رابطه دیپلماتیک بین آمریکا و این جزیره، واشنگتن از حمایت مالی و تسلیحاتی تایوان برای تحت فشار قرار دادن هرچه بیشتر چین دست برنداشته است.

«ما» گفت تحریک از طریق نیروهای جدایی طلب و مداخله نیروهای خارجی میتواند در ماه های آتی شدیدتر و پیچیده تر شود.

تنش‌های سیاسی و نظامی بین چین و تایوان طی هفته‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. تایوان مدعی شده است که چین قصد دارد به زودی این منطقه را اشغال کند. چین نیز تایوان را بخش جدایی ناپذیر از سرزمین اصلی می‌داند.

آمریکا بارها از چین خواسته است تا به فشارهای سیاسی، دیپلماتیک و اقتصادی علیه تایوان پایان دهد.

آمریکا از سال 1949 میلادی تاکنون حمایت‌های گسترده ای از تایوان به عمل آورده و روابط خاص و ویژه‌ای با این کشور داشته است. البته ایالات متحده بر اساس توافقنامه‌هایی که در سال 1979 با دولت چین امضا کرد، هیچ گونه رابطه رسمی و دیپلماتیک با تایوان برقرار نکرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: