پرش به محتوا

روسیه: به رسمیت شناختن طالبان به‌طور عملی در جریان است

«ضمیر کابلوف» مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه و نماینده ویژه پوتین برای افغانستان درباره موضع جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن طالبان گفت: هیچ توافقی میان روسیه و دیگر بازیگران کلیدی، حتی در میان 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد. فهم مشترک وجود دارد.

کابلوف با اظهار اینکه مسکو به مسایل فرهنگی و سنتی افغانستان احترام می‌گذارد، افزود: ما هیچ دستورالعملی را به کابل و مقام‌های جدید افغانستان تحمیل نمی‌کنیم.

نماینده ویژه پوتین در ادامه نیز درباره به رسمیت شناختن طالبان توسط جامعه جهانی به «اسپوتنیک» گفت: بطور کلی، به نظر من رسمیت شناختن سیاسی بیشتر یک عمل سیاسی نمادین خواهد بود و همانطور که می‌بینید، برسمیت شناختن آن‌ها عملاً در جریان است.

وی با اشاره به دیدارهای گسترده طالبان با مقامات کشورهای جهان و همچنین حضور هیئت طالبان در نشست فوق‌العاده شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی گفت: این خوب شد که تمام جهان اسلام دیدگاه خود را در مورد سیاست داخلی طالبان در بخش مذهبی بیان کرده‌اند، روند رسمیت شناختن نیز به قدم به قدم انجام می‌شود.

تظاهرات زنان در کابل علیه توقیف دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا

زنان معترض افغانستانی با برگزاری تظاهرات در کابل، خواستار آزادسازی دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا شدند.

معترضان با سردادن شعارهای «پول‌های بلوکه شدۀ افغانستان را آزاد سازید» و «اطفال نان می‌خواهند، پول ما را رها کنید» تاکید کردند که با توقیف دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا، گرسنگی در این کشور بیشتر شده است.

این زنان معترض در پایان تظاهرات، با خواندن قطعنامه‌ای از پیامد‌های توقیف دارایی‌های افغانستان هشداردادند که تداوم قطحی و گرسنگی در این کشور، باعث سیل مهاجرت خواهد شد.

در قطعنامۀ معترضان آمده است که  «جامعۀ جهانی باید شعار بشردوستانۀ خویش را در عمل پیاده نموده و با یک صدا خواهان آزادی پول ما شود. آمریکا باید پول‌های توقیف شده افغان‌ها را بدون هیچ قید و شرط آزاد کند، زیرا پول یاد شده حق ملت است و دارایی خصوصی هیچ شخص و یا دولت نمی‌باشد».

در بخش دیگری از این قطعنامه آمده است: «سازمان ملل متحد و بانک جهانی به عنوان نهادهای مسول باید به گونۀ مستقیم برای بحرانی که بر سر افغان‌ها آمده است، راه حل دریابند و آمریکارا قانع سازند که منجمد نگهداشتن پول، ظلم به افغان‌ها است و خطرات این ظلم بر تمام جهان گسترش خواهد یافت».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: