پرش به محتوا

روسیه: ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه اقدام تحریک آمیز تدارک می بیند

الکساندر فومین معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که سازمان ناتو در حال تدارک اقدام تحریک آمیز در نزدیکی مرزهای روسیه است.

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیه۲۴، فومین در جمع وابسته های نظامی خارجی در مسکو تصریح کرد: به احتمال زیاد اقدام تحریک آمیز ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه، ماهیت نظامی داشته باشد.

وی به عنوان نمونه ای از اقدامات تحریک آمیز ضدروسی به تجاوز ناوشکن انگلیسی دفندر به آبهای روسیه در دریای سیاه و در نزدیکی شبه جزیره کریمه در ماه ژوئن اشاره کرد.

به گفته معاون وزیر خارجه روسیه، هواپیمای جاسوسی ار. اس-۱۳۵ نیروی هوایی آمریکا در آن زمان با پرواز در نزدیکی محدوده قرار گرفتن ناوشکن انگلیسی دفندر از آن پشتیبانی می کرد.

فومین خاطرنشان کرد که پرواز هواپیماهای جاسوسی و بمب افکن های دورپرواز آمریکا در دریای سیاه در سال ۲۰۲۱میلادی، ۶۰ درصد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: برخی از این هواپیماها تا ۱۵ کیلومتری سواحل غربی شبه جزیره کریمه نیز نزدیک می شوند.

مقام ارشد نظامی روس گفت:سازمان ناتو در سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۵ رزمایش در دریای سیاه برگزار کرد که نسبت به گذشته دو برابر افزایش یافته است.

به گفته وی حضور ناوها و کشتی های نظامی کشورهای عضو ناتو در دریای سیاه دائمی شده است.

فومین این را نیز گفت که ناتو در منطقه دریای بالتیک هم کشورهای بیطرف فنلاند و سوئد را هم به رزمایش های خود جذب کرده است.

شویگو وزیر دفاع روسیه به تازگی از امکان اقدام تحریک آمیز ناتو در اوکراین خبر داد.

وی گفت: شرکت‌های نظامی خصوصی آمریکا در حال آماده‌سازی یک اقدام تحریک‌آمیز در شرق اوکراین با استفاده از عناصر شیمیایی هستند.

شویگو افزود: مقیاس رزمایش های آمریکا و تاتو با استفاده از هواپیماهای راهبردی رو به افزایش است و پرتاب های فرضی موشک های هسته ای نیز انجام می شود.

وی افزود: ایالات متحده در حال افزایش حضور نظامی خود در نزدیکی مرزهای روسیه است بطوریکه در اروپای شرقی حدود هشت هزار نیروی آمریکایی مستقر هستند.

روابط روسیه و ناتو بسیار پرتنش است و پس از روی کار آمدن حکومت غرب گرا در کی یف در سال ۲۰۱۴، پیمان ناتو همکاریها با مسکو را متوقف کرده و هر ساله چند رزمایش در نزدیکی مرزهای روسیه ازجمله در دریای سیاه برگزار می کند. در این میان، مسکو نیز برای قدرت نمایی رزمایش هایی را به اجرا می گذارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: