پرش به محتوا

تردید شبکه خبری آمریکائی به رفع تحریم‌های ایران.

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ ضمن گزارشی درباره آغاز هشتمین مذاکرات ایران و گروه 1+4 در شهر وین، نوشت: «دیپلمات‌های اروپایی و آمریکایی به‌شکل فزاینده‌ای درباره اینکه می‌توانند کاهش تحریم‌ها را به‌شکلی که ایران می‌خواهد ارائه دهند، تردید دارند.»

این وبگاه خبری نوشت که ایران به افزایش شدید فعالیت‌های هسته‌ای خود پس از تصمیم ایالات متحده مبنی بر خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای ادامه داده است. بلومبرگ ادعا کرده که این مساله منجر به کمبود زمان برای دیپلماسی برای آنچه جلوگیری از جمع‌آوری منابع ضروری برای ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران خوانده، شده است.

این وبگاه خبری همچنین به نقل از یک دیپلمات اروپایی که نامی از وی نبرده، مدعی شده است فرصت باقی‌مانده برای دستیابی به توافق به چند هفته کاهش یافته است. یک منبع آمریکایی نیز در اظهاراتی مشابه مدعی شده که زمان برای احیای توافق رو به پایان است.

ایران تاکید کرده است که در صورتی که تحریم‌ها رفع شده و رفع آنها با راستی‌آزمایی تایید شود و همچنین تضمین لازم جهت عدم خروج مجدد آمریکا از برجام ارائه شود، حاضر است گام‌هایی را که ذیل بندهای 26 و 37 برجام برداشته است به عقب بازگرداند.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا که ادعا کرده قصد بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران را دارد از ابتدای برسر کار آمدنش عملا هیچ اقدامی در راستای رفع تحریم‌ها نکرده و تحریم‌های ضد مردم ایران دوران ترامپ را ادامه داده است. علاوه بر این وزارت خزانه‌داری آمریکا در دوران بایدن گهگاهی به فهرست افراد و نهادهای تحریمی افزوده است.

هشتمین دور از مذاکرات ایران و گروه 1+4 که ایالات متحده نیز در حاشیه آن حضور دارد، از شب گذشته در شهر وین، پایتخت اتریش آغاز شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: