پرش به محتوا

آیا لولا داسیلوا باز میگردد؟

تصویری از محبوبیت لولا داسیلوا نزد مردم برزیل/ استقبال برزیلی ها از لولا پس از آزادی از زندان در سال ۲۰۲۰

«لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس جمهوری پیشین برزیل که محبوبیت خود را در نظرسنجی های پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ به رخ کشیده، گویا به دنبال بازگشت به عرصه سیاسی کشورش با هدف اتحاد احزاب و بازگرداندن اعتبار خدشه دار شده برزیل در عرصه بین المللی است.ولا داسیلوا سیاستمدار چپگرا و مخالف امپریالیسم برزیل در گذشته، دو بار متوالی در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور برزیل برگزیده شد. او اما در سال ۲۰۱۸ با اتهام فساد روانه زندان شد و از شرکت در انتخابات بازماند اما تبرئه وی در سال گذشته (اوایل ۲۰۲۰) از اتهامات فساد مالی، حالا راه را برای حضور دوباره اش و شاید هم با محبوبیتی بیش از گذشته، برای حضور در عرصه سیاسی کشورش هموار ساخته است.

روزنامه اقتصادی کرونیستا آرژانتین در گزارش نوشت لولا به دنبال ایجاد یک اتحاد سیاسی و مردمی عظیم علیه «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری فعلی که از سیاستمداران دنباله رو سیاست های کاخ سفید شناخته می شود، برآمده هرچند هنور رسما تصمیمش را برای نامزدی در انتخابات ۲۰۲۲ اعلام نکرده است.

ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری دست راستی کنونی برزیل به دلیل عملکردی نه چندان موفق در اداره کشورش به عنوان یکی از قدرتهای اقتصادی برتر جهان، به ویژه در حوزه مقابله با شیوع بیماری کرونا و محافظت از محیط زیست و همین طور بخاطر پیروی از سیاست های کاخ سفید به خصوص در دوره ریاست جمهوری ترامپ ، مورد انتقاد شدید از سوی مردم کشورش و حتی از سوی برخی اعضای جامعه بین المللی است. او زمانی به عنوان «ترامپ برزیل» شناخته می شد.

اگرچه لولا داسیلوا رئیس جمهوری پیشین برزیل هنوز رسما مشخص نکرده که نامزد انتخابات بعدی خواهد بود یا نه، اما گفته است چون این موضوع را مسئولیت خود می داند، درباره آن فکر می کند. او اما گفته که تصمیم خود را در ماه مارس (اسفند) به طور رسمی اعلام خواهد کرد.با این وجود، لولا برای ایجاد طیف وسیعی از اتحاد احزاب و متحد کردن کشورش علیه بولسونارو در انتخابات آتی در تلاش است.

طبق نتایج آخرین نظرسنجی های انجام شده در مراکز پژوهشی و رسانه های مطبوعاتی برزیل، لولا برتری خود را بر رقبای خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ برزیل نشان داده است.

تله سور نوشت: رئیس جمهوری سابق و رهبر حزب کارگران برزیل، علاوه بر حمایت حزب خود، توانسته با اتحاد بین احزاب چپ و میانه این کشور درصد پیروزی خود را بالا ببرد.

از جمله طبق نظرسنجی موسسه ایپک (IPEC) در ۱۵ دسامبر، اگر انتخابات در همان زمان انجام این نظرسنجی برگزار می شد، لولا داسیلوا با کسب ۵۶ درصد آراء برنده دور اول انتخابات ریاست جمهوری بود.

از سوی دیگر، براساس نظرسنجی پودر دیتا (PoderData) و گازت (Quaest)، بولسونارو به دلیل عملکرد ضعیف خود در مقابله با بحران همه گیری و افزایش تورم و قیمت کالاهای ضروری در این کشور، تنها حدود ۲۳ درصد آراء را به خود اختصاص داد.

به عقیده «لوئیس کوستا» مدیر تحلیلگر برزیلی، این نظرسنجی ها به خوبی تاثیر اتحاد جناح های مرکز و چپ با حزب کارگران، حزب حامی لولا را نشان می دهد. در حالی که بولسوناریسم اکنون یادآور «نفرت»، وجود شکاف در کشور و برچیدن احزاب گوناگون سیاسی است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: