پرش به محتوا

کشف جسد ۲۸ پناهجو در سواحل لیبی

خبرگزاری فرانسه گزارش داد؛
کشف جسد ۲۸ مهاجر غیرقانونی در سواحل لیبی
یک منبع امنیتی لیبی، روز یکشنبه اعلام کرد اجساد ۲۸ مهاجر غیرقانونی، عصر روز شنبه در سواحل غربی این کشور کشف شد.به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ یک مقام امنیتی محلی گفت: تیم‌های امداد و نجات هلال احمر لیبی، اجساد ۲۸ پناهجو را که پس از غرق شدن قایقشان جان باخته بودند، از آب گرفتند و سه نفر را هم در دو مکان جداگانه در ۹۰ کیلومتری طرابلس، پایتخت لیبی، زنده پیدا کردند.

این منبع افزود: وضعیت اجسادِ در حال تجزیه شده نشان می‌دهد قایق آن‌ها احتمالا چند روز پیش غرق شده است. تصاویر منتشر شده در رسانه‌های محلی لیبی، اجسادی را کنار یکدیگر در ساحل نشان داد که نیرو‌های امداد، آن‌ها را داخل کیسه‌های پلاستیکی قرار می‌دادند. این فاجعه در حالی رخ داده است که چند روز پیش نیز خبر جان باختن ۱۶۰ پناهجو دیگر در سواحل غربی لیبی منتشر شد.

بر اساس گزارش سازمان بین المللی پناهندگی، تعداد پناهجویان که از ابتدای سال ۲۰۲۱ در این مسیر جان خود را از دست داده اند به ۱۵۰۰ نفر می‌رسد. طبق گزارش سازمان بین المللی پناهندگی، بیش از ۳۰ هزار مهاجر غیرقانونی از آغاز سال جاری میلادی در سواحل لیبی، نجات باخته یا رهگیری شده اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از طرابلس، لیبی که در شمال آفریقا واقع شده، گذرگاه مهمی برای مهاجرت‌های غیرقانونی به اروپا است. هر ساله، ده‌ها هزار پناهجو تلاش می‌کنند از طریق سواحل ایتالیا که در فاصله ۳۰۰ کیلومتری لیبی واقع شده است، خود را به خاک اروپا برسانند.

پناهجویان که این مسیر را در پیش می‌گیرند اغلب از کشور‌های زیرصحرای آفریقا هستند و بسیاری از آن‌ها گرفتار قاچاقچیان انسان می‌شوند؛ البته اگر در این سفر پرخطر، جان خود را از دست ندهند. لیبی پس از سرنگون کردن حکومت قانونی معمر قذافی توسط کشورهای ناتو و جهادیون و اسلامگرایان افراطی در سال ۲۰۱۱ وارد یک بحران سیاسی وخیم شد که هنوز هم ادامه دارد. این کشور از چند ماه پیش به علت بدرفتاری با پناهجو و برده داری با انتقادات متعدد جامعه جهانی روبرو شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: