پرش به محتوا

سیادت ملی خط قرمز است : ائتلاف «الفتح» اعلام نمود که مخالف بقای هرگونه نیروی امریکائی درعراق است. – احمد مزارعی


سیادت ملی خط قرمز است : ائتلاف «الفتح» اعلام نمود که مخالف بقای هرگونه نیروی امریکائی درعراق است

عراق: خبرگزاریها، المیادین

مترجم:احمد مزارعی، ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱هادی عامری رئیس ائتلاف «الفتح» تاکید کرد که ملت عراق مخالف باقی ماندن هرگونه نیروی آمریکایی ویا مستشاران آمریکایی در کشور است و تاکید ورزید که امکان تغییر این هدف و یا مذاکره بر سر آن وجود ندارد.

ائتلاف «الفتح»عراقی امروز شنبه اعلام نمود که پس از انتهای سال جاری مخالف باقی ماندن هرگونه نیروی آمریکایی غیرنظامی به قصد دادن اموزش و یا مشاوره در عراق است

آقای هادی عامری رئیس ائتلاف فتح در یک سخنرانی که بمناسبت یادبود شهدای آزادسازی شهر ضلوعیه در استان دیالی برگزار شده بود اظهارداشت:»زمانی طولانی برای خروج نیروهای بیگانه از سرزمین عراق صبر و تحمل کردیم وپس از مجموعه ای از بهانه اوردن آنها وقت گذرانیها موافقت کردیم که در پایان سال جاری همه نیروهای نظامی آمریکا از خاک عراق خارج شوند لذا بر روی این هدف نمیتوان توافق و معامله کرد».

وی سپس افزود:»سیادت ملی خط قرمز است و امکان معامله روی آن تحت هیچ عنوانی ممکن نیست ….این پیام من به نیروهای امریکایی و حکومت عراق بسیار روشن است».

وی درخواست نمود که آنچه را که رویش توافق شده است با تمام شفافیت به اجرا درآید. ما هیچ گونه بازی سیاسی ، فریبکاری ، دور زدن و تبدیل و تغییر را در امور توافق شده برنمیتابیم، واگر نیروهای امریکا ئی بخواهند درعراق بمانند خودشان باید عواقب این تصمیم اشتباه خود را متحمل شوند.

وی در ادامه افزود:»ما سیادت ملی ناقص را نمی پذیریم ، و قبول نمیکنیم که حتی یک سرباز آمریکایی در پایگاه عین الاسد و یا پایگاه حریر (در کردستان عراق) باقی بماند . نه نیروی آموزشی و نه نیروی مشورتی.

اقای عامری سپس توضیح داد که اگر حکومت عراق به مربی و مستشاران نیاز داشت باید قرارداد تازه ای را منعقد کند ، تعداد ، وظایف و مکان حضور و اقامتشان را مشخص کند

در تاریخ نهم دسامبر جاری نیروهای ائتلاف که در پایگاه عین الاسد حضور داشتند اماکن حضور و اسلحه های خود را به ارتش عراق تحویل دادند، هر دو حکومت عراق و نیروهای ائتلاف پایان کار نیروهای جنگی ائتلاف را بطور رسمی در عراق اعلام داشتند.

آقای قاسم اعرجی مستشار امنیت ملی کشور عراق نیز روز پنجشنبه پایان کار نیروهای ائتلاف و خروج آنها را از کشور عراق بطور رسمی اعلام نمود.

در تاریخ ۲۶ ماه جولای گذشته بغداد و واشنگتن توافق نمودند که همه نیروهای جنگی امریکا در عراق در آستانه پایان سال جاری از عراق خارج شوند ، طرفین همچنین توافق کردند که تعدادی نیروی مستشاری و آموزشی که البته تعدادشان مشخص نشده بود برای کمک به نیروهای عراقی در کشور بمانند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: