پرش به محتوا

کوبا با چالش های بزرگی روبروست

منتشر شده در یونگه ولت

آخرین جلسه پارلمان کوبا در سال جاری با هدف انجام اصلاحات در زمینه جامعه مدنی و اقتصاد بکار خود پایان داد.

از فولکر هرمزدورف

اعضای پارلمان کوبا در آخرین جلسه امسال که روز چهارشنبه (به وقت محلی) به پایان رسید، به لایحه های بودجه و برنامه اقتصادی ملی برای سال ۲۰۲۲ و همچنین قانون جدید حمایت از خانواده پرداختند و سرانجام آنها را تصویب کردند. رئیس جمهور میگل دیاز کانل در سخنرانی پایانی خود، که در حضور فرمانده رائول کاسترو ایراد کرد، نسبت به افزایش درگیری های جهانی که ‹تهدیدی برای صلح، محیط زیست و زندگی در سیاره ما است› هشدار داد. دیاز کانل گفت: «خود مرکز بینی، تمرکز ثروت، افزایش نابرابری و تسلط فزاینده قدرت سیاسی سرمایه فراملی بر دولت‌های بسیاری از کشورها٬ ویژگی‌های قابل مشاهده و خطرناک‌تر در حال حاضر هستند».

رئیس جمهور کوبا گفت: بزرگترین چالش ها برای ما در سال آینده بهبود عرضه مواد غذایی و دارو، تثبیت و بهینه سازی تولید برق و کاهش اثرات تورم که یک روند جهانی است بر جمعیت کشورمان خواهد بود. 

الخاندرو گیل، وزیر اقتصاد در گزارشی ابراز داشت که اگر همه گیری کووید-۱۹ تحت کنترل باشد٬ وضعیت اقتصاد می تواند در سال ۲۰۲۲ بهبود یابد و تولید ناخالص داخلی (GDP) می تواند حدود چهار درصد رشد کند. گیل گفت، با این حال، در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱، در نتیجه همه گیری کووید-۱۹ و در ارتباط با تأثیرات منفی محاصره شدید ایالات متحده علیه کوبا، تولید ناخالص داخلی ۱۳.۴ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، کاهش یافت. با این وجود، سال جاری می تواند با رشد حدود دو درصدی به پایان برسد.

نمایندگان مجلس در این مناظره شرکت کرده و توضیح دادند که افزایش قیمت‌های بازار جهانی و افزایش هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی منجر به تنگناهای بیشتری در زمینه توزیع و عرضه کالا شده است. بنابراین اولویت های بودجه سال ۲۰۲۲ شامل برنامه های اجتماعی و گسترش خدمات برای حمایت از جامعه است. حدود ۷۳ درصد از این بودجه برای هزینه های بهتر کردن وضعیت زندگی مردم در زمینه های اجتماعی، آموزش٬ بهداشت و همچنین برای سرمایه گذاری در علم، فناوری و نوآوری در نظر گرفته شده است که سنگ بنای توسعه اقتصادی محسوب می شوند. همچنین سرمایه گذاری های قابل توجهی در زمینه تامین مواد غذائی، مسکن، انرژی، آب، حمل و نقل، ارتباطات و گردشگری برنامه ریزی و در نظر گرفته شده است.

روز سه شنبه، پارلمان پیش نویس قانون جدید حمایت از خانواده را تصویب کرد که در آن برگزاری رفراندوم و همه پرسی برای آغاز سال آینده برنامه ریزی شده است. این پیش نویس، از جمله، شامل به اصطلاح «ازدواج برای همه» و همچنین حق فرزندخواندگی برای خانواده (زوج های) همجنس گرایان است. پس از اینکه طرح معرفی ‹ازدواج برای همه› در سال ۲۰۱۹ به دلیل اعتراض گروه های مذهبی کاتولیک و انجیلی شکست خورد، اکنون قرار است در قانون جدید خانواده تغییراتی داده شود و در نهایت در آن برابری برای زوج های همجنس گرا تضمین شود.

با این حال، اسکار سیلورا، وزیر دادگستری اشاره کرد که پیش نویس طرح قانونی را نمی توان تا این حد (برابری را برای زوج های همجنس گرا)  کاهش داد. او گفت: «او قصد ندارد مدل خاصی را توصیه و یا اختراع کند یا طرحی را تحمیل کند، اما او تلاش می کند در عوض حقوق کسانی را که از حق خود بهره مند نبودند را به رسمیت بشناسد و حقوق موجود را تقویت کند. جایگاه کودکان و جوانان و حمایت از آنان در برابر خشونت خانگی نیز باید تقویت شود. آژانس خبرگزاری پرنسا لاتینا به نقل از وزیر دادگستری نوشت. قانون جدید از «جوانان، افراد مسن و افرادی که در موقعیت‌های مخاطره‌آمیز قرار دارند حمایت می‌کند، از حقوق مادر و پدر بودن حمایت می‌کند، شامل ضمانت‌هایی برای مادربزرگ‌ها، پدربزرگ‌ها و سایر خویشاوندان می‌شود، حق تعیین سرنوشت و فرصت‌های برابر را ترویج می‌کند و حق یک زندگی خانوادگی بدون خشونت را تعریف و تقویت میکند. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: