پرش به محتوا

غرق شدن دومین قایق حامل پناهندگان در آب‌های یونان.

به نقل از هفته نامه «اشپیگل»، در اثر غرق شدن دومین قایق حامل پناهجویان در آب های یونان در عرض چند روز اخیر حداقل 11 نفر پناهجو جان خود را از دست دادند. این قایق عصر روز پنج شنبه در جزیره کوچکی در شمال جزیره اندیکیتیرای یونان غرق شد. یک مقام گارد ساحلی یونان روز جمعه اعلام کرد که از آن زمان تا کنون جسد ۱۱ پناهنده در آب ها یافت شده است. حدود ۹۰ نفر هم تا به حال نجات یافته‌اند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در بین نجات یافتگان ۲۷ کودک و ۱۱ زن وجود دارد. عملیات گشت زنی و نجات در آب های یونان همچنان ادامه دارد چرا که هنوز مشخص نیست چه تعداد مهاجر در این قایق بودند.

گارد ساحلی یونان روز چهارشنبه هم ۱۲ مهاجر از جمله چند کودک را که قایق آن ها غرق شده بود نجات داد.

قایق حامل مهاجران که پیش‌بینی می‌شود ۵۰ سرنشین داشته روز سه‌شنبه ۲۱ دسامبر در نزدیکی جزیره فولگاندروس غرق شده است.

نیروهای امدادی یونان اواخر روز سه‌شنبه پس از اطلاع از واژگونی قایق حامل پناهجویان در آب‌های این کشور، عملیات جستجو و نجات را آغاز کردند.

این قایق غوطه ور حامل پناهجویان تقریبا هیچ تجهیزات نجاتی نداشته و به گزارش رسانه ها تنها دو نفر از بازماندگان جلیقه نجات به تن داشتند. اکثر نجات یافتگان تبعه عراقی بودند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد فاجعه فولگاندروس را بدترین فاجعه سال جاری میلادی در آب های دریای اژه ارزیابی کرده بود.

بر اساس ارزیابی این آژانس از ژانویه تا نوامبر سال جاری میلادی بیش از ۲۵۰۰ پناهجو در مسیرهای دریایی به سمت اروپا جان داده اند. از سال ۲۰۱۵ تا به حال هم حدود یک میلیون پناهنده به جزایر یونان رسیده اند.

جزایر یونان در دریای اژه از سال ۲۰۱۵ مورد هجوم تعداد زیادی از پناهندگان قرار گرفته که تحت شرایط بد و غیر انسانی در اردوگاه هایی در این جزایر اسکان داده شده بودند.

یونان اخیرا اردوگاه های بسیار امنیتی را برای اسکان پناهجویان احداث کرده است.

این اردوگاه های جدید با حصارهای سیم خاردار و مجهز به دوربین های نظارتی و دستگاه های اشعه ایکس برای بررسی های امنیتی و دروازه های مغناطیسی که شب ها بسته هستند تجهیز شده اند. این اردوگاه ها در مناطق دورافتاده‌ای احداث شده‌اند که آزادی تردد را برای پناهجویان بسیار محدود می کند.

یونان در کنار احداث این اردوگاه های محصور، اقدامات سختگیرانه ای را علیه مهاجران در پیش گرفته است. یونان چندین بار قایق های حامل مهاجران را به ترکیه بازگردانده است. این گونه اخراج های بدون تایید قبلی بر اساس قواعد بین‌المللی غیر قانونی تلقی می شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: