پرش به محتوا

دروغ همچنان دروغ است

جعل خبر «کار اجباری» در شین‌جیانگ توسط ایالات متحده: دروغ همچنان دروغ است

به گزارش شین‌هوا از پکن، آخرین لایحه کنگره آمریکا در مورد تحریم‌های جدید علیه منطقه خودمختار اویغور شین‌جیانگ چین، پاورقی جدیدی به دروغ‌های ساختگی ایالات متحده درباره موضوع «کار اجباری» در این منطقه اضافه کرده است و تلاش‌های ایالات متحده برای مداخله در امور داخلی چین و تضعیف ثبات و توسعه آن را بیشتر نمایان می‌کند.

تصویب قانون موسوم به «قانون پیشگیری از کار اجباری اویغورها» مظهر جدیدی از دروغ پردازی‌های واشنگتن و ایجاد مشکل در مورد مسائل مربوط به شین‌جیانگ است که به دنبال مهار چین و جلوگیری از توسعه دومین اقتصاد بزرگ جهان از طریق دستکاری‌های سیاسی و قلدری‌های اقتصادی به بهانه «حقوق بشر» است.

ایالات متحده دائما با کارت شین‌جیانگ بازی می‌کند و برچسب «کار اجباری» را بر این منطقه می گذارد. اما این ادعای ایالات متحده به مانند تشت سوراخی است که به سختی می تواند آب را درون خود حفظ کند.

در واقع، از سال 2014 تا 2019، تعداد کل افراد شاغل در شین‌جیانگ از 11.35 میلیون نفر به 13.3 میلیون نفر افزایش یافته است که خود یک رشد 17.2 درصدی را نشان می‌دهد. درآمد ساکنان و کارگران نیز به طور پیوسته افزایش یافته است.

اولویت‌های شغلی کارگران همواره به عنوان مرجع مهمی برای دولت محلی شین‌جیانگ در طراحی سیاست‌های اشتغال، گسترش کانال‌های اشتغال، ایجاد شغل، سازماندهی جلسات آموزش حرفه‌ای و ارائه خدمات کاریابی بوده است.

کارگران از همه اقوام در شین‌جیانگ همیشه شغلشان را به میل خودشان انتخاب می‌کنند و هیچ اجباری در کار نیست.

با اجرای یک سری سیاست‌ها و اقدامات برای تقویت اشتغال در این منطقه، شین‌جیانگ اساساً به این هدف دست یافته تا اطمینان حاصل شود که هر خانواده به اشتغال دسترسی دارد، هر کس شغلی دارد و همه می‌توانند درآمد ماهانه داشته باشند.

با توجه به این واقعیت که شین‌جیانگ بزرگترین پایگاه تولید پنبه با کیفیت بالا در چین و تولیدکننده مهم این محصول در سراسر جهان است، و در سالهای اخیر شاهد تولید پنبه به شکل مکانیزه و هوشمند بوده است، ادعای موسوم به «کار اجباری» در تولید پنبه شین‌جیانگ نمیتواند صحت داشته باشد.

توسعه صنعت پنبه باعث بهبود زندگی کشاورزان، کارگران نساجی و خانواده‌های آنها شده است. بر اساس گزارش اداره ملی آمار چین، تولید پنبه در شین‌جیانگ امسال به بالای 5.1 میلیون تن رسید و رتبه اول خود را در چین برای بیش از دو دهه حفظ کرد.

در حالی که برخی از سیاستمداران آمریکایی برچسب «کار اجباری» را برای بدنام کردن شین‌جیانگ انتخاب کرده‌اند، این برچسب در واقع باید به خود ایالات متحده چسبانده شود. تقریباً پانصد هزار کودک کار در مزارع ایالات متحده وجود دارد، و چیزی بین 240 هزار تا 325 هزار زن و کودک قربانی برده‌داری جنسی هستند و در طول پنج سال گذشته، سالانه بیش از صدهزار نفر برای کار اجباری به ایالات متحده قاچاق شدند.

چینی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید از آنجایی که یک پیکره گِلی نمی‌تواند در برابر باران دوام بیاورد، دروغ نیز نمی‌تواند در برابر بررسی دقیق دوام بیاورد. طرح وحشتناک ایالات متحده برای مهار چین با مسائل مربوط به شین‌جیانگ، چهره واقعی برخی از سیاستمداران آمریکایی را بیشتر نشان می‌دهد، سیاستمدارانی که هیچ چیز نمی‌تواند آنها را برای جلوگیری از تهمت زدن و دروغ بستن به شین‌جیانگ متوقف کند.

صرف‌نظر از همه‌ی قیل و قال‌هایی که سیاستمداران آمریکایی به راه انداخته‌اند، شین‌جیانگ به چیزی جز پیشرفت سریع‌تر در شکوفایی و توسعه خود تمرکز نخواهد کرد و درمورد کل چین نیز همین‌طور خواهد بود.


واکنش وزارت خارجه چین به عذرخواهی اینتل

شرکت اینتل به خاطر اظهارات مربوط به شین جیانگ عذرخواهی کرد. جائو لی جیان سخنگوی وزارت خارجه چین همین روز در پاسخ به پرسش‌ در همین رابطه در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که ما این بیانیه را مورد توجه قرار داده‌ایم و امیدواریم که شرکت‌های مربوطه بتوانند به حقایق احترام بگذارند و درست را از نادرست تشخیص دهند.

او گفت که ما بارها تاکید کرده ایم که ادعاهای مربوط به کار اجباری در شین جیانگ کاملاً دروغ و ساخته نیروهای ضد چینی ایالات متحده است، هدفشان تخریب سیمای چین و ثبات شین جیانگ و مانع شدن از توسعه چین است، مردم شین جیانگ سخت‌کوش و شجاع هستند. محصولات شین جیانگ کیفیت بالایی دارد. اگر شرکت‌های معدودی تصمیم بگیرند از آنها استفاده نکنند، به ضرر خودشان خواهد بود.


ضرر هنگفت «اینتل» بخاطر دروغ‌ سیاستبازان آمریکایی درباره شین جیانگ

«اینتل» که یک شرکت چندملیتی آمریکایی و بزرگترین تولید کننده تراشه‌های نیمه‌رسانا در جهان محسوب می‌شود روز سه شنبه 21 دسامبر (30 آذر) نامه سرگشاده‌ای را در وب‌سایت رسمی خود منتشر و اعلام کرد چرخه تامین آن نباید از کالاها یا خدمات صادراتی از منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ استفاده کند. این به دلیل آن است که برخی از سرمایه‌گذاران و مشتریان آن سوالاتی درباره ادعاهای واهیِ «کار اجباری» در شین جیانگ مطرح کرده‌اند.این نامه به با رسم‌الخط چینی ساده و سنتی،‌ انگلیسی و ژاپنی نگاشته و منتشر شده است. بی‌اساس بودن شایعات درباره کار اجباری در شین جیانگ مدت‌های مدید است که به اثبات رسیده و با این حال اینتل تصمیم گرفته در سمت اشتباه تاریخ بایستد.

یکی از کاربران اینتل اظهار نظری در این باره کرد که بهترین پاسخ به نامه این شرکت آمریکایی است. او نوشته «پنبه شین جیانگ هم به صورت یوان است؛ بهتر است این را هم رد کنید.»

به عبارت دیگر، اینتل با باور دروغ‌های سیاستبازان غربی درباره شین جیانگ، در حال به خطر انداختن این بازار عظیم است. شش سال متوالی است که سرزمین اصلی چین منبع اصلی درآمد شرکت اینتل بوده است. اینتل در سال گذشته میلادی 20.2 میلیارد دلار از سرزمین اصلی چین درآمد کسب کرد که دو میلیارد دلار بیشتر از سنگاپور بود.

تجربه نشان داده شرکت‌های غربی که به چین تهمت می‌زنند همواره بخش قابل توجهی از درآمد خود را به دلیل بایکوت توسط مصرف کنندگان چینی از دست داده‌اند و این وضعیتی است که شرکت اینتل هم ممکن است بزودی با آن روبرو شود.

از این موضوع ثابت می‌شود با وجود رسانه‌های خبری متعددی که درباره شین جیانگ گزارش تهیه می‌کنند،‌ مردم محلی که در مصاحبه‌ها حقیقت را درباره زندگی خود می‌گویند و بسیاری از روزنامه نگاران غربی که برای مصاحبه آزادانه با مردم شین جیانگ به آنجا دعوت می‌شوند، افکار عمومی غرب همچنان دروغ‌های بافته شده توسط رسانه‌های غربی را باور می‌کنند.

رسانه‌های چینی تلاش زیادی می‌کنند تا حقیقت را به مردم در غرب بگویند و به دروغ‌های رسانه‌های «جریان کذب» پاتک بزنند و این کاری است که با وجود دشواری‌های بسیار باید آن را انجام دهند.

هر روز به تعداد کسانی که در غرب به دروغ‌های رسانه‌های آنها واکنش نشان می‌دهند، و این ادعاها را بی‌اساس توصیف می‌کنند، افزود می‌شود. سرانجام روزی خواهد آمد که دروغ‌ها درباره شین جیانگ رنگ خواهد باخت و فقط حقیقت خودنمایی می‌کند.

رادیو بین‌المللی پکن

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: