پرش به محتوا

پوتین: اوکرائین خیال حمله به دونباس را دارند نه روسیه.

پوتین در یک کنفرانس مطبوعاتی بزرگ که امروز پنجشنبه برگزار شد، به رویدادهای دراماتیکی که اوکراین از سال ۲۰۱۴ تجربه کرده است، اشاره کرد و خاطرنشان کرد که این تحولات به آغازی برای تشدید تنش ها بین روسیه و غرب تبدیل شده است.

پوتین با اشاره به اینکه ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور وقت اوکراین، تا آن زمان (رویدادهای اوکراین در سال ۲۰۱۴) به احتمال پیوستن کریمه به روسیه فکر نکرده بود، گفت: بحران سیاسی که در زمستان در کیف رخ داد در سال‌های ۲۰۱۳-۲۰۱۴ او آماده بود تا داوطلبانه آن را ترک کند و نیازی به سازماندهی کودتای استبدادی که چند روز بعد در کیف رخ داد وجود نداشت.

رئیس جمهور روسیه گفت: «آنچه در سال ۲۰۱۴ رخ داد، یک کودتای اقتدارگرای خونین، که در آن مردم کشته و سوزانده شدند. چرا این کودتا سازماندهی شد؟ پاسخی وجود ندارد. رئیس جمهور یانوکوویچ موافقت کرد که تمام خواسته های مخالفان را برآورده کند، و آماده بود حتی در گام بعدی قدرت را ترک کند و قرار بود انتخاباتی برگزار شود که در آن اپوزیسیون شرکت کند و همه به خوبی از آن آگاه بودند. «

پوتین با اشاره به اینکه این کودتای خودکامه باعث برگزاری یک همه پرسی مردمی شد که بر اساس نتایج آن کریمه به محدوده روسیه بازگشت، گفت: چگونه می‌توانیم خواسته‌های سواستوپل و کریمه و ساکنان آنها را برای حمایت از آنها رد کنیم. ما در موقعیتی قرار گرفتیم بودیم که نمی‌توانستیم غیر از این عمل کنیم.»

پوتین گفت که دولت روسیه تلاش زیادی برای جلوگیری از وقوع درگیری در منطقه دونباس در جنوب شرقی اوکراین انجام داده است و فاش کرد که شخصاً از پترو پوروشنکو رئیس جمهور سابق اوکراین درخواست کرده و از او خواسته است که عملیات نظامی در دونباس را آغاز نکند.

پوتین یادآور شد: «او به من گفت: «بله، بله … بعد  دستور داد پس عملیات را آغاز کنید!»

رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد: مقامات اوکراینی دو بار تلاش کرده بودند تا مسئله دونباس را با زور حل کنند، اما هر دو حمله نظامی آنها به این منطقه ناکام ماند.

وی ادامه داد: اکنون به ما می گویند: «جنگ! جنگ! جنگ!»، و این تصور وجود دارد که مقدمات حمله نظامی در حال انجام شدن است، شاید هم برای عملیات نظامی سوم (در دونباس) و به این ترتیب پیشاپیش به ما هشدار می دهند: «دخالت نکنید و از این افراد (اقلیت روس تبار) محافظت نکنید، و اگر مداخله کردید، اینها هم تحریم های جدیدی هستند که با آن مواجه خواهید شد.» شاید در حال حاضر مقدمات برای این سناریو در حال آماده سازی است.

پوتین نسبت به وجود طرحی برای ایجاد یک منطقه ضد روسیه در مرزهای خود هشدار داد و خاطرنشان کرد: صادرات تسلیحات پیشرفته غرب به اوکراین ممکن است شبه‌نظامیان در این کشور را وادار کند تا بار دیگر مسئله دونباس را با زور حل و فصل کنند و کریمه را احیا کنند. .

رئیس جمهور روسیه با تاکید بر اینکه روسیه آماده برقراری روابط حسنه همجواری با اوکراین است، اما این امر با حضور دولت فعلی کی‌یف غیرممکن است، گفت: ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور کنونی اوکراین تحت تأثیر «افراطی‌ها و نازی‌ها» قرار گرفته است.

پوتین بار دیگر دولت اوکراین را مسئول فرار از اجرای تعهدات خود تحت «توافقنامه مینسک» در مورد شهرک سازی در دونباس دانست و تاکید کرد که این ساکنان دونباس هستند که در مورد سرنوشت منطقه خود تصمیم می گیرند.

رئیس جمهور روسیه در نشست سالانه مطبوعاتی خود در پاسخ به خبرنگاران درباره مسئله اوکراین گفت که مسکو هیچ کس را تهدید نمی کند و قصد حمله به کسی را نیز ندارد، اما به حملات پاسخ خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در کنفرانس مطبوعاتی سالانه خود در مسکو درباره پیشنهادات امنیتی ارائه شده توسط مسکو و همچنین مسئله اوکراین صحبت کرد.

پوتین با اشاره به اینکه احساس می کند اوکراین درصدد انجام عملیات نظامی است، گفت: سومین عملیات نظامی در اوکراین در حال آماده سازی برضد ما است و ما را تهدید می کنند که مداخله نکنید، ما باید پاسخ دهیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد احتمال حمله روسیه به اوکراین، گفت: روسیه هیچکس را تهدید نمی‌کند.

پوتین در مورد ابتکار عمل مسکو درباره ارائه پیشنهادات تضمین‌های امنیتی به آمریکا و ناتو گفت که گسترش ناتو به سمت شرق پذیرفتنی نیست.

وی گفت: مهم روند مذاکرات نیست، نتیجه مهم است. در دهه نود به ما گفتند که یک سانتی متر هم به سمت شرق نمی آییم. پس چه شد؟ ما را فریب دادند. گسترش ناتو در پنج مرتبه رخ داده است. سامانه‌های موشکی در رومانی و لهستان ظاهر می‌شوند. آیا ما به سراغ آنها رفتیم؟ (خیر، بلکه) آنها به سمت ما آمدند.

پوتین افزود: اکنون توپ در زمین غربی هاست تا درباره این پیشنهادات پاسخ دهند.

رئیس جمهور روسیه گفت که غرب باید همین حالا و فوراً ضمانت‌های امنیتی را به روسیه بدهد و نه اینکه آنها را از مسکو مطالبه کند.

او گفت: فقط تصورش را بکنید که اگر روسیه موشک‌های خود را در مرز ایالات متحده با کانادا یا مکزیک مستقر می‌کرد، آن وقت چه می‌شد. اینکه ما می‌خواهیم موشک‌های آمریکایی در مرزهای ما قرار نگیرند، خواسته زیادی نیست.

پوتین در عین حال ابراز امیدواری کرد که تحولات وضعیت موجود در گفتگو با آمریکا و ناتو، مسیر سازنده‌ای در پیش گیرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: