پرش به محتوا

روسیه: وضعیت بشردوستانه در افغانستان بسیار وخیم است

کمیسر حقوق بشر وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که در زمینه ارائه کمک های مالی به افغانستان مشکلاتی وجود دارد و اوضاع انسانی و بشر دوستانه در این کشور نگران کننده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، «گریگوری لوکیانتسف» کمیسر حقوق بشر وزارت خارجه روسیه در مصاحبه ای با ریانووستی اعلام کرد که وضعیت بشردوستانه در افغانستان همچنان کاملاً جدی است؛ در زمینه ارائه کمک های مالی مشکلاتی وجود دارد، اما موج های مهاجرتی که انتظارشان می رفت، رخ نداده است.

وی گفت: گفتن اینکه وضعیت در افغانستان به چه سمت و سویی خواهد رفت، سخت است. همه به اقدامات مقامات جدید افغانستان نگاه می کنند. آنها برای شناسایی رسمی بین المللی خود عجله ندارند و مشکلات باقی می مانند.

«دیمیتری ژیرنوف» سفیر روسیه در کابل پیش از این گفته بود که روسیه بیش از ۱۰۰ تن کمک های بشردوستانه از جمله دارو را به افغانستان رسانده است.

«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان اعلام کرده بود که چنانچه نتوان از یک بحران اقتصادی و انسانی در مقیاس بزرگ جلوگیری کرد، صدها هزار افغان در زمستان امسال تلاش خواهند کرد تا به اروپا فرار کنند.

وی در این باره گفته بود: غرب از موج های مهاجرت می ترسد. و ما به آنها می گوییم – در نتیجه اعمال شما، در نتیجه موانعی که خود شما ایجادشان نموده اید، زمانی که حتی ساختارهای سازمان ملل متحد نمی توانند پول ارسال کنند (به دلیل قطع ارتباط بانک های افغانستان از سیستم «سوئیفت»)، شما با وضعیتی رو به رو می شوید که طی آن حداقل یک دهم از جمعیت ۲۳ میلیونی افغانستان، در زمستان امسال به اروپا فرار کنند.

پیشتر سازمان ملل متحد نیز با قید فوریت هشدار داده بود که چنانچه برای سرپا نگه داشتن بانک‌های افغانستان اقدامی صورت نگیرد، با توجه به ناتوانی مردم از بازپرداخت وام‌ها، کاهش سپرده گذاری و همچنین کندی چرخش نقدینگی، نظام مالی این کشور بیش از چند ماه تا فروپاشی فاصله نخواهد داشت.

از نیمه ماه آگوست که طالبان بر افغانستان مسلط شده است، حمایت‌های مالی خارجی از این کشور عملاً متوقف شد. در همین حال، آمریکا نیز حدود ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های افغانستان را بلوکه کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: