پرش به محتوا

روابط بین بایدن و نفتالی بنت همچنان تیره است

رسانه‌های اسرائیلی روز سه شنبه اعلام کردند که جو بایدن رییس جمهوری آمریکا سه هفته است که به تقاضای نفتالی بنت نخست وزیر این کشور برای گفتگو در مورد برنامه هسته‌ای ایران پاسخ نمی‌دهد.

به نوشته رسانه اسرائیلی اروتز شوا اختلاف میان آمریکا و اسرائیل پس از تماس تلفنی اخیر نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در مورد شهرک‌سازی غیر قانونی این رژیم در کرانه باختری، تشدید شده است.
به گفته این رسانه اسرائیلی، بنت در گفتگو با بلینکن بر حق اسرائیل در یهودا و سامره (کرانه باختری) تاکید کرده است.
در همین حال، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا و دو مقام دیگر آمریکایی برای رایزنی درباره ایران و فلسطین به این کشور سفر کرده‌اند.
امیلی هورن سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه به وقت محلی اعلام کرد که این هفته، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی به اسرائیل و کرانه باختری رود اردن سفر خواهد کرد و برت مک گورک معاون دستیار رئیس جمهوری و هماهنگ کننده خاورمیانه و شمال آفریقا و یل لمپرت، دستیار موقت وزیر امور خارجه در امور خاور نزدیک او را همراهی خواهند کرد.
بر اساس بیانیه سخنگوی شورای عالی امنیت ملی آمریکا، سالیوان با نفتالی بنت نخست وزیر و مقامات ارشد این کشور دیدار خواهد کرد تا بر تعهد آمریکا در حفظ امنیت اسرائیل تاکید کرده و در مورد طیف وسیعی از مسائل راهبردی مهم در روابط آمریکا و این رژیم از جمله ایران مشورت و رایزنی کند.
» اروتز شوا» افزود: تنها پس از سفر سالیوان و پیام او به بایدن از طرف مقامات اسرائیلی، رییس جمهوری آمریکا در مورد گفتگو با نفتالی بنت تصمیم گیری خواهد کرد.
از سوی دیگر مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا خودداری جو بایدن از گفتگو با نفتالی بنت را رد نکرده‌اند. آن‌ها همچنین اعلام کرده‌اند جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا مسوول هماهنگی با اسرائیل در مورد برنامه هسته‌ای ایران است و سفر وی به اسرائیل در واقع پاسخ جو بایدن به درخواست‌های نفتالی بنت است.
به گزارش ایرنا، ازسرگیری مذاکرات در وین بستر را برای بروز اختلاف بین آمریکا و رژیم صهیونیستی هموار کرده‌است؛ اختلافاتی که به رویکرد متفاوت واشنگتن و تل‌آویو برمی‌گردد. بایدن دوگانه «دیپلماسی» و «تحریم» را برای دستیابی به توافق برگزیده اما اسرائیل از هر گونه توافق برد- برد غرب با ایران هراسان است.
اسرائیل بقدری از شکل گیری هر گونه توافقی در وین نگران است که نفتالی بنت نخست وزیر این کشور، رئیس موساد و وزیر جنگ خود را پیش از مذاکرات راهی واشنگتن کرد تا مقامات آمریکایی را به اتخاذ مواضع سخت گیرانه‌تری در مذاکرات غیر مستقیم با ایران ترغیب کنند.
به اذعان رسانه‌های اسرائیلی، نگرانی واقعی این رژیم از توافق با ایران، فاصله گرفتن آمریکا از منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: