پرش به محتوا

چه کسی در حال نابودی و مختل کردن هنگ کنگ است؟

انتخابات هفتمین دوره شورای قانونگذاری منطقه ویژه اداری هنگ کنگِ چین با موفقیت به پایان رسید. دفتر اطلاع رسانی شورای دولتی چین دوشنبه 20 دسامبر (29 آذر) کتاب سفیدی تحت عنوان «توسعه دموکراتیک در هنگ کنگ تحت اصل یک کشور، دو نظام» منتشر کرد که به شکل نظام‌مندی توسعه و ارتقای دموکراسی هنگ کنگ را از ریشه بررسی کرده و به شکل جامعی جایگاه دولت مرکزی در حمایت از توسعه نظام دموکراتیک هنگ با توجه به واقعیت‌های این منطقه را توضیح داده است.

کتاب سفید تازه منتشر شده به دو سوال زیر پاسخ‌های روشنی داده است:

چه کسی دموکراسی هنگ کنگ در حال حفظ و توسعه دموکراسی در هنگ کنگ است؟

چه کسی در حال نابودی و مختل کردن هنگ کنگ است؟


با نگاهی به تاریخ می‌بینیم طی یک قرن و نیم حکومت مستعمراتی بر هنگ کنگ، انگلیس مکررا از ایجاد اصلاحات دموکراتیک در این منطقه جلوگیری کرده بود. هیچ گونه دموکراسی در هنگ کنگ وجود نداشت. بعد از بازگشت هنگ کنگ به سرزمین مادری خود در سال 1997، این اولین بار بود که شهروندان هنگ کنگ به شکل واقعی اربابان امور خود شدند و فرصت یافتند در چارچوب اصل «یک کشور،‌ دو نظام» سرنوشت خود را در حوزه خودمختاریِ منطقه ویژه اداری تعیین ‌کنند.

تجربه ثابت کرده که نظام دموکراتیکی که توسط حزب کمونیست چین و دولت این کشور ایجاد شده و منطبق با اصل «یک کشور، دو نظام» است، با توجه به شرایط واقعی هنگ کنگ به شکلی بنیادین تضمین کننده برخورداری شهروندان هنگ کنگی از حقوق دموکراتیک و آزادی گسترده خواهد بود. دولت مرکزی چین همواره به تلاش‌های عظیم خود برای ارتقای توسعه دموکراتیک هنگ کنگ ادامه داده است.

با این وجود، توسعه دموکراتیک هنگ کنگ، به طور مدوام مختل و نابود شده است. طی چند برهه اخیر، نیروهای هرج و مرج طلب هنگ کنگیِ ضد چین که با نیروهای متخاصم خارجی مرتبطند به شکلی پیوسته حاکمیت قانون اساسی چین و قانون اساسی این منطقه را به چالش کشیده‌اند.

این نیروها از نقایص جدی و معایب نظام انتخاباتی هنگ کنگ برای نفوذ در ساختار حکمرانی منطقه ویژه اداری هنگ کنگ سوء استفاده کرده و با بهره گیری از به اصطلاح «دموکراسی» سعی در ایجاد تفرقه و سرنگونی نظام چین داشتند.

همانگونه که در کتاب سفید فوق تاکید شده مشکل اصلی که در خصوص توسعه دموکراتیک هنگ کنگ بیش از دو دهه است بروز کرده ربطی به دموکراتیک بودن یا نبودن آن ندارد بلکه به حفظ اصل «یک کشور‌، دو نظام» مرتبط است.

مسئله براندازی، مداخله و ضد مداخله است. نیروهای ضدچین که امور هنگ کنگ را مختل می‌کنند و نیروهای خارجی متخاصم حامی آنها مقصران اصلی عقب افتادگی توسعه دموکراتیک هنگ کنگ هستند.

در برهه حساسی که هنگ کنگ با آن روبروست، دولت مرکزی مجموعه اقداماتی را برای بهبود مشکلات این منطقه اتخاذ کرد که عبارتند از تصویب و اجرای «قانون امنیت ملی هنگ کنگ» و بهبود نظام انتخاباتی هنگ کنگ تا به این ترتیب وضعیت در حال گذار هنگ کنگ را از هرج و مرج به حکمرانی ارتقا دهد؛ به این ترتیب توسعه هنگ کنگ قادر است به مسیر حقیقی و واقعی خود بازگردد.

از این رو می‌توان گفت برگزاری انتخابات هفتمین دوره شورای قانونگذاری در هنگ کنگ تجربه موفقی برای نظام دموکراتیک متمایز هنگ کنگ محسوب می‌شود.

بیش از 1.3 میلیون هنگ کنگی با اشتیاق پای صندوق‌های رای رفتند تا 90 نماینده میهن‌پرست شورای قانونگذاری را انتخاب کنند؛ این انتخابات در واقع بازتاب نمایندگی گسترده، فراگیری سیاسی، مشارکت متوازن و رقابت منصفانه است.

بسیاری از شهروندان هنگ کنگی بر این باور بودند که انتخاب افرادی که میهن‌‌پرست و شایسته باشند،‌ شورای قانونگذاری را از شر هرج و مرج خلاص خواهد کرد. به این ترتیب شورای قانونگذاری جدید بر توسعه اقتصادی و بهبود زندگی مردم تمرکز خواهد داشت.

برخی تحلیلگران معتقدند که بر سر تمام 90 کرسی شورای قانونگذاری هنگ کنگ رقابت صورت گرفته و نامزدهای آنها به صورت از پیش‌تعیین‌شده، انتخاب نمی‌شوند. این پدیده‌ای است که از زمان بازگشت هنگ کنگ (1997) هرگز اتفاق نیفتاده بود. علاوه بر این، ترکیب اعضای شورای جدید «متمایز» است که به شکل موثری می‌تواند منافع کلیِ جامعه هنگ کنگ و منافع بخش‌ها و طبقات مختلف را مورد حفاظت قرار دهد.

معیار جهانی واحدی برای دموکراسی در جهان وجود ندارد. دموکراسی موفق و خوب آن است که از باطن و واقعیت خود پیروی و بتواند مشکلات جامعه هدف را حل کند.

تجربه 24 سال اخیر در هنگ کنگ نشان‌ می‌دهد پیروی کورکورانه از دموکراسی غربی فقط به هرج و مرج منتهی خواهد شد.

توسعه دموکراتیک هنگ کنگ باید مسیر منحصربفرد خود را طی کند؛ یعنی باید از اصل «یک کشور، دو نظام» و «قانون اساسی» هنگ کنگ تبعیت کند و همچنین اصل «حکمرانی میهن‌پرستانه هنگ کنگ» را اجرا نماید.

دولت مرکزی همواره رهبری استوار، حامی و ارتقا دهنده توسه دموکراتیک هنگ کنگ و نگهبان منافع بنیادین تمام ساکنان هنگ کنگ باقی خواهد ماند..China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: