پرش به محتوا

پوتین: تمام تنش‌ها در اروپا زیر سر آمریکا است.

در پاسخ به اقدامات غیردوستانه آمریکا؛
پوتین به آمریکا هشدار نظامی داد
رئیس جمهوری روسیه گفت که مسکو در پاسخ به اقدامات غیردوستانه ایالات متحده، تدابیر نظامی-فنی مناسب را اتخاذ خواهد کرد.به گزارش شبکه خبری راشا تودی؛ «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه روز سه شنبه در نشست هیات وزارت دفاع این کشور با بیان اینکه حق کامل دفاع در برابر اقدامات غیردوستانه آمریکا را داریم، تصریح کرد: مسکو در این مورد تدابیر نظامی-فنی مناسب را اتخاذ خواهد کرد.

پوتین روز سه‌شنبه در سخنرانی در جمع افسران نظامی ارشد مسکو گفت که دیگر غرب را شریک قابل اعتمادی نمی‌داند. او گفت که روسیه به دنبال تضمین‌های کتبی درباره حضور نیرو‌ها و سخت افزار‌های آمریکایی در نزدیکی مرزهایش بوده، اما حتی نمی‌توان به این تضمین‌ها تکیه کرد.

پوتین در این خصوص اظهار داشت: من و شما هر دو به خوبی می‌دانیم به بهانه‌های مختلف، از جمله تامین امنیت، آن‌ها هزاران کیلومتر دورتر از قلمروی ملی خود عمل می‌کنند. وقتی قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل دخالت می‌کند، همه آن‌ها را منسوخ و غیرضروری اعلام می‌کنند.

رئیس‌جمهور روسیه افزود گسترش بیشتر ناتو در اروپای شرقی را پیامد ابراز خوشحالی می‌داند که ناشی از به اصطلاح پیروزی غرب در جنگ سرد و نتیجه یک تحلیل غلط است.

پوتین تاکید کرد که روسیه آماده است اقدامات نظامی و فنی را به عنوان پاسخی به اقدامات غیردوستانه واشنگتن انجام دهد و تاکید کرد که این کار حق مسکو است.

وی با بیان این که ایالات متحده مقصر تشدید تنش‌ها در اروپا است، اظهار داشت: همانطور که قبلاً متذکر شدم، در صورت تداوم خط تهاجمی مشهود همکاران غربی ما، اقدامات تلافی‌جویانه مناسبی را از نظر فنی-نظامی انجام خواهیم داد و به اقدامات غیردوستانه واکنش سختی نشان خواهیم داد. می‌خواهم تاکید کنم، ما حق داریم این کار را انجام دهیم، ما حق داریم اقداماتی را انجام دهیم که برای تضمین امنیت و حاکمیت روسیه طراحی شده است.

پوتین گفت: تجمع نیرو‌های نظامی آمریکا و ناتو مستقیماً در مرز‌های روسیه و همچنین برگزاری رزمایش‌های بزرگ، از جمله رزمایش‌های برنامه‌ریزی نشده، باعث نگرانی جدی می‌شود. ما به شدت نگران استقرار عناصر سامانه دفاع موشکی جهانی آمریکا در نزدیکی روسیه هستیم.

اظهارات پوتین در حالی بیان می‌شود که روسیه منتظر پاسخ ناتو و ایالات متحده به پیشنهادات امنیتی خود است که شامل عدم استقرار تسلیحات تهاجمی در اروپای شرقی است.

پوتین خواسته‌ها درباره تضمین‌های امنیتی را تکرار و تاکید کرد که این جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده بود که در گفت‌وگوی دسامبر خود در مورد وضعیت اوکراین پیشنهاد تعیین نمایندگانی را برای مذاکرات در خصوص ثبات داد.

وزارت امور خارجه روسیه هم امروز (سه‌شنبه) هشدار داد در صورت امتناع ناتو از بحث درباره پیشنهادات امنیتی مسکو، همه گزینه‌ها از جمله استقرار تسلیحات اتمی در بلاروس مورد نظر قرار خواهد گرفت.

در ۱۷ دسامبر (جمعه ۲۶ آذر) وزارت خارجه روسیه دو پیش‌نویس در مورد ارائه تضمین‌های امنیتی قانونی از سوی ایالات متحده و ناتو را منتشر کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه پیش‌تر از ناتو خواسته بود تا گفتگو‌های اساسی درباره تضمین‌های امنیتی بلندمدت قابل اعتماد روسیه را آغاز کند. وی تاکید کرد که روسیه به تضمین‌های الزام آور قانونی نیاز دارد، زیرا غرب به تعهدات لفظی خود عمل نکرده است.

این پیشنهادات بعد از آن مطرح شد که کشور‌های غربی با جوسازی رسانه‌ای ادعای حمله احتمالی روسیه به اوکراین طی ماه‌های آتی را مطرح کردند که با استقبال مقامات این کشور‌ها و تهدید مسکو به تحریم‌های سنگین و افزایش حمایت از دولت کی‌یف همراه شد.

این در حالی است که رئیس‌جمهور روسیه و دیگر مقامات ارشد این کشور، ادعای حمله به اوکراین را تکذیب کرده و آن را بهانه‌ای برای تقویت حضور ناتو در مرز‌های غربی خود و افزایش فشار اقتصادی علیه مسکو توصیف کرده‌اند.

همچنین در رابطه با مسائل مطرح شده، وزارت خارجه روسیه نیز امروز سه شنبه اعلام کرد که چنانچه ناتو از گفتگو و مذاکره درباره پیشنهادات امنیتی روسیه سر باز زند، تمام گزینه‌ها از جمله استقرار سلاح هسته‌ای در بلاروس، بر روی میز است.

«کنستانتین گاوریلوف» رئیس هیئت روسیه در مذاکرات وین، با اشاره به تماس میان «یوری اوشاکوف» دستیار رئیس جمهور روسیه و «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا، امروز سه شنبه اعلام کرد که توافق بر سر پیشنهادات تضمین امنیتی ارائه شده از سوی روسیه امکان پذیر است زیرا مسکو و واشنگتن تماس‌هایی را آغاز کرده اند.

وزارت خارجه روسیه روز جمعه گذشته پیش نویس های توافق‌هایی جامع بین مسکو، واشنگتن و ناتو را منتشر کرد که در آنها بر تضمین‌های امنیتی و عدم توسل به تهدید و زور در موارد مورد اختلاف تاکید شده است.

پیشنهادات مذکور همچنین شامل عدم تعهد گسترش ناتو به شرق اروپا و عدم پذیرش عضویت کشورهایی در این سازمان است که پیشتر از اقمار شوروی سابق بوده اند مانند اوکراین و گرجستان.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه نیز دیروز جمعه از آمریکا و ناتو خواست تا خواسته‌ها و پیشنهادات امنیتی مسکو را جدی بگیرند چرا که اوضاع بین المللی بسیار متشنج است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: