پرش به محتوا

وزارت امور خارجه ایران آخرین تحولات مذاکرات هسته ای و آخرین تحولات مذاکرات با عربستان سعودی را فاش کرد

وزارت امور خارجه ایران امروز دوشنبه آخرین تحولات مذاکرات هسته ای در وین پایتخت اتریش و آخرین تحولات مذاکرات با عربستان سعودی را اعلام کرد.

به گزارش روسیه الیوم سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت: ما با طرف آمریکایی مذاکره مستقیم نداشتیم بلکه پیام هایی را از طریق انریکه مورا، هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات وین برای احیای توافق هسته ای با ایران دریافت کردیم. و در جریان مذاکرات به آنها پاسخ داده شد.»

زاده افزود: در جریان مذاکرات با کمپین رسانه‌ای برخی کشورها به‌ویژه سه کشور اروپایی برای جعل اخبار و انتشار اخبار کذب مواجه شدیم و خاطرنشان کرد: «از آنجایی که خرابکاری‌ها در تأسیسات کرج صورت گرفت، اطمینان دادیم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضرورت افشای و محکومیت شرایط حادثه را اعلام کرد.» و اینکه پس از تکمیل این هماهنگی‌ها، تهران اعلام کرد که اجازه نصب مجدد دوربین‌ها در تأسیسات را می‌دهد و در صورت متعهد ماندن آژانس. در چارچوب حرفه ای و فنی آن، روابط ما با آن خوب خواهد بود.

وی ادامه داد: دولت انگلیس علیرغم آنچه اعلام می کند در زمینه پرداخت بدهی های خود چیزی ارائه نکرده است و مشروط به موارد دیگر است…این پرونده مانع بزرگی برای تقویت روابط با لندن است.

و سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما دو متن جدید داریم که در جریان مذاکرات بر سر آنها توافق شد و مذاکرات آتی بر اساس این متون خواهد بود. در پایان، اما ما به این تفاهم‌ها سریع‌تر می‌رسیم… برخلاف آنچه واشنگتن آن را در رسانه‌ها تبلیغ می‌کند، و هیچ پیشنهاد یا متن روشنی از طرف مقابل دریافت نکرده‌ایم.»

وی تاکید کرد: ایران یکی از اعضای معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای است و آنچه انجام می‌دهد تحت نظارت آژانس است و از فعالیت‌های آن آگاه است و از آن مطلع است.

خطیب زاده در زمینه دیگری گفت: در مذاکرات ما با عربستان اتفاق جدیدی رخ نداده است.

وی ادامه داد: دور پنجم مذاکرات ما با عربستان هنوز آغاز نشده است.

خطیب زاده افزود: گفتگوی کوتاه و گذرایی میان حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و فیصل بن فرحان همتای سعودی وی در حاشیه نشست سازمان همکاری اسلامی صورت گرفت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: