پرش به محتوا

بر خلاف خواسته روسیه: هدف ناتو گسترش در شرق اروپا است

به گزارش هفته نامه «اشپیگل»، «تاد والترز»، فرمانده ارشد ائتلاف ناتو در اروپا در یک کنفرانس ویدئویی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشنهاد داده تا حضور نظامی خود در کشورهای رومانی و بلغارستان را مشابه آنچه در بالتیک و لهستان انجام داده‌اند گسترش دهد.

طبق پیشنهاداتی که تاد والترز، فرمانده عالی نیروهای متحد ناتو در اروپا مطرح کرده، در واقع مأموریت «تقویت حضور خط مقدمی» ائتلاف (EFP) را که تحت آن نیروهای نظامی این ائتلاف در کشورهای حوزه بالتیک و شرق لهستان مستقر شده‌اند، گسترش می‌یابد.

بر این اساس ناتو باید در جنوب شرقی اروپا یگان موسوم به (EFP) متشکل از 1500 نیرو را تشکیل دهد.

هفته نامه اشپیگل با استناد به گفته های دیپلمات ها نوشت: احتمالا این موضوع در نشست بعدی وزرای دفاع این ائتلاف نظامی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

یک سخنگوی «ینز استولنبرگ»، دبیر کل ناتو تنها در این باره اعلام کرده است که ناتو هوشیار باقی می ماند و تمام اقدامات لازم برای محافظت از شرکای خود در برابر هر تهدیدی را انجام می دهد.

ینز اشتولتنبرگ، دبیرکل ناتو هم روز جمعه گفت که این ائتلاف به ارزیابی مستمر الزام برای تعدیل هر چه بیشتر مواضع و حضورش، از جمله در حوزه جنوب شرق خواهد پرداخت: «زیرا ما باید مطمئن باشیم همیشه می‌توانیم از متحدان خود در برابر هر نوع تهدیدی محافظت و دفاع کنیم.»

مساله تقویت مواضع قوای نظامی روسیه در نزدیکی اوکراین تنش‌ها را بین مسکو و ناتو افزایش داده است.

مسکو روز جمعه اعلام کرد که خواستار تضمین قانونی الزام آوری از جانب ناتو است مبنی بر اینکه از هرگونه فعالیت نظامی در شرق اروپا و اوکراین دست خواهد برداشت.

ناتو بعد از اینکه روسیه کریمه را ضمیمه خود کرد و جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین در مناقشاتی مسلحانه از دولت کی یف جدا شدند نیروهای خود در بالتیک و لهستان را در سال 2017 تقویت کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: