پرش به محتوا

افشاگری نیویورک تایمز از کشتار هزاران غیرنظامی توسط آمریکا و پنهانکاری این جنایات

افشای اسناد تازه از حملات مرگبار آمریکا علیه غیرنظامیان
بنابر اسنادی که روزنامه نیویورک تایمز به آن دست یافته، پنتاگون برای سال ها اهداف غیر نظامی را بنابر اطلاعاتی نادرست به عنوان مواضع گروههای تروریستی در عراق، سوریه و افغانستان بمباران کرده و با ادعای کشتن افراد شبه نظامی دراین حملات، هزاران بی گناه از جمله کودکان را به قتل رسانده است.
به گزارش رسانه های مختلف، نشریه آمریکایی نیویورک تایمز با انتشار به این خبر نوشت: اسناد محرمانه پنتاگون نشان می دهد که بر پایه اطلاعاتی کاملا نادرست در بمب باران های هوایی آمریکا از سوریه تا افغانستان، سال ها صدها غیر نظامی در اهدافی اشتباه به قتل رسیدند.
کشتار ۱۲۰ نفر از ساکنان یک روستا در شمال سوریه
نیویورک تایمز درگزارش خود نوشت: بنابر این اسناد، در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی (۲۹ تیر ۱۳۹۵) نیروهای «عملیات ویژه آمریکا» منطقه ای در «توخار» واقع در شمال سوریه را به عنوان یکی از مواضع مهم داعش مورد بمباران هوایی قرار داده و مدعی کشته شدن ۸۶ شبه نظامی از این گروه شدند، اما درحقیقت آنها ۱۲۰نفر از اهالی یک روستا دراین منطقه را در این بمباران به قتل رساندند.
هدف قرار دادن یک خودرو با یک خانواده ۴نفره در عراق
این نشریه آمریکایی درادامه این گزارش نوشت: در اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی در عراق، جنگنده های آمریکایی یک خودرو در «وادی حجار» واقع در غرب موصل را به عنوان یک هدف داعش مورد بمباران هوایی قرار دادند؛ این درحالی بود که سرنشینان این خودرو یک خانواده چهار نفره (والدین به همراه دو فرزند) در حال گریز از مهلکه جنگ در موصل بودند.
هیچ یک از حملات خطا و گناه محسوب نشد
نیویورک تایمز نوشت: این موارد تنها نمونه ای است که از اسناد مخفی پنتاگون از جنگ آمریکا در منطقه خاورمیانه از سال ۲۰۱۴میلادی بدست آمده است. در تمامی حملات هوایی که از سوی نظامیان آمریکایی علیه غیر نظامیان در این کشورها رخ داد و خطاهای مرگباری را به بار آورد، از سوی پنتاگون یک اقدام اشتباه و خطا محسوب نشدند.
این نشریه آمریکایی درادامه نوشت: بررسی بیش از یکهزار و ۳۰۰ گزارش از تلفات غیر نظامیان در این اسناد نشان می دهد تا چه اندازه این حملات بنابر اطلاعاتی نادرست، عجولانه و بی دقت صورت گرفته اند و پیامد آن کشته شدن هزاران غیر نظامی از جمله کودکان بوده است. تمامی اینها در حالی اتفاق افتاده که آمریکا مدعی زدن دقیق هدف با داشتن بمب های نقطه زن است.
نیویورک تایمز می نویسد: بررسی این اسناد نشان می دهد که علیرغم سیستم بسیار مدون پنتاگون برای بررسی تلفات غیرنظامیان، پاسخگویی جای خود را به عدم شفافیت داده است. درهیچ یک از این اسناد و گزارش ها خبری از اقدامی اشتباه و یا برخورد انضباطی با خاطیان چنین حملات مرگبار علیه غیرنظامیان دیده نمی شود.
حملات هوایی در خاورمیانه ابتکار عمل دولت اوباما
نیویورک تایمز در ادامه نوشت: در واقع چنین حملات مرگبار علیه غیرنظامیان باز می گردد به تغییر ماهیت حملات در منطقه خاورمیانه که به دوره دولت باراک اوباما باز می گردد. اوباما درباره این رویکرد مدعی شده بود: این یکی از دقیق ترین کارزارهای حملات هوایی درتاریخ است.
وعده فن آوری که غیرنظامیان هدف قرار نمی گیرند
نیویورک تایمز نوشت : وعده داده شده بود که فناوری فوق پیشرفته آمریکا به نظامیان این کشور این امکان را می دهد که نیروهای مخاصم را هدف قرار داده و آسیبی به افرادی عادی نرسد.
در پاسخ به این جنایت ارتش آمریکا، «بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا به نیویورک تایمز گفت: حتی با داشتن بهترین فناوری جهان و دسترسی به کاملترین اطلاعات، اشتباه قابل اجتناب نیست.
شمار کشته شدگان غیر نظامی دقیقا قابل محاسبه نیست
نیویورک تایمز نوشت: هیچ راهی برای دست یافتن به آمار دقیق کشته شدگان غیر نظامی در حملات هوایی آمریکا در خاورمیانه وجود ندارد، اما آمارها بیش از ادعای پنتاگون است.
۱۶۰۵ کشته غیر نظامی در سوریه، عراق و افغانستان در حملات هوایی آمریکا
این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: بنابر آمار موجود ، درحملات هوایی آمریکا در سوریه و عراق تحت نام حمله به مواضع داعش، یکهزار و ۴۱۷ غیرنظامی کشته شده اند و در افغانستان از سال ۲۰۱۸ این آمار حداقل ۱۸۸نفر گزارش شده است.
تایمز نوشت: تحلیل های صورت گرفته توسط این نشریه بر روی این اسناد حاکی از آن است که آمار بسیاری از تلفات غیرنظامیان ، با ارزیابی های ضعیف، کاهش داده شده اند؛ در همین حال افراد غیر نظامی که درجریان این حملات دچار جراحت و نقص عضو شده اند از سوی عاملان این حملات (پنتاگون) به حال خود رها شدند.۱۳۰۲

ایرنا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: