پرش به محتوا

مسکو: حضور ناتو در مرز با روسیه به معنای آغاز جنگ است

«الکسی پوشکوف» سیاستمدار و سناتور روسیه اعلام کرد که حضور نیروهای ناتو در مرز اوکراین و روسیه به معنای تدارک برای آغاز جنگ با روسیه است.

به گزارش ایرنا، پوشکوف رئیس کمیسیون امور سیاستگذاری اطلاعاتی شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) امروز (شنبه) در گفت و گو با رادیو روسی «گاواریت ماسکوا» اظهار کرد: گسترش همکاریهای نظامی ناتو و اوکراین به منزله تدارک برای آغاز جنگ با روسیه است.

وی افزود: اگر ناتو درصدد تهدید نظامی روسیه نیست چرا می خواهد اوکراین را وارد ساختار خود کند.

سناتور روس تصریح کرد: پیمان ناتو برای اجرای نقشه های میلیتاریستی خود، حتی به عضویت اوکراین نیاز ندارد.

رئیس کمیسیون امور سیاستگذاری اطلاعاتی شورای فدراسیون گفت: ناتو می تواند از روحیه رهبری اوکراین استفاده و این کشور را عضو غیررسمی خود کند به این صورت که کی یف را ملزم به انجام تعهدات خود به عنوان عضو ناتو نکند.

وی افزود: اما به اوکراین تسلیحات داده و آن را به کشور جنگ طلب تبدیل کرده تا بتواند علیه روسیه استفاده کند. معتقدم که ناتو به چنین اقداماتی تمایل دارد.

تنش های بین روسیه و ناتو از چند سال پیش روابط دو طرف را سرد و همکاریها را به پایین ترین سطح پس از پایان جنگ سرد در سال ۱۹۹۱ رسانده است . این تنش ها به دلیل مساله اوکراین به اوج خود رسیده است.

آمریکا و برخی کشورهای همپیمانش مدعی شده اند که روسیه برای حمله به اوکراین آماده شده است و ناتو نیز در این شرایط روسیه را تهدید می کند و مسکو درصدد تنش زدایی و حل و فصل مسائل شدید با غرب در پشت میز مذاکرات است.

وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه پیش نویس توافقنامه های روسیه با ایالات متحده آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مورد تضمین های امنیتی را منتشر کرد.

به گزارش ایرنا از مسکو، بر اساس بندهای این پیش نویس، روسیه و ناتو متعهد می‌شوند که موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد را در مناطقی که از آنجا امکان هدف قرار دادن قلمرو یکدیگر وجود دارد، مستقر نکنند.

روسیه و ناتو باید متعهد شوند که شرایطی را ایجاد نکنند که بتواند به عنوان یک تهدید تلقی شود.

در پیش نویس توافق آمده است :روسیه به ناتو پیشنهاد می دهد برای حفظ تماس های ضروری «خط ارتباطی» ایجاد شود.

همچنین روسیه به ناتو پیشنهاد داده است تا به طور منظم در مورد تمرینات و مانورهای نظامی تبادل اطلاعات صورت گیرد.

در پیش نویس توافقنامه تضمین های امنیتی آمده است :روسیه پیشنهاد می دهد تا توافقی برای حل مسالمت آمیز اختلافات و پرهیز از توسل به زور شکل بگیرد.

روسیه به ناتو پیشنهاد می کند که از انجام هرگونه فعالیت نظامی در اوکراین، اروپای شرقی، قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی خودداری کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: