پرش به محتوا

اعتراف سرباز لهستانی: مرزبانان لهستان پناهجویان و حامیانشان را اعدام کرده‌اند.

امیل چچکو در مصاحبه با تلویزیون بلاروس

سرباز لهستانی که روز پنجشنبه از ارتش لهستان فرار کرده و از بلاروس درخواست پناهندگی کرده است، در تلویزیون بلاروس از تیراندازی به مهاجران در جنگل های نزدیک مرز توسط دو کشور نیروهای مرزبانی لهستان خبر می دهد.
ورشو سرانجام تایید کرده است که فرد فراری سرباز ارتش لهستان است.

به گزارش روسیه امروز خبرگزاری دولتی بلاروس، بلتا، روز جمعه مصاحبه‌ای با فردی که ادعا می‌کند یکی از اعضای ارتش لهستان است، منتشر کرد که چند روز قبل از ارتش لهستان فرار کرده و از مینسک درخواست پناهندگی سیاسی کرده است.
این فرد امیل چچکو نام دارد و به گزارش خبرگزاری بلاروس، یک کارت شناسائی نظامی لهستانی به این نام ارائه کرده است.

سرباز فراری ارتش لهستان در این مصاحبه ادعا می‌کند که تعدادی از پناهجویانی که به طور غیرقانونی از مرز بلاروس و لهستان عبور کرده اند در ماه های اخیر توسط مرزبانان لهستانی به قتل رسیده‌اند.
سربازان ارتش لهستان که به عنوان مرزبانان به منطقه مرزی ارسال شده اند. توسط مرزبانان لهستانی مجبور به اعدام مهاجران شدند.
سربازانی که در این عملیات شرکت کردند قبل از این دست زدن به اعدام پناهجویان تحت تاثیر الکل قرار گرفته اند.
خود او نیز مجبور به اعدام پناهجویان شده است:

«یکی از مرزبانان دیگر از ما خواست که اسلحه‌هایمان را دوباره آماده شلیک کنیم. وقتی علت را جویا شدیم، گفتند باید گلنگدن را بکشید و بعد اسلحه‌اش را بسوی سرمان نشانه گرفت و به این وسیله ما را مجبور به شلیک کرد. در اولین گشت زنی ما مست بودیم و پناهجوی تنهائی را دستگیر کردیم. او را به جنگل بردیم، قبری برایش حفر کردیم و سپس درست جلوی چشمان ما مرزبانان به سرش شلیک کردند.»

چچکو گفت که حداقل او میتواند در دو مورد شهادت دهد که در آن داوطلبان کمک به پناهندگان یا فعالان هوادار پناهجویان به قتل رسیده‌اند.
خود او در یکی از این موارد شاهد عینی بود.
او از صلیب سرخ می خواهد که این حوادث را بررسی کند و به جنگل های نزدیک مرز که گفته می شود اجساد مهاجران در آنجا دفن شده اند، مراجعه کند تا به آنها دسترسی پیدا کند.
ورشو در ابتدا وجود سربازی به این نام را رد کرد.

اظهارات طرف لهستانی پشت سر هم تغییر کرد است مثلاً اعلام شد چچکو مرده است، بعد اعلام شد او استعفا داده، سپس ادعا کردند او گم شده است، بعد به وی اتهام الکلی و اعتیاد به مواد مخدر زدند ادعاهای ضد و نقیض دولت و ارتش لهستان تا آنجا پیش رفت گفته شد او همچنین «مشکلاتی با قوه قضاییه» داشته است.
ماریوش بلاشژاک، وزیر دفاع لهستان، روز جمعه در توییتی درباره پرونده این سرباز نوشت:

«سربازی که دیروز مفقود شده با مشکلات جدی قانونی روبرو بوده و از ارتش استعفا داد. این فرد هرگز نباید به خدمت مرزی گماشته شود. من از مسئولان توضیح خواستم که چه کسی مسئول این اشتباه است.»

سوال شبکه خبری روسیه امروز آلمانی از دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه لهستان برای اظهار نظر در مورد این اتهامات تاکنون بی پاسخ مانده.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: