پرش به محتوا

چین به سیاست تفرقه افکنانه آمریکا در در جنوب آسیا انتقاد کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین سه شنبه از آمریکا خواست تا مانع از تفرقه افکنی میان کشورهای آسیا پاسیفیک شود. به گزارش شبکه CGTN، اظهارات وانگ چندین ساعت پس از آن مطرح شد که آنتونی بلینکن نسبت به آنچه وی «اقدامات تهاجمی» چین در منطقه خوانده بود، ابراز نگرانی کرده بود.

بلینکن در همان روز گفته بود که دولت آمریکا به دنبال تنش در آسیا نیست و تضمین می‌کند رقابت با چین به یک مناقشه فاجعه بار تبدیل نخواهد شد.

وانگ با اشاره به این اظهارات گفت که ادعاهای بلینکن و بازی با عبارتهای «تهدید چین» از یک سو و تاکید بر عدم مناقشه با چین از سوی دیگر ، ناقض یکدیگر هستند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین این اظهارات همراستا با روح جلسه مجازی ماه نوامبر میان رهبران دو کشور نیست و از طرف دیگر از سوی کشورهای منطقه نیز مورد قبول قرار نخواهند گرفت.

این مقام چینی در ادامه گفت آمریکا با این ادعا که نقش سازنده‌ای در توسعه صلح و ثبات در منطقه آسیا پاسیفیک ایفا می‌کند، باید از ترسیم مرزهای ایدئولوژیک دست بردارد.

وی از آمریکا خواست تا به تلاش‌های چین و آسه آن برای توسعه صلح و ثبات در دریای چین جنوبی احترام گذاشته و با اعزام ناوها و هواپیماهای جنگی خود به منظقه از قدرت نمایی دست بردارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: