پرش به محتوا

پوتین از افزایش گردش مالی و تجاری بین روسیه و چین استقبال کرد

« ولادیمیر پوتین » رئیس جمهوری روسیه در گفت و گو با «شی جین پینگ» همتای چینی خود از روابط روسیه و چین به عنوان یک الگو برای مناسبات کشورها در قرن بیست و یکم یاد و از افزایش ۳۱ درصدی گردش مالی و تجاری بین دو کشور استقبال کرد.

به گزارش ایرنا از مسکو، پوتین روز چهارشنبه در دیدار ویدئوکنفرانسی با رئیس جمهوری چین که در حال برگزاری است، اظهار داشت: گردش مالی تجاری روسیه و چین در ماه های نوامبر-ژانویه(آذر- دی)  ۳۱ درصد افزایش داشته و از سطح پیش از همه گیری هم فراتر رفته است.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین به پویایی مثبت در روابط بین کشورها اشاره کردند. پوتین روابط بین فدراسیون روسیه و چین را الگوی همکاری بین دولتی در قرن بیست و یکم خواند.

وی خاطرنشان کرد: اجرای معاهده حسن همجواری، دوستی و همکاری که برای پنج سال دیگر تمدید شد، امکان شکل‌گیری مدل جدیدی از روابط دو کشور را فراهم کرد که مبتنی بر اصولی مانند عدم مداخله در امور داخلی است. امور و احترام به منافع یکدیگر، عزم برای تبدیل مرزهای مشترک به کمربند صلح ابدی و حسن همجواری از ویژگی های این معاهده است.

به گفته وی، تنها در ماه هاینوامبر و ژانویه، حجم مبادلات تجاری روسیه و چین با ۳۱ درصد افزایش به ۱۲۳ میلیارد دلار رسیده است.

پوتین همچنین در مورد امضای قرارداد برای تولید ۱۵۰میلیون دز واکسن روسی علیه ویروس کرونا در چین صحبت کرد. علاوه بر این، او به آقای شی گفت که آماده است برای افتتاحیه بازی های المپیک در ماه فوریه به پکن بیاید.

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین نیز خاطرنشان کرد: به رغم این واقعیت که جهان وارد دوره «تلاطم و تغییرات بزرگ»  شده است،   روابط بین چین و روسیه اکنون «نشاط پایدار»  را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه مشتاقانه منتظر دیدار رودررو با پوتین است، پوتین هم در  پاسخ گفت که امیدوارم در فوریه۲۰۲۲میلادی (بهمن/اسفند) بتوانیم حضوری در پکن دیدار و در افتتاحیه بازی های المپیک شرکت کنیم.
 

به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، رئیس جمهوری چین در دیدار مجازی با پوتین با بیان اینکه جهان وارد دوره تلاطمات و تحولات بزرگ شده است، اضافه کرد: روابط چین و روسیه از آزمون های مختلف با موفقیت بیرون آمده است. این روابط توانایی خوبی نشان داده و تحرک تازه یافته اند. 

وی خطاب به پوتین گفت: من و شما در راس دو کشور، در اشکال گوناگون در مورد مسائل کلیدی دستور کار جهانی، تماس های نزدیکی داشتیم.

رئیس جمهوری چین سپس گفت: دو طرف بطور رسمی تمدید موافقت نامه حسن همجواری و دوستی و همکاری را بین روسیه و چین را اعلام کرده و محتویات جدید وارد آن کردند.

شی جین پینگ با بیان اینکه همکاریهای گسترده سیاسی روسیه و چین، امکان همکاریهای دوجانبه را نشان داد، افزود: در 9 ماه گذشته حجم مبادلات تجاری دو کشور از مرز 100 میلیارد دلار فراتر رفت.

وی خاطرنشان کرد: سال علوم و نوآوری ها بین دو کشور با موفقیت برگزار شد و مجموعه ای از طرف های استراتژیک بزرگ در حال اجرا است. نظام پرداخت های مالی با ارز های ملی دو کشور و همکاریهای دوجانبه در عرصه نوآوریها نیز گسترش می یابد.

رئیس جمهوری چین گفت: دو طرف به عنوان قدرت های بزرگ جهانی، مسئولانه رفتار می کنند و دستور کار متحد کننده برای همکاریهای بین المللی در عرصه مبارزه با کووید-19 ارائه می کنند.

وی تصریح کرد: روسیه و چین از دموکراسی واقعی و حقوق بشر دفاع می کنند و تکیه گاه مهمی برای تحقق همکاریهای چندجانبه و دفاع از برابری و عدالت بین المللی می شوند.

سران این دو کشور قصد دارند در مورد روابط دوجانبه از جمله در زمینه انرژی، فناوری پیشرفته، سرمایه گذاری و تجارت گفت و گو کنند. همچنین  پوتین و شی در مورد موضوعات بین المللی بحث خواهند کرد.

رئیس جمهوری چین در کنفرانس ویدئویی امروز خود با همتای روسی خود به ولادیمیر پوتین گفت که چین و روسیه باید تلاشهای مشترکی برای تضمین منافع امنیتی یکدیگر انجام دهند.

طبق گزارش رسانه‌های چینی رئیس جمهوری چین به پوتین گفت » نیروهای بین المللی خاص» درحال حاضر در ظاهر دموکراسی درحال مداخله در امور داخلی چین و روسیه هستند و قوانین بین الملل و هنجارهای شناخته شده روابط بین الملل را پایمال می‌کنند

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: