پرش به محتوا

مجموعه گزارش هائی درباره اختلافات روسیه و ناتو

لاوروف به همتای آلمانی برای گسترش ناتو به شرق هشدار داد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در گفت و گوی تلفنی با وزیر خارجه جدید آلمان خواستار توقف گسترش ناتو به شرق و ارائه تضمین های امنیتی به روسیه در این مورد شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از بیانیه وزارت امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف در گفت و گوی تلفنی با آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه جدید آلمان که نخستین تماس این دو نفر پس از انتصاب بربوک بود، برای برقراری تماس های منظم و توسعه همکاریهای روسیه و آلمان ابراز امیدواری کرد.

بر اساس این بیانیه، وزیران خارجه روسیه و آلمان در گفت و گوی تلفنی خود بر توسعه روابط دوجانبه و دورنمای همکاریهای دو کشور تمرکز کرده بودند و طرف روسی بر عزم کشورش برای گسترش همکاریها با آلمان به نفع ملت دو کشور و تامین امنیت و ثبات اروپا و جهان تاکید کرد.

 وزیر خارجه روسیه در بخش مربوط به مسائل بین المللی این گفت وگوی تلفنی، به ضرورت ارائه تضمین های امنیتی به صورت تعهد حقوقی برای عدم گسترش ناتو به شرق و خودداری این سازمان از استقرار زیرساخت های خود در نزدیکی مرزهای روسیه اشاره کرد.

لاوروف در ادامه گفت و گو با وزیر خارجه آلمان اقدامات دولت اوکراین در مورد مناقشه در شرق این کشور را تشریح کرده و با انتقاد از آن، رفتار کی یف را غیرمسئولانه خواند که هیچ علاقه ای برای اجرای توافقنامه مینسک به منظور حل و فصل مناقشه در منطقه دونباس از خود نشان نمی دهد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین نفوذ دولت آلمان بر اوکراین به عنوان یکی از طرف های گروه نورماندی را مهم خواند که می تواند برای حل و فصل بحران بکار گرفته شود. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز روز سه شنبه در گفت و گوهای تلفنی با سران فرانسه و فنلاند بر ضرورت ارائه تضمین های امنیتی به روسیه از سوی پیمان اتلانتیک شمالی(ناتو)  تاکید کرد.

رئیس جمهوری روسیه به ضرورت آغاز مذاکرات با آمریکا و ناتو برای تنظیم تضمین های حقوقی بین المللی برای امنیت روسیه که امکان گسترش ناتو به شرق و استقرار تسلیحات در کشورهای همسایه روسیه را ازبین ببرد، اشاره کرد.


هشدار آلمان به روسیه، حمله به اوکراین تبعات گسترده ای دارد

« آنالنا بربوک» وزیر خارجه آلمان بعد از تماس تلفنی با همتای روس خود به مسکو برای هرگونه نقض تمامیت ارضی اوکراین هشدار داد و گفت که هر گونه تهاجم به خاک این کشور، روسیه را با «تبعات گسترده ای» مواجه خواهد کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: وزیر خارجه جدید آلمان درگفت وگو با سرگئی لاوروف همتای روس خود، خواستار گفت وگوهای «باز و صادقانه» با مسکو درباره بحران اوکراین شد.

این اولین تماس تلفنی بین برلین و مسکو  پس از روی کار آمدن دولت ائتلافی اولاف شولتس صدر اعظم جدید آلمان در این کشور است.

وزیر خارجه آلمان بعد از این تماس تلفنی در توئیتر نوشت: ما خواستار مذاکرات صادقانه و باز هستیم و تمامیت ارضی اوکراین نباید زیر پا گذاشته شود.  

بربوک در کنفرانس مطبوعاتی مشترک که با همتایان خود از سوئد و نروژ در استکهلم برگزار شد گفت: هر گونه دخالتی از سوی حکومت روسیه در اوکراین تبعات گسترده ای خواهد داشت که شامل تبعات اقتصادی و دیپلماتیک می شود.

وزارت خارجه المان خواستار پییشرفت مذاکرات نرماندی برای حل بحران اوکراین شد و گفت در تماس تلفنی با همتای روس، درباره سفر بدون ویزا برای جوانان روس و همکاری دو کشور در زمینه هیدروژن مذاکره کرده است.

در اظهارات دو طرف درباره خط لوله نورد استریم ۲ که گاز طبیعی روسیه را با دور زدن اوکراین به آلمان منتقل می کند اشاره ای نشده است. لهستان و آمریکا خواستار توقف این پروژه در صورت تهاجم روسیه به اوکراین شدند. دولت جدید آلمان از ابراز تعهدات علنی برای جلوگیری از این پروژه خودداری کرده است.

اوکراین روسیه را به استفاده از ۱۰۰ هزار نیرو برای حمله احتمالی به اوکراین متهم می کند و این امر نگرانی هایی را درباره بروز درگیری در منطقه دنباس واقع در غرب اوکراین ایجاد کرده است.

روسیه هر گونه قصد حمله به اوکراین را تکذیب کرده و اوکراین وآمریکا را به رفتارهای بی ثبات کننده متهم کرده و به دنبال ضمانت نامه های امنیتی علیه توسعه نفوذ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در شرق اوکراین است.

لاورف در گفت و گوی تلفنی با بربوک بار دیگر این خواسته کشورش را مطرح کرده است.

پیشتر روزنامه فرانسوی وئست فرانس نوشت بربوک در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آلمانی ادعا کرد: به دلیل شرایط ناپایدار امنیتی و بیم واشنگتن از حمله نظامی روسیه به اوکراین،  بر اساس توافق صورت گرفته بین مقامات آمریکایی و دولت آنگلا مرکل، در صورت تشدید تنش های مسکو – کیف، خط لوله گاز نورداستریم ۲ وارد فاز عملیاتی نخواهد شد.

تارنمای یورونیوز درباره علت مخالفت کشورهای اروپای شرقی، بسیاری از متحدان سنتی آلمان در غرب اروپا و و همچنین ایالات متحده آمریکا با پروژه نورد استریم نوشت: آنها معتقدند واردات مستقیم گاز از روسیه به آلمان، بدون گذر از اوکراین، وابستگی اتحادیه اروپا به مسکو را افزایش می‌دهد و همزمان مانع از ایفای نقش قدرتمند غرب در قبال رویکرد توسعه طلبانه روسیه نسبت به اوکراین خواهد شد.

 جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز هشدار داد وزیران خارجه اتحادیه اروپا توافق کردند که هر تهاجم روسیه به اوکراین منجر به تحریم‌های اقتصادی علیه مسکو خواهد شد.

گروه هفت متشکل از کشورهای  انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کانادا و آمریکا نیز روز یکشنبه با صدور بیانیه ای به روسیه هشدار داد چنانچه مسکو تصمیمی مبنی بر حمله به اوکراین بگیرد، با عواقب بزرگی مواجه می شود.

در پیش نویس این بیانیه آمده است : روسیه نباید شک داشته باشد که تشدید اقدامات نظامی در قبال اوکراین، (برای مسکو) عواقب بزرگ و هزینه سنگینی خواهد داشت.


شرط روسیه برای گفت‌وگو با ناتو/ مخالفت بروکسل با ارائه تضمین امنیتی به مسکو

درحالی‌که معاون وزیر خارجه روسیه شرط اولیه برای انجام مذاکرات با کشورهای غربی را تأمین امنیت کلی در قاره اروپا نامید، دبیرکل ناتو پیشنهاد مسکو برای تضمین امنیتی و عدم استقرار تسلیحات تهاجمی را قابل قبول و منطقی نمی‌داند.

به گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، «الکساندر گروشکو» معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که امکان انجام گفت‌وگوهای موضوعی با کشورهای غربی، از جمله در عرصه شورای مشترک روسیه-ناتو، در صورت فراهم سازی شرایطی، و در وهله نخست، علاقه‌مندی واقعی به تقویت امنیت در کل قاره اروپا امکان پذیر خواهد بود.

این دیپلمات روس که سال‌ها بعنوان نماینده دائم روسیه در مقر ناتو در بروکسل به کشورش خدمت کرده، در گفتگو با این خبرگزاری و در تفسیر ابتکارعمل آلمان درباره انجام رایزنی‌هایی در چارچوب شورای مشترک روسیه-ناتو، نه تنها به دلیل روند اوضاع پیرامون اوکراین، بلکه برای تبادل نظر درباره مسائل امنیتی در قاره اروپا، گفت: «انجام مذاکرات موضوعی، مشروط بر اینکه علاقه کشورهای غربی به مسئله امنیت کل قاره اروپا واقعی باشد، ممکن است. وضعیت امنیتی در اروپا به حدی خطرناک است که ضرورت دارد تا در خصوص تمامی عوامل تأثیرگذار بر این عرصه، از جمله سیاست درهای باز ناتو بحث و گفتگو شود و در این راستا می‌توان از تمامی عرصه‌ها، از جمله شورای مشترک روسیه-ناتو استفاده شود.»

معاون وزیر خارجه روسیه در عین حال تأکید کرد که در حال حاضر شکل روابط مسکو و بروکسل در نتیجه اقدامات یکجانبه مخرب ناتو تغییر کرده و به کمترین حد خود رسیده است.  به گفته وی، برای از سر گیری تماس‌ها در زمینه مسائل نظامی یا دیگر زمینه‌ها، طرف روسی پیشنهاداتی برای کاهش تنش کنونی به شرکای غربی ارائه داده، ولی تاکنون علائمی از جانب آنها دریافت نکرده است.

روز گذشته (سه‌شنبه) «آندری رودینکو» دیگر معاون وزیر خارجه روسیه یادآور شد که مقامات مسکو در آینده نزدیک پیشنهاداتی «به صورت کتبی» به ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در زمینه تضمین امنیتی در قاره اروپا ارائه خواهد کرد.

مقامات بروکسل پیشنهاد روسیه را برای تقویت اعتماد متقابل کافی نمی‌دانند

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو نیز شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل اعلام کرد که موافقت کردن با  پیشنهاد روسیه درباره ممنوعیت استقرار تسلیحات تهاجمی در قاره اروپا منطقی نیست، برای اینکه چنین اقدامی باعث ایجاد اعتماد متقابل نخواهد شد. به گفته وی، دلیل این مسئله آن است که استقرار تسلیحات در اروپا دقیقاً نتیجه اقدامات غیرسازنده خود روسیه صورت گرفته است.  

دبیرکل ناتو افزود: «برای ایجاد اعتماد متقابل، ابتدا فدراسیون روسیه باید تمامی موشک‌های خود که نقض پیمان نابودی موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر هستند را از بین ببرد. ولی در شرایط کنونی، پیشنهاد مسکو درباره توقف استقرار تسلیحات تهاجمی، غیرقابل قبول و بی‌معناست.»

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته در جریان مذاکرات آنلاین با «جو بایدن» همتای آمریکایی خود با اشاره به اینکه «خطوط قرمز» مشخصی برای روسیه، به ویژه در خصوص ادامه گسترش ناتو به سمت شرق و استقرار سامانه‌های تسلیحاتی تهاجمی در نزدیکی مرزهای این کشور وجود دارد که مسکو در پاسخ به آنها مجبور است تدابیر لازم برای تأمین امنیت خود را اتخاذ کند. به گفته پوتین، با توجه به این وضعیت مسلماً مسکو نیازمند دریافت تضمین‌های حقوقی مشخص در خصوص عدم عبور از خطوط قرمز طرف روسی و تأمین امنیت این کشور است .


ریابکوف از تشدید سیاست های آمریکا علیه روسیه انتقاد کرد

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که بیانیه کاخ سفید در مورد اعزام نیروهای آمریکایی به اروپای شرقی، سیاست روس ستیزی و نیز انتقام گیری حکومت اوکراین را تشدید می کند.

به گزارش ایرنا، ریابکوف روز چهارشنبه در گفت و گویی با رسانه های محلی با اشاره به اظهارات سخنگوی کاخ سفید در مورد اعزام نیروهای آمریکایی به اروپای شرقی افزود: این سخنان در وهله اول برای تشدید روحیه تلافی جویی کی یف (حکومت اوکراین) هدف گیری شده است.  

جن پساکی سخنگوی کاخ سفید پیشتر گفته بود که دولت آمریکا امکان اعزام نیروی نظامی به اروپای شرقی در صورت تشدید تنش ها در اوکراین را بررسی می کند.  

 معاون وزیر خارجه روسیه گفت: هدف آمریکا تشدید روحیه روس ستیزی و رویکرد (اوکراین) کشوری است که خود را کشور واقع در خط مقدم جنگ خوانده است.  

ریابکوف در ادامه مصاحبه خاطرنشان کرد که روسیه امیدوار است طرف آمریکایی در دیدار کارن دونفرید دستیار وزیر امور خارجه آمریکا، علاقه واقعی به ایده ارائه شده از سوی مسکو درباره تضمین های امنیتی را نشان دهد.

دستیار وزیر امور خارجه آمریکا به روسیه سفر کرده و قرار است با سرگئی ریابکوف همتای روس خود دیدار کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفت و گوهای تلفنی با سران فرانسه و فنلاند بر ضرورت ارائه تضمین های امنیتی به روسیه از سوی پیمان اتلانتیک شمالی(ناتو)  تاکید کرده است.

به گزارش ایرنا، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز سه شنبه اعلام کرد: پوتین در تماس تلفنی با «امانوئل مکرون»، در خصوص مسائل مهم بین المللی گفت و گو و تبادل نظر کرد و با توجه به مطرح شدن مساله پناهجویان در مرز بلاروس و کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سوی مکرون، خواستار بررسی این مساله در تماس های مستقیم نمایندگان اتحادیه اروپا با دولت بلاروس شد.

رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد که لهستان و کشورهای حوزه بالتیک، تعهدات بین‌المللی خود در عرصه حقوق پناهجویان در رابطه با مساله پناهجویان را نقض کردند و باید بحران مهاجرتی مطابق با معیارهای انسانی بین المللی حل و فصل شود.  

پوتین در گفت وگوی تلفنی با  «سائولی نینیستو»  رئیس جمهوری فنلاند نیز در خصوص مساله اوکراین و تنش های بین روسیه و ناتو با وی تبادل نظر و بر اهمیت اجرای کامل توافقنامه مینسک ازسوی دولت اوکراین برای حل و فصل بحران داخلی در این کشور تاکید کرد.  

پوتین گفت که دولت اوکراین در نقض توافقنامه مینسک، بر استفاده از زور برای حل مناقشه در شرق این کشور تکیه می کند و در دونباس تسلیحات سنگین ازجمله پهپادهای تهاجمی بکار می گیرند.  

رئیس جمهوری روسیه در ادامه به ضرورت آغاز مذاکرات با آمریکا و ناتو برای تنظیم تضمین های حقوقی بین المللی برای امنیت روسیه که امکان گسترش ناتو به شرق و استقرار تسلیحات در کشورهای همسایه روسیه را ازبین ببرد، اشاره کرد.


معاونان وزرای خارجه روسیه و آمریکا درباره ناتو گفت وگو کردند

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز با کارن دونفرید دستیار امور اروپا و اوراسیای وزارت خارجه آمریکا دیدار کرد و محور گفت و گوهای دو طرف را مسائل اوکراین و ناتو تشکیل می داد.

به گزارش گزارش های خبرگزاری تاس و ریانووستی، «کارن دونفرید» دستیار وزیر امور خارجه آمریکا صبح امروز (چهارشنبه) به وزارت خارجه روسیه رفت و با سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه که مذاکره کننده ارشد هسته ای و موشکی این کشور و مسئول امور آمریکا در وزارت خارجه روسیه است، دیدار و تبادل نظر کرد.  

 مقام آمریکایی نزدیک به ۴۰ دقیقه با طرف روسی دیدار کرد و پس از خروج از ساختمان وزارت امور خارجه روسیه هم از گفت و گو با رسانه ها و پاسخ دادن به سوالات آنها خودداری کرد.  

دیدار معاونان وزیران خارجه روسیه و آمریکا در پشت درهای بسته برگزار شد و بر اساس گزارش ریانووستی، در دستور کار آن وضعیت پیرامون اوکراین و تنش های بوجود آمده در این رابطه بین روسیه و ناتو و درخواست مسکو از این سازمان برای ارائه تعهد عدم گسترش به شرق قرار داشت.  

 انتظار می رود، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا امروز با دیمیتری کوزاک معاون دفتر رئیس جمهوری روسیه دیدار کند.   

ریابکوف پیش از دیدار با دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با ریانووستی خاطرنشان کرد که روسیه امیدوار است طرف آمریکایی در آن دیدار ، علاقه واقعی به ایده ارائه شده از سوی مسکو درباره تضمین های امنیتی را نشان دهد.

 معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که بیانیه کاخ سفید در مورد اعزام نیروهای آمریکایی به اروپای شرقی، سیاست روس ستیزی و نیز انتقام گیری حکومت اوکراین را تشدید می کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز دیروز در گفت و گوهای تلفنی با سران فرانسه و فنلاند بر ضرورت ارائه تضمین های امنیتی به روسیه از سوی پیمان اتلانتیک شمالی(ناتو)  تاکید کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: