پرش به محتوا

دست «بی بی سی» دوباره رو شد؛ این بار دستکاری مصاحبه استاد آمریکایی علیه چین

شبکه خبری «بی بی سی» که عامدانه گزار‌ش‌های مربوط به «شین جیانگ» را دستکاری می‌کند و با رسانه‌های چینی به رویارویی می‌پردازد ظاهرا از این موضوع درس نگرفته است.

این بار، این شبکه انگلیسی برای بی اعتبار کردن ابتکار «یک کمربند-یک جاده» چین با یک استاد آمریکایی اقدام به سیاه نمایی نمود.

«دبورا برایوتیگام» استاد «موسسه چین-آفریقا در دانشگاه جانز هاپکینز» اول دسامبر مقاله‌ای در وب سایت محل کارش با عنوان «بی بی سی دیدگاه من درباره دیپلماسی دام بدهی را تغییر داد» منتشر کرد. وی در این مقاله شرح داده که چگونه دیدگاهش توسط بی بی سی به شکل کینه‌توزانه‌ای آنقدر ویرایش شد که دیگر قابل تشخیص نبود.

عصر روز 30 نوامبر بود که خبرنگار بی بی سی با برایوتیگام تماس گرفت و گفت که می‌خواهد نظرش این استاد دانشگاه را درباره «دیپلماسی دام بدهی» چین جویا شود. این به دنبال آن صورت گرفت که پیش از این «ریچارد مور» رئیس دستگاه جاسوسی خارجی انگلیس (ام آی 6) در مصاحبه با بی بی سی مدعی شده بود چین عامدانه از طلب‌هایی که دارد به عنوان ابزاری برای دستاوردهای راهبردی استفاده می‌کند.

طی مصاحبه خبرنگار بی بی سی با برایوتیگام وی درباره تحقیقات گسترده‌ای که درباره بندر «هامبانتوتا» در سریلانکا و دیگر موارد انجام داده توضیح داد و گفت که به سختی پایه و اساس قابل اتکایی برای چنین ادعاهایی وجود دارد. وی همچنین به کشورهایی مثل کنیا، و زامبیا اشاره و تاکید کرد جوسازی‌های رسانه‌ای در خصوص این کشورها وجود دارد و هیچ مدرکی که ادعای «دیپلماسی دام بدهی» را ثابت کند، موجود نیست.

خبرنگار بی بی سی بعد از اتمام این گفتگو به استاد آمریکایی گفت که یک نفر دیگر یک ساعت بعد تماس خواهد گرفت تا مصاحبه را ضبط کند.

برایوتیگام در مصاحبه‌ای که ضبط شد به طور خلاصه دیپلماسی دام بدهی را توضیح داد و گفت که چرا از این دیدگاه در خصوص چین حمایت نمی‌کند.

اما صبح روز بعد همکارش به او گفت که به نظر می رسد این مصاحبه دستکاری شده است. دوست برایوتیگام به او گفت «به نظر می‌رسد شما از دیپلماسی دام بدهی حمایت می‌کنید که در واقع این انحراف از منظور اصلی شماست».

این استاد آمریکایی در مقاله افشاگرانه خود نوشته همواره تصور می‌کرد بی بی سی رسانه‌ای است که تحلیل و گزارش‌های مفصل و متوازنی ارائه می‌کند اما حالا همه چیز برای او «شوکه‌کننده» است و جالبتر این است که روایت تهدید انگاری و سیاه نمایی چین اکنون کانون این رسانه را تسخیر کرده است.

برایوتیگام روز سوم دسامبر در توئیتر خود نوشت «بعد از اینکه من عصبانیت خود را ابراز کردم بی بی سی با من تماس گرفت و عذرخواهی کرد و مدعی شد که این اشتباه از یک تهیه کننده بی تجربه در طی ادیت مصاحبه سر زده است و هیچ قصدی در کار نبوده است».

افسانه تله بدهی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: