پرش به محتوا

شبیه سازی جنگ علیه تهران

تاسیسات هسته‌ای نطنز یکی از اهداف احتمالی حملات آمریکا و اسرائیل در ایران

شبیه سازی جنگ علیه تهران
گزارش ها از رزمایش نظامی آمریکا و اسرائیل برای حمله به تاسیسات هسته ای ایران

از کنوت ملنتین

به گزارش روزنامه یونگه ولت، گفته می‌شود که ایالات متحده آمریکا و اسرائیل برای رزمایش حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران آماده می شوند.
خبرگزاری رویترز احتمال می‌دهد که حمله به ایران در پایان ماه مهر یا اوایل ژوئن ۲۰۲۲ باشد.
توجه به وضعیت بسیار حساس در هر دو کشور نمی توان هیچ نوع گمانه زنی را انکار کرد و یا تایید کرد.
رویترز تنها به اظهارات تایید نشده و مبهم یک مقام آمریکایی استناد می کند که نام و حوزه کاری او فاش نشده است.
در همین روال رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی گفت، حمله نظامی برنامه ریزی شده در واقع برای سناریویی در نظر گرفته شده که در آن مذاکرات بین آمریکا و ایران در وین شکست بخورد و دولت‌های واشنگتن و اورشلیم تصمیم به حمله نظامی به ایران بگیرند.

همچنین روز چهارشنبه، شبکه دولتی کان اسرائیل گزارش داد که نیروهای مسلح این کشور در حال آماده سازی یک رزمایش بزرگ دیگر بر فراز دریای مدیترانه در بهار آینده هستند.
قرار است ده ها هواپیما حملات هوایی علیه تاسیسات هسته ای ایران را تمرین کنند.
صحنه اجرای رزمایش اسرائیل در بخشی از دریای مدیترانه با فاصله ی هزار کیلومتری از این کشور صورت می‌گیرد و در آن مسیر پرواز به ایران توسط ارتش و نیروی هوایی اسرائیل شبیه سازی می شود.
علاوه بر انواع هواپیماهای جنگنده ساخت آمریکا، هواپیماهای شناسایی هوایی و سوخت گیری نیز در این شبیه سازی شرکت خواهند کرد.
ارتش اسرائیل صبح پنجشنبه گزارش خبرگزاری کان را تایید کرد.

انتشار گزارش رزمایش نظامی اسرائیل علیه ایران ظاهراً همزمانی با سفر وزیر جنگ اسرائیل بنیامین گانتس و رئیس موساد داوید بارنیا به واشنگتن دارد، این هماهنگی غیر قابل کتمان است.
سه شبکه تلویزیونی مهم اسرائیل عصر یکشنبه همزمان گزارش دادند که سفراین دو شخصیت اسرائیلی به واشنگتن برای جلب نظر شرکای آمریکایی و تشویق آنها به تحریم‌های شدیدتر و حمله نظامی علیه اهدافی در ایران صورت گرفته است.

یکی از شبکه‌های تلویزیونی اسرائیلی، کانال ۱۲، مدعی شد که می‌داند که هدف حمله احتمالی تاسیسات هسته‌ای ایران نیست, بلکه هدف این حمله یک «پایگاه ایرانی» نامشخص در یمن است که قرار است مورد حمله قرار گیرد.
با این حال باید تاکید کرد که چنین ادعایی بسیار بی معنی است چرا که هیچ منبعی تا به حال مدعی وجود یک پایگاه ایرانی دریمن نبوده است.

باید یادآوری کرد که تهدیدهای نظامی آشکار اسرائیل به مثابه یک ابزار تبلیغاتی مذاکرات هسته‌ای با ایران را همراهی می‌کند، مذاکراتی پس از ۵ سال وقفه در ۲۹ نوامبر امسال از سر گرفته شد.
هیئت ایرانی هفته گذشته دو پیش نویس معاهده را به شرکای مذاکره کننده خود – چین، روسیه، آلمان، فرانسه و بریتانیا- تحویل داد.
محتوای یکی از این پیش نویس‌ها لغو «قابل راستی آزمائی و تضمین شده» تحریم‌های آمریکا علیه ایران می باشد.
پیش نویس دوم به بازگشت دولت تهران به محدودیت‌های برنامه هسته‌ای خود است که در سال ۲۰۱۵ در پایتخت اتریش به امضا رسیده بود اشاره دارد.

آمریکا و متحدان اروپایی آن بدون پرداختن به محتوای این دو متن که هنوز به طور عمومی مشخص و منتشر نشده‌اند، بلافاصله مخالفت قاطع خود را با آنها اعلام کردند و از ایرانیان خواستند به جای آن «پیشنهادهای واقع بینانه» ارائه کنند.
علاوه بر این آنها تهران را متهم می کنند که زیر تمام آن سازش هایی که در مرحله اول مذاکرات از ابتدا تا پایان صورت گرفته است زده است.
نکته جالب توجه این است که منظور غربی‌ها از «سازش» ها مشخص و تعریف نشده است.
صرفنظر از بی اعتمادی دولت جدید ایران به مذاکره کنندگان قبلی در دوران حسن روحانی می توان گفت که اصل «تا زمانی که همه چیز توافق نشده باشد، چیزی توافق نشده است» در دیپلماسی که توسط ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید ایران به آن استناد می‌شود در واقع سنتی در دیپلماسی آمریکایی است که آنها از آن در هر فرصتی استفاده کرده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: