پرش به محتوا

زندگی آسانژ در خطر جدی: انگلیس اجازه استرداد آسانژ به آمریکا را صادر کرد!

به گزارش خبرگزاری ها چند دقیقه پیش دادگاه تجدید نظری در لندن در مورد درخواست جلوگیری از استرداد جولیان آسانژ به آمریکا رای خود را صادر کرد، بر اساس این رای جدید دادگستری بریتانیا ممنوعیت استرداد آسانژ به آمریکا را لغو کرده و به این ترتیب زمینه استرداد جولیان آسانژ به آمریکا را فراهم آورد.
بنیانگذار ویکی لیکس اکنون باید در انتظار استرداد به ایالات متحده باشد.

قوه قضاییه ایالات متحده می خواهد جولیان آسانژ بنیانگذار تارنمای افشاگر ویکی‌لیکس خبرنگار ۵۰ ساله استرالیایی را به اتهام جاسوسی محاکمه کند.
بر اساس شواهد و قرائن ارائه شده احتمال دارد که جولیان آسانژ در بیدادگاه های آمریکا با حکم ۱۷۵ سال زندان در زندانهای به شدت نامناسب با شرایط غیر انسانی و فوق امنیتی روبرو باشد.
این تصمیم دادگستری بریتانیا در شرایطی گرفته می شود که یک دادگاه در ژانویه سال گذشته درخواست استرداد جولیان آسانژ به آمریکا را با توجه به وضعیت نگران کننده سلامت روانی که به علت حبس در زندانهای بریتانیا به آن گرفتار شده است را رد کرده بود.
آسانژ از سوی ایالات متحده آمریکا متهم به سرقت و انتشار مطالب محرمانه از عملیات نظامی آمریکا در عراق و افغانستان با افشاگر چلسی منینگ است.
آمریکا ادعا می‌کند که افشاگری آسانژ و سایت ویکی لیکس امنیت جاسوسان و خبرچینان آمریکا را به خطر انداخته است.
تنها جرم جولیان آسانژ به عنوان یک روزنامه نگار با وجدان و محقق افشاگری جنایات جنگی امپریالیسم آمریکا و متحدانش در عراق و افغانستان بوده است.

گفتنی است که سازمان بازرسی زندان های بریتانیا گزارش تحقیقی خود در مورد شرایط زندان بلمارش لندن را منتشر کرد در این گزارش تاکید شده است که شرایطی زندانی که جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس پس از خروج اجباری از سفارت اکوادور در آنجا زندانیست بسیار وحشت آور و غیر قابل تحمل است.

لازم به یاد آوری است که یک گزارش تحقیقی مفصل جدید نشان می دهد که سیا و ارگان‌های امنیت ملی آمریکا تا چه اندازه برای ربودن جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس جدی بوده و برنامه ریزی کرده‌اند. رهبران ایالات متحده خواستار سر‌به‌نیست کردن مردی بودند که جنایات ارتش آمریکا و اقدامات مخفیانه‌ی این کشور را در سراسر جهان را افشا کرده است.

بر اساس این گزارش جدید و جنجالی سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا قصد داشت جولیان آسانژ و دیگر روزنامه‌نگاران افشاگر و انتقادی را نه به عنوان روزنامه نگار بلکه با برچسب عناصری که دست به انتشار اطلاعات مخفی زده‌اند معرفی کند و به این ترتیب قصد داشت جاسوسی کردن از روزنامه نگاران را آسان ترکند با این حال در دوران اوباما سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا سیا ازاین ایده رئیس جمهور خود هم فراتر رفته و حتی برنامه های برای ربودن و قتل بنیانگذار ویکی لیکس را از پیش آماده کرد بود.


روسیه: استرداد بنیانگذار ویکی لیکس از انگلیس به آمریکا شرم آور است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز جمعه حکم دادگاه بریتانیا در صدور مجوز استرداد «جولیان آسانژ» بنیانگذار ویکی لیکس به ایالات متحده را «شرم آور» خواند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه روز جمعه حکم دادگاه بریتانیا در صدور مجوز استرداد «جولیان آسانژ» بنیانگذار ویکی لیکس به ایالات متحده را «شرم آور» خواند.

بر اساس این گزارش، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در کانال تلگرام خود نوشت: «این یک حکم شرم‌آور در یک پرونده سیاسی علیه یک روزنامه‌نگار و شخصیت عمومی است. جلوه‌ای دیگر از جهان‌بینی آدم‌خواری اتحاد آنگلوساکسون».

لازم به ذکر است، دولت آمریکا در اعتراض به حکم دادگاه لندن که مانع از استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس از بریتانیا شده بود، روز جمعه در دادگاه تجدیدنظر پیروز شده و اکنون دولت انگلیس باید آسانژ را به واشنگتن تحویل دهد.

گفته می‌شود واشنگتن با ارائه دادخواست به دادگاه تجدید نظر، رأی دادگاه بدوی را که در ماه ژانویه مبنی بر اینکه این استرالیایی ۵۰ ساله در صورت انتقال به سیستم قضائی ایالات متحده در خطر خودکشی قرار خواهد گرفت، به چالش کشید و نهایتاً امروز موفق به کسب پیروزی در دادگاه تجدید نظر شد.

واشنگتن معتقد است که جولیان آسانژ باید به دلیل انتشار اسناد نظامی محرمانه مربوط به جنگ افروزی و جنایات وحشیانه ایالات متحده در افغانستان و عراق توسط ویکی لیکس در سال ۲۰۱۰ محاکمه شودشرایط هولناک زندان، آسانژ را هر روز به فکر خودکشی میاندازد.

گزارشگر سازمان ملل: اگر آسانژ در زندان انگلیس بمیرد یعنی تحت شکنجه بوده است

آمریکا خواستار زنده یا مرده آسانژ است.

بقیه مطالب مربوط به آسانژ در مجله هفته

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: