پرش به محتوا

حملات خرابکارانه اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران چگونه صورت گرفت

روزنامه آمریکایی نیویورک پست گزارش می دهد که اسرائیل طی ۱۸ ماه گذشته حداقل ۳ عملیات بزرگ علیه سایت‌های هسته‌ای ایران انجام داده است این عملیات با مشارکت عوامل موساد و جاسوسان ایرانی آنها در داخل ایران انجام شده است. بر اساس گزارش روزنامه نیویورک پست حداقل یک هزار نفر در این عملیات شرکت داشتند.

خلاصه این مقاله را در اینجا ملاحظه می کنید

مرکز سانتریفیوژهای پیشرفته ایران در نطنز پس از آسیب دیدگی در اثر انفجار در ۲ ژوئیه ۲۰۲۰. سازمان انرژی اتمی ایران از طریق AP،

هواپیماهای بدون سرنشین، بمب‌ها، جاسوس‌ها – در خدمت نقشه حیله‌گرانه اسرائیل برای توقف فعالیت هسته‌ای ایران

اسرائیل در طول ۱۸ ماه گذشته سه عملیات بزرگ علیه سایت‌های هسته‌ای ایران انجام داده است این حملات  با کمک حداقل هزار نفر از پرسنل موساد و جاسوس های ایرانی صورت گرفته است برای این حملات اسرائیل از هواپیماهای بدون سرنشین با کوادکوپتر و جاسوسان ایرانی استفاده برده است کوادکوپتر

در حالی که مذاکره کنندگان دولت پرزیدنت بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در وین تلاش می‌کند که با ایرانی‌ها به توافق برسند٬ اسرائیل جداً مشغول فعالیت بر علیه این توافق هسته‌ای با ایران است.

 نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل سعی دارد که سیاست جدید  تلافی جویانه ای علیه برنامه‌های هسته‌ای ایران به کار گیرد.

هفته گذشته، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، سیاست جدیدی در قبال تهران اتخاذ کرد: این سیاست جدید شامل انتقام گیری از شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران به وسیله حملات مخفیانه حتی در خاک ایران است. 

این عملیات تنها در سایه توانایی‌های گسترده‌ای موساد در داخل ایران به ویژه در سال‌های اخیر امکان پذیر شده است.اسرائیل سال گذشته محسن فخری زاده دانشمند هسته ای ارشد ایران را در  عملیات تروریستی به قتل رساند٬ این عملیات از طریق استفاده از مسلسل کنترل از راه دور صورت گرفت اکنون می‌توان بر اساس اطلاعاتی که در نشریه یهودی کرونیکل لندن منتشر شده است به جزئیات عملیات سه گانه اخیر اسرائیل نیز پی برد .

مجله یهودی کرونیکل ادعا میکند٬ موساد اسرائیل نه تنها سال گذشته محسن فخری زاده دانشمند هسته ای ارشد ایران را ترور کرد، بلکه در دو حمله جداگانه به تأسیسات هسته ای نطنز ایران نفوذ کرده و با استفاده از کوادکوپتر یک کارخانه سانتریفیوژ را در مورد حمله قرار داده است.

Photo by HENGHAMEH FAHIMI/AFP via Getty Images
حمله به تاسیسات نطنز و دیگر تاسیسات توسط دولت اسرائیل طراحی شده بود. عکس از هنگامه فهیمی

 تلاش خرابکارانه دیگری نیز در دوم ژانویه ۲۰۲۰ با یک انفجار مرموز در مرکز سانتریفیوژهای پیشرفته ایران در پایگاه هسته ای نطنز که امن ترین پایگاه در سراسر ایران می باشد ادامه یافت. 

بر اساس اطلاعات منتشر شده ظاهراً در ابتدای این عملیات ایرانیان دچار گیجی و ابهام شدند چرا که ظاهراً ساختمان خود به خود منفجر شده بود. بر اساس ادعای مجله یهودی کرونیکل ظاهراً قصه از این قرار است که زمانی نیروهای امنیتی ایران تصمیم به بازسازی این تاسیسات می‌گیرند و جاسوسان اسرائیلی به عنوان فروشنده ابزار و لوازم ساختمانی با آنها وارد معامله شده و به آنها مصالح ساختمانی می فروشند که در داخل آنها از قبل مواد منفجره تعبیه شده است. یک سال بعد از این معامله اسرائیل برای انفجار ساختمان مورد نظر از این مواد منفجره جاسازی شده در دیوارها استفاده می کنند. 

اگرچه این انفجار آسیب جدی به ساختمان نوسازی شده وارد کرد اما به علت دور بودن این ساختمان از تاسیسات اصلی نطنز که توسط یک لایه محافظ بسیار ضخیم بتن و آهن حفاظت می شود٬ نتوانست کوچکترین آسیبی به سایت هسته ای وارد کند.

بر اساس داستان های مطرح شده توسط اسرائیلی‌ها ظاهراً در مرحله دوم جاسوسان موساد با ده دانشمند هسته‌ای ایران که دسترسی به تاسیسات هسته‌ای ایران را داشتند وارد گفتگو و معامله شده و آنها را متقاعد  کردند که وارد همکاری با جاسوسان شوند. نیویورک پست ادعا می‌کند که این دانشمندان تصور می کردند که با بخشی از مخالفان بین‌المللی نظام جمهوری اسلامی ایران همکاری می‌کند و نه با اسرائیل. 

اسرائیلی ها مدعی هستند که آنها بر سر همکاری با دانشمندان ایرانی که به کشورشان خیانت کردند نیروی بسیاری گذاشته و توانسته اند که به شخصیت آنها نفوذ کرده و نیازهای آنان را تشخیص دهند و به هر کدام از آنها پیشنهاد متناسب با نیاز شان ارائه کرده‌اند.ظاهراً دو حلقه از این دانشمندان موجود بوده است. حلقه درونی که دسترسی بیشتری به تاسیسات داشته و اطلاعات بیشتری برخوردار بوده و یک حلقه بیرونی که با آنها همکاری می کرده اما به اندازه خائنان حلقه داخلی از مسائل مطلع نبوده است. 

ظاهراً ورود مواد منفجره به تاسیسات هسته‌ای ایران از این طریق صورت گرفته است که مواد منفجره از توسط یک پهپاد  به دست دانشمندان خائن ایرانی رسیده است و آنها در فرصت های مناسب مواد منفجره لازم را به داخل تاسیسات قاچاق کردند. 

 یکی از دست اندرکاران این نقشه به رسانه یهودی می گوید: «فرض کنید می‌خواستید مواد منفجره را وارد نطنز کنید. «چطور توانستی این کار را انجام دهی؟ برای مثال می‌توانید به این فکر کنید که افرادی که در آنجا کار می‌کنند باید غذا بخورند. آنها به مواد غذایی نیاز دارند٬ پس باید تحقیق کنید که این غذاها چگونه وارد سایت هسته‌ای ایران می‌شود. بنابراین می‌توانید مواد منفجره را در کامیونی که غذا را به غذاخوری می‌رساند قرار دهید، و دانشمندان می‌توانند آن را پس از وارد شدن  به تاسیسات هسته ای در فرصت مناسب برداشته و به داخل تاسیسات منتقل کنند. بله، شما می توانید این کار را انجام دهید.»

Atomic Energy Organization of Iran via AP, File

اسرائیل ادعا می کند که دانشمندان توانستند مواد منفجره را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را نصب کند و در ماه آوریل پس از این که ایران اعلام کرد که از آنتی ویروس های پیشرفته در سالن زیرزمینی استفاده خواهد کرد در یک فرصت مناسب مواد منفجره فعال شدند.

 ظاهراً این انفجار منجر به  تخریب سیستم برق امنیتی تاسیسات هسته‌ای شده و بیشتر از ۹۰ درصد سانتریفیوژها منهدم می شوند و به این ترتیب فعالیت راه اندازی سانتریفیوژها ۹ ماه به تاخیر بیفتد دانشمندانی که در این هم با اسرائیل همکاری و به ایران خیانت کرده بودند همه در فرصت مناسب ناپدید شده و اسرائیل مدعی است که همه آنها زنده اند.

 سپس توجه سازمان اطلاعات و امنیتی اسرائیل موساد به تولید خود سانتریفیوژها معطوف شد آنها تلاش کردند که اجازه ندهند حکومت ایران به بازسازی سانتریفیوژها بپردازد نتیجتاً نظر اسرائیلی‌ها به سمت شهر کرج که در نزدیکی تهران قرار دارد جلب شد در آنجا شرکت فناوری سانتریفیوژ ایران (TESA) به فعالیت خود ادامه می‌دهد. 

یک منبع تایید کرد که طی ماه‌های گذشته، تیمی از جاسوسان اسرائیلی و عوامل ایرانی آنها مشترکاً یک کوادکوپتر مسلح را – که وزنی برابر با یک موتور سیکلت داشت – تکه تکه به داخل کشور قاچاق کردند. اکنون زمان استقرار آن فرا رسیده بود.

در ۲۳ ژوئن، تیم کیت را مونتاژ کرد و به مکانی در ۱۰ مایلی کارخانه TESA برد. کوادکوپتر اسرائیلی توسط ماموران خائن ایرانی به سمت کارخانه تولید سانتریفیوژ پرتاب شد و پس از آن که ماموریت خود را انجام داد دوباره به محل اولیه بازگشت و مأموران اسرائیل از محل دور شدند. 

قابل توجه است که این عملیات در حالی انجام شد که مذاکرات در وین ادامه داشت. عملیات موساد بدون همکاری بین المللی انجام شد. برای استفاده از زبان عامیانه اطلاعاتی اسرائیل، حملات «آبی و سفید» بود نه «آبی و سفید و قرمز» به کار بردن این اصطلاح بدین معنی است که آمریکایی ها در عملیات دخالت نداشتند و یا احتمالا از آن اطلاعی نداشتند .

جیک والیس سیمونز معاون سردبیر مجله یهودی کرونیکل است..


مجله هفته در مورد صحت و سقم این اطلاعات هیچ مسئولیتی را نمی پذیرد٬ احتمالاً بخش وسیعی از این اطلاعات ساختگی .بوده و تنها برای ایجاد وحشت و جنگ روانی توسط سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل بر علیه ایران به کار گرفته میشود

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: