آیا آمریکا حق دارد از دموکراسی دم بزند؟


سفرای چین و روسیه در ایالات متحده اخیرا مقاله‌ای مشترک در مجله آمریکایی «نشنال اینترست» منتشر کردند و مخالفت قاطع خود با برگزاری نشست به اصطلاح دموکراسی توسط واشنگتن را ابراز داشتند.

نمایندگان ارشد پکن و مسکو در این مقاله تاکید کرده‌اند: جنگ‌های بی‌پایان و آشوب در جهان مکررا این موضوع را ثابت کرده‌ که ترویج دموکراسی در خارج،‌ تحمیل سیستم و ارزش‌های یک کشور بر دیگر کشورها به طور جدی صلح، امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی را تضعیف می‌کند.

آمریکا فقط تابلوی دموکراسی را در دست گرفته در حالی که همه جای جهان در حال انجام اقداماتی علیه دموکراسی است و این در واقع یک طنز بزرگ است! ایالات متحده از پایان جنگ جهانی دوم سعی کرده گروه‌های سیاسی زیر پرچم دموکراسی به راه اندازد اما وقتی نقاب «دموکراسی آمریکایی» کنار زده می‌شود زخم‌های بی‌شماری به چشم می‌آید.

ایالات متحده همچنین با حمایت از جنگ‌های نیابتی، تحریک اغتشاشات داخلی، ترورها، تامین سلاح و مهمات و آموزش نیروهای ضددولتی به طور مداوم به مداخله در امور داخلی دیگر کشورها پرداخته؛‌ امری که باعث ایجاد آسیب‌های جدی به قابلیت‌های اجتماعی و امنیت مردم کشورهای فوق شده است.

برخی سیاستبازان آمریکایی در سال‌های اخیر به منظور مهار توسعه چین حقه‌های قدیمی خود را تکرار کرده و باز هم پرچم به اصطلاح دموکراسی را خرج این راه کرده‌اند. از پیشنهاد «استراتژی آسیا-اقیانوسیه» گرفته تا ایجاد «مکانیزم چهارگانه» که شامل آمریکا، ژاپن،‌ هند و استرالیاست؛ از تشویق برخی کشورها به اعزام ناوهای خود به دریای جنوبی چین و تنگه تایوان به اسم «دریانوردی آزاد» تا پیمان امنیتی سه جانبه ایالات متحده،‌ استرالیا و انگلیس (آکوس)، واشنگتن همواره سردسته تبهکاران در منطقه آسیا-آقیانوسیه بوده و به نام دموکراسی به تحریک تقابل روی آورده و تبدیل به بزرگترین عامل نابودی صلح و ثبات منطقه‌ای شده است.

دموکراسی یک ارزش مشترک است که همه کشورها به دنبال آن هستند نه یک ابزار سیاسی که آمریکا خودسرانه با آن بازی کند. واشنگن در مواجه به جنایات بی‌شماری که با تجاوز علیه دیگر کشورها صورت داده و نابودی امنیت منطقه‌ای که با اختلاف افکنی به آن دامن زده هیچ حقی درباره دم زدن از دموکراسی ندارد.

به همین دلیل نشست به اصطلاح دموکراسی که قرار است برگزار شود هم یک طنز جدید از جانب آمریکاست و قطعا «دموکراسی جعلی و هژمونی واقعی» آن به زباله‌دان تاریخ خواهد پیوست.

© China Radio International.CRI. All Rights Reserved

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040