پرش به محتوا

مقایسه سیاست تهاجمی آمریکا و روسیه توسط وزارت امورخارجه روسیه

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به سخنان وزیر خارجه آمریکا درباره «سیاست تهاجمی مسکو» گوشزد کرد: این ناتو است که در طول موجودیت خود صدها عملیات نظامی ویژه با هدف دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، «ماریا زاخارووا» سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته در مصاحبه با شبکه اول تلویزیون این کشور، در پاسخ به سخنان «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا درباره «سیاست تهاجمی روسیه» تأکید کرد که این پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است که صدها عملیات نظامی ویژه با هدف دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل انجام داده و تغییر دستورکار سیاسی کشورها، یک فعالیت عادی برای بروکسل است.

زاخارووا گفت: «بنابراین چنین اظهاراتی از سوی وزیر خارجه ایالات متحده، چیزی جز تلاشی شکست خورده برای توجیه منطقی بودن سازماندهی برگزاری «نشست سران دموکراتیک» نیست و اگر وزارت خارجه آمریکا درصدد یافتن متجاوز و ناقض حقوق بین‌الملل است، بهتر است جلوی آینه بایستد.»

این دیپلمات بلندپایه روس برای اثبات سخنان خود به اقدامات تهاجمی و نظامی ناتو به سرکردگی آمریکا در کشورهای سوریه، لیبی، عراق، افغانستان و یوگسلاوی اشاره کرد و جدیدترین عرصه عملیاتی ناتو را اوکراین نامید که واشنگتن در هماهنگی با بروکسل در حال مدیریت یک کودتای ضد قانون اساسی این کشور است. وی همچنین از کوبا، ونزوئلا، نیکاراگوئه و بلاروس نیز بعنوان دیگر نمونه‌های تلاش‌ها برای تغییر حکومت‌های قانونی آنها توسط آمریکا و متحدانش در ناتو با استفاده از جنگ‌های ترکیبی نام برد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه یادآور شد که این مثال‌ها تنها بخشی از اقدامات متجاوزانه آمریکایی‌هاست که در نتیجه آنها میلیون‌ها نفر از مردم این کشورها دچار آسیب، فقر، کشته و مجروح و آواره شده‌اند.

ماریا زاخارووا همچنین تأکید کرد: «مشخص کردن «خطوط قرمز روسیه» توسط رهبران این کشور که باعث خشم مقامات آمریکایی شده است، جهت یادآوری این نکته به آنهاست که طرف روسی در صورت عبور از این خط قرمزها، دست روی دست نخواهد گذاشت.»

آنتونی بلینکن روز جمعه مدعی شد که ناتو قصد تهاجم علیه روسیه را ندارد و این مقامات مسکو هستند که طی سال‌های اخیر سیاستی تهاجمی را از خود نشان می‌دهند. وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تهدید کرد که اگر روسیه به خط مشی تنش افزای خود ادامه داده و به اوکراین تجاوز نظامی کند، با عواقب بسیار جدی از سوی ایالات متحده و کشورهای اروپایی روبرو خواهد شد.

لازم به یادآوری است، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه و «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در حاشیه نشست وزیران کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا در استکهلم با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرد. مذاکرات دو طرف حدود 40 دقیقه بطول انجامید.

در جریان این دیدار، مسائل مربوط به روابط دوجانبه و همچنین مواضع مسکو و واشنگتن در قبال روند اوضاع در اوکراین مطرح گردید. جزییات دقیق مذاکرات لاوروف و بلینکن فاش نشده، ولی اظهارات طرفین بعد از این دیدار گویای باقی ماندن اختلافات دو کشور است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: