پرش به محتوا

ناتو و آمریکا بدنبال ایجاد درگیری و تنش با روسیه هستند.


به گزارش خبرگزاری «تاس»، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در مراسم تقدیم استوارنامه‌های سفرای جدید کشورهای خارجی در کاخ کرملین، اعلام کرد تدابیری که مسکو در پاسخ به اقدامات تحریک آمیز از سوی کشورهای عضو ناتو اتخاذ کرده، بیش از اندازه کافی و مناسب بوده و می‌تواند امنیت روسیه را تأمین کنند.

رئیس جمهوری روسیه در این مراسم تأکید کرد: «قطعاً همه شما می‌دانید که تهدیدات در نزدیکی مرزهای غربی کشور ما بطور واقعی در حال افزایش است و در این رابطه ما بارها صحبت کرده‌ایم. زیرساختارهای نظامی ناتو دائماً به مرزهای روسیه نزدیک‌تر می‌شوند و این مسئله برای ما بسیار جدی است. در چنین شرایطی ما تدابیر نظامی و فنی را برای دفاع مطمئن از کشور در نظر گرفته‌ایم که بیش از اندازه کافی هستند.»  

وی با اشاره به اینکه روسیه هرگز برای هیچ کشوری تهدیدی بوجود نیاورده،  افزود: «متهم کردن مسکو به این مسئله، با توجه به واقعیتهایی که در حال رخ دادن است و با توجه به این ضرب المثل: «سری که درد نمی‌کند را نباید بست»، برخوردی کاملاً غیرمسئولانه و خطرناک است.»   

ولادیمیر پوتین یادآور شد که فدراسیون روسیه پیشنهاد می‌کند تا مذاکرات اصولی پیرامون دستیابی به تضمین حقوقی درباره عدم گسترش ناتو به سمت شرق آغاز شود، برای اینکه واضح است که شرکای غربی به تعهدات شفاهی خود عمل نکرده‌اند.

وی توضیح داد: «در حال حاضر وظیفه دارای اولویت اصلی پیش روی دیپلماسی ما این است که به دنبال بدست آوردن تضمین قابل اطمینان و درازمدت در خصوص تأمین امنیت کشور باشد. طرف روسی در جریان تمامی مذاکرات خود با طرف آمریکایی و متحدانش در ناتو بر دست یابی به توافقات مشخص – شامل عدم هر گونه گسترش آتی ناتو به سمت شرق و عدم استقرار سامانه‌های تسلیحاتی تهدیدآمیز برای ما در مناطق مجاور با خاک فدراسیون روسیه اصرار خواهد داشت. ما پیشنهاد می‌کنیم که در این رابطه مذاکرات اصولی آغاز شود.»

رئیس جمهوری روسیه افزود: «مسکو هیچ شرط خاصی برای این منظور ندارد، ولی ما بر این عقیده هستیم که ضروری است کشورهای دیگر هم منافع طرف روسی را مورد توجه قرار دهند. روسیه همواره خواستار مشارکت سازنده و توسعه همکاری‌های برابر در عرصه روابط بین الملل است و این مسئله اصلی‌ترین هدف سیاست خارجی کشور ماست. و من امیدوارم که همگی شما این پیام را برای رهبران کشورهای خود ارسال کنید.»

پوتین در این دیدار بار دیگر تأکید کرد که روسیه خواستار برقراری صلح، آرامش و ثبات در تمامی کشورهای جهان است و ابراز امیدواری کرد، این موفقیت حاصل شود که اپیدمی ویروس کرونا دیر یا زود شکست بخورد و دیپلمات‌های کشورهای خارجی بتوانند به سراسر روسیه سفر کرده و با تاریخ و فرهنگ غنی کشور ما از نزدیک آشنا شوند.  

بلاروس به سامانه های موشکی اس – ۴۰۰ و اس – ۵۰۰ روسی نیاز دارد

رئیس جمهور بلاروس طی سخنانی گفت که کشورش به سیستم‌های دفاع هوایی اس -۴۰۰ و اس -۵۰۰ برای محافظت از نیروهای خود در برابر حملات موشکی احتمالی نیاز دارد.

به گزارش اسپوتنیک، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس طی سخنانی گفت که کشورش به سیستم‌های دفاع هوایی اس -۴۰۰ و اس -۵۰۰ برای محافظت از نیروهای خود در برابر حملات موشکی احتمالی نیاز دارد.

لوکاشنکو که این سخنان را در گفتگو با خبرگزاری ریا نووستی مطرح می‌کرد، گفت: ما امروز از مرزهای خود با استفاده از سامانه‌های پدافند هوایی کاملاً حفاظت می‌کنیم.

وی افزود: اما برای اینکه در برابر حملات موشکی توانمند باشیم، فقط به اس -۴۰۰ و شاید اس -۵۰۰ (سیستم‌های دفاع هوایی) نیاز داریم.

رئیس جمهور بلاروس در پاسخ به این سوال که این کشور چه زمان ممکن است این سامانه‌های موشکی را دریافت کند، گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد کرد.

لوکاشنکو همچنین اعلام کرد که سامانه موشکی اس -۴۰۰ هم اکنون نیز در مرکز آموزش نظامی مینسک نصب شده و بلاروس قصد دارد از مسکو درخواست کند تا استقرار این سامانه را در این کشور حفظ کند.



بلینکن، روسیه و بلاروس را به تحریم و اقدام قاطعانه تهدید کرد
وزیر امور خارجه آمریکا با اعلام اینکه واشنگتن و اتحادیه اروپا درحال آماده سازی تحریم های اضافی علیه بلاروس هستند، گفت در صورتی که روسیه مسیر درگیری را پیش بگیرد، با پاسخ قاطعانه مواجه خواهد شد.

بلینکن روز چهارشنبه به وقت محلی پس از نشست وزرای ناتو در شهر ریگا پایتخت لتونی گفت: آمریکا در هماهنگی نزدیک با اتحادیه اروپا و سایر شرکا و متحدان خود در حال آماده سازی تحریم های اضافی علیه بلاروس است.
وزیر امور خارجه آمریکا پس از نشست وزیران ناتو در ریگا به وضعیت مرزهای اوکراین به ویژه به اتهامات اخیر مبنی بر برنامه ریزی روسیه برای حمله به اوکراین نیز اشاره کرد.
با این حال، بلینکن اذعان کرد که معلوم نیست پوتین تصمیم حمله به اوکراین را گرفته است.
این مقام دولت بایدن افزود: ما می دانیم که در صورت تصمیم گیری، او (پوتین) درحال ایجاد ظرفیت حمله در کوتاه مدت است.
وزیر خارجه آمریکا مدعی شد در صورتی که روسیه در مورد اوکراین مسیر درگیری را دنبال کند، ما اعلام کرده‌ایم که قاطعانه پاسخ خواهیم داد. این پاسخ شامل طیف وسیعی از اقدامات اقتصادی با تأثیرگذاری بالا است که در گذشته از انجام آنها خودداری کرده‌ایم.
بلینکن به نگرانی های «شدید» واشنگتن مبنی بر طرح احتمالی مسکو برای تهاجم به اوکراین برای بی ثبات کردن این کشور اشاره و ادعا کرد که این طرح ها شامل «تلاش برای بی ثبات کردن اوکراین از داخل و همچنین عملیات نظامی در مقیاس بزرگ» است.
وی همچنین خاطرنشان کرد پیشروی تجهیزات نظامی ناتو در مجاورت مرزهای روسیه یک موضع تهاجمی در مقابل مسکو نیست.
وزیر خارجه دولت بایدن ادعا کرد هر قدمی که برمی داریم برای اطمینان از اتخاذ تدابیر دفاعی مؤثر برای محافظت از اعضای ناتو طراحی شده است.
بلینکن در ادامه مدعی شد که همبستگی فوق‌العاده‌ای در میان اعضای ناتو برای پیگیری اقدامات قوی در صورت حمله روسیه به اوکراین و تجاوز مجدد وجود دارد.
وی اعلام کرد که روز پنجشنبه با وزرای خارجه روسیه و اوکراین گفتگو خواهد کرد و هر سه وزیر در استکهلم پایتخت سوئد با یکدیگرگفت و گو خواهند کرد.
پیش از این، یک مقام آمریکایی اعلام کرد که بلینکن با لاوروف در حاشیه اجلاس سازمان امنیت و همکاری اروپا پس از ملاقات با دمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین مذاکره می کند.
وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه برای شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه ناتو در شهر ریگا پایتخت لتونی به سر می برد. تمرکز این اجلاس تا حد زیادی بر تنش ها در زمینه تقویت نظامی روسیه در امتداد مرز اوکراین معطوف بود.
همچنین در ریگا، وزیر امور خارجه اوکراین از ناتو خواستار یک اقدام بازدارنده برای بازداشتن روسیه از تهاجم نظامی به کشورش شد.
ناتو در مورد نحوه واکنش نشان دادن به تقویت نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین بحث و تبادل نظر کرده است و این در حالی است که کشورهای غربی از بابت احتمال حمله مسکو به اوکراین نگران هستند.
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز سه شنبه پس از گفت و گو در میان متحدان به روسیه هشدار داد که در صورت عملیات نظامی علیه اوکراین، بهای سنگینی خواهد پرداخت. دبیرکل ناتو همچنین گفت که اعضای این ائتلاف ممکن است تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کنند.

آمریکا که همواره به دنبال راه‌هایی برای تحت فشار قراردادن روسیه به عنوان ابرقدرت رقیب خود در شرق بوده، اکنون با طرح این ادعا که حضور نیروهای روس در مرز اوکراین تهدیدی برای این کشور محسوب می‌شود، به دنبال بهانه‌ای تازه برای ایجاد تنش در این منطقه و افزایش فشار بر روسیه است.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اخیرا نسبت به تحرکات در مرز با اوکراین ابراز نگرانی کرده و از تمامیت ارضی کی‌یف حمایت کرده است.
روسیه بارها عنوان کرده اقدامات نظامی‌اش در مرز با اوکراین اقدامات عادی نظامی است اما آمریکا و متحدانش همچنان قصد دارند شرایط مرز روسیه با اوکراین را پرتنش جلوه دهند.

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اوایل هفته جاری، ادعاهای اخیر برخی منابع یا مقامات واشنگتن و کی‌یف مبنی بر اینکه روسیه قصد حمله به اوکراین را دارد، تنش زا عنوان کرد و گفت: کشورهایی تلاش دارند روسیه را به عنوان تهدید کننده روند حل و فصل مسائل دونباس و اوکراین معرفی کنند.


پوتین بر آغاز مذاکرات با ناتو برای توقف گسترش به شرق تاکید کرد

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه بر ضرورت آغاز مذاکرات مسکو با غرب برای توقف روند گسترش ناتو به شرق و نزدیک شدن به مرزهای روسیه تاکید کرد.

به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین امروز در مراسم دریافت استوارنامه های سفرای خارجی در کرملین پیشنهاد کرد که مذاکرات با کشورهای غربی برای توقف پیشروی ناتو به سوی شرفق آغاز شود.

رییس جمهوری روسیه گفت: در گفت و گو با ایالات متحده آمریکا و متحدان این کشور برای دستیابی به توافقاتی اصرار می کنیم که امکان هر گونه پیشروی ناتو به شرق و استقرار سیستم های موشکی تهدید کننده ما در نزدیکی مرزهای روسیه را ازبین ببرد.

وی افزود: ما نیاز به تضمین های حقوقی داریم زیرا شرکای غربی به تعهدات شفاهی برعهده گرفته در این مورد (عدم گسترش ناتو به شرق) پایبند نماندند.

به گفته رییس جمهوری روسیه، نگرانی های منطقی و برحق مسکو در عرصه امنیتی نادیده گرفته شده و در زمان حاضر نگرانی ما همچنان از سوی کشورهای غربی نادیده گرفته می شود.

وی با انتقاد از اقدام های تهدیدآمیز ناتو در مورد روسیه ادامه داد: تهدیدهای در مرزهای غربی روسیه در حال افزایش است و ما بارها در این مورد هشدار داده ایم. کافی است مشاهده کنید زیرساخت های نظامی ناتو تا چه اندازه به مرزهای روسیه نزدیک شده است. این مساله برای ما بیش از اندازه جدی است.

پوتین تصریح کرد: تدابیری که روسیه در پاسخ به اقدامات تحریک آمیز ناتو اتخاذ می کند، مناسب و منطقی است

رییس جمهوری روسیه با بیان اینکه مسکو هیچ کشوری را تهدید نمی کند، ادامه داد که متهم کردن ما باتوجه به وضعیت واقعی کنونی و مقصر شناختن روسیه، حرکت غیرمسئولانه است.

پوتین همچنین گفت که غرب، شرایط مناسبات بین المللی را بدتر کرده است.

پوتین به تازگی با انتقاد از رویکرد غرب و آمریکا در دریای سیاه گفت که اقدامات کشورهای غربی در دریای سیاه تنش زا و ناقض قوانین بین المللی است.

وی با انتقاد از اقدام ها و تحرکات نظامی کشورهای غربی در دریای سیاه گفت: در فاصله ۲۰ کیلومتری مرزهای روسیه بمب افکن های راهبردی پرواز می کنند که حامل سلاح های بسیار جدی هستند.

پوتین افزود: روسیه به فعالیت های نظامی ناتو و آمریکا در مجاورت مرزهای خود پاسخ مناسب خواهد داد. ناتو بطور پیشگامانه همه ساز و کارهای گفت و گو و همکاری (با روسیه) را از بین برد.

پوتین دو هفته پیش هم نسبت به حضور دو ناو آمریکایی در دریای سیاه ابراز نگرانی و خاطرنشان کرده بود که با دوربین یا تجهیزات نظامی می توان این ناوها را از محل اقامتگاه وی در بندر سوچی در ساحل دریای سیاه مشاهده کرد.



%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: