پرش به محتوا

غرق کردن عمدی پناهجویان در کانال مانش


مهاجران بازمانده از حوادث دلخراش اخیر غرق شدن قایق های حامل پناهندگان در کانال مانش از بی تفاوتی نیروهای انگلیسی و فرانسوی به درخواست‌های کمک خود در حالی که در آب دریا غرق می‌شدند، خبر دادند.
به گزارش هفته نامه «اشپیگل»، حدود یک هفته پیش یک قایق حامل پناهجویان که تلاش می کردند از طریق کانال مانش خود را به انگلیس برسانند غرق شده و در اثر این حادثه دلخراش ۲۷ نفر جان خود را از دست دادند.

دو نفر از بازماندگان این حادثه، گارد ساحلی دو کشور فرانسه و انگلیس را متهم کردند که به درخواست های کمک آن ها بی توجهی کرده و آن را انکار کردند.

بعد از حادثه دلخراش غرق شدن یک قایق حامل پناهجویان در کانال مانش فرانسه و انگلیس هر یک تلاش کردند طرف مقابل را مقصر نشان دهند.

نخست وزیر انگلیس در نامه ای سرگشاده از طرف فرانسوی خواست همه پناهجویانی که از طریق کانال مانش به انگلیس آمده اند را بازگرداند که این نامه سرگشاده خشم مقامات فرانسوی را در پی داشته و به دنبال آن وزیر کشور فرانسه دیدار با همتای انگلیسی خود برای حل این بحران را لغو کرد.

این تراژدی که مرگ‌بارترین حادثه از این دست از سال ۲۰۱۸ به شمار می‌رود، حساسیت افکار عمومی و رسانه‌ها در فرانسه و بریتانیا را برانگیخته است.

عصر چهارشنبه گذشته خدمه یک قایق‌ ماهیگیری در آب‌های نزدیک کاله در فرانسه، اجساد پناهجویانی را روی آب پیدا کردند که در تلاش برای رسیدن به جنوب انگلستان از طریق کانال مانش غرق شده بودند.

غرق شدن قایق این پناهجویان در کانال مانش منجر به مرگ ۲۷ نفر از جمله سه کودک و یک زن باردار شد. در این رابطه تاکنون 5 نفر بازداشت شدند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت گفت حادثه روز چهارشنبه، از آغاز گردآوری آمار در سال ۲۰۱۴، بزرگترین تلفات جانی در این کانال است.

دو نفر از بازماندگان این حادثه دلخراش حالا اتهامات سختی را علیه فرانسه و انگلیس وارد کرده اند.

یکی از این بازماندگان یک عراقی ۲۱ ساله است که در گفتگو با یک رسانه فرانسوی گفت: قایق حامل پناهجویان پر از آب شده بود و پناهندگان در حالی که به هم چسبیده بودند به آب دریا می افتادند.

وی تاکید کرد: اندکی قبل از غرق شدن قایق افراد حاضر در آن با گارد ساحلی فرانسه تماس گرفتند. ما موقعیت خود را به فرانسوی ها اعلام کردیم و آن ها گفتند که ما در آب های قلمرو انگلیس هستیم.

این پناهنده عراقی گفت: ما بلافاصله با پلیس انگلیس تماس گرفتیم و آن ها گفتند با پلیس فرانسه تماس بگیرید.

وی افزود: انگلیس باید به ما کمک می کرد چرا که ما در آب های قلمرو این کشور غرق شدیم. اما انگلیس کمکی به ما نکرد و کاری انجام نداد.

یکی دیگر از بازماندگان و نجات یافتگان از این حادثه که ۲۸ سال سن داشت هم تاکید کرد که مسافران این قایق دو بار با طرف انگلیسی تماس گرفتند. وی افزود: اما هیچ کس نیامد و قایق پایین رفت و غرق شد و من هم یازده ساعت در آب دریا شنا کردم.

این پناهجوی بازمانده در گفتگویی با بی بی سی گفت: مهاجران را دیدم که جلوی چشمان من می مردند. آن هایی که شنا بلد نبودند غرق شدند و در عرض چند دقیقه مردند.

در اثر این حادثه ۱۷ مرد و هفت زن و 3 کودک جان خود را از دست دادند.

دولت انگلیس فرانسه را متهم می کند که به اندازه کافی علیه این مهاجرت های غیر قانونی اقدام نمی کند و فرانسه هم این اتهامات را رد می کند.

نمایندگان چندین کشور ونهاد اروپایی در نشست اخیر درباره بحران پناهندگان در کانال مانش تنها روی نظارت‌ها و همکاری‌های بیشتر برای مقابله با عبور پناهندگان از این منطقه توافق کردند.

در مبارزه با قاچاقچیان توافق شد که یک هواپیما از آژانس حفاظت از مرزهای اروپایی ( فرانتکس) از روز چهارشنبه بر سواحل کانال مانش نظارت کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: