پرش به محتوا

سخنرانی شی جین پینگ در هشتمین کنفرانس وزرای مجمع همکاری چین- آفریقا

شامگاه دوشنبه 29 نوامبر، شی جین پینگ رئیس جمهوری چین به صورت آنلاین در مراسم گشایش هشتمین کنفرانس وزرای مجمع همکاری چین و آفریقا شرکت و سخنرانی کرد.شی جین پینگ خاطرنشان کرد که امسال شصت و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین چین و آفریقا است. طی 65 سال گذشته، چین و آفریقا برادری ناگسستنی در مبارزه علیه امپریالیسم و استعمار داشته اند و نمونه‌ای درخشان برای ایجاد نوع جدیدی از روابط بین‌الملل هستند.

شی جین پینگ اشاره کرد که چرا چین و آفریقا روابط خوب و صمیمانه دارند؟ چرا دوستی چین و آفریقا عمیق است؟ نکته کلیدی این است که دو طرف روحیه دوستی و همکاری دیرینه چینی – آفریقایی یعنی «دوستی و صداقت، برخورد برابر، سود متقابل و برد- برد، توسعه مشترک، دفاع از عدالت، سازگاری با وضعیت و باز و فراگیر را خلق کرده اند.

شی جین پینگ با اشاره به این که امسال پنجاهمین سالگرد احیای کرسی قانونی چین در سازمان ملل است، گفت: من می خواهم از صمیم قلب از دوستان آفریقایی که در آن روزها ما را مورد حمایت قرار دادند تشکر کنم. ما هرگز دوستی عمیق کشورهای آفریقایی را فراموش نخواهیم کرد.

شی جین پینگ چهار پیشنهاد برای ایجاد جامعه با سرنوشت مشترک چین- آفریقا مطرح کرد که شامل پافشاری بر همبستگی در مبارزه با کرونا، تعمیق همکاری عملی، ترویج توسعه سبز و دفاع از عدالت و برابری می شود.

شی جین پینگ اعلام کرد که چین 1 میلیارد دوز دیگر واکسن در اختیار آفریقا قرار می دهد تا هدف تعیین شده اتحادیه آفریقا درباره واکسینه شدن 60 درصد از جمعیت آفریقا تا سال 2022 تحقق یابد. چین همچنین 10 پروژه پزشکی و بهداشتی برای کشورهای آفریقایی اجرا خواهد کرد و 1500 پزشک و کارشناس بهداشت عمومی به آفریقا اعزام می کند.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد که چین به آفریقا کمک خواهد کرد که 10 پروژه کاهش فقر و کشاورزی را اجرایی کند و 500 کارشناس کشاورزی به آفریقا اعزام می کند، نیز تعدادی مراکز مشترک آموزشی تبادل فناوری مدرن کشاورزی چین و آفریقا در چین تاسیس خواهد کرد، موسسات و شرکت های چینی نیز تشویق می شوند تا در آفریقا روستای نمونه در توسعه کشاورزی و کاهش فقر چین- آفریقا تاسیس کنند.

شی جین پینگ عنوان کرد: من بر این باورم که با تلاش مشترک با آفریقا، این نشست مجمع همکاری چین و آفریقا با موفقیت کامل برگزار می شود و قدرت باشکوه 2.7 میلیارد نفر مردم چین و آفریقا یک جامعه با آینده مشترک سطح بالا ایجاد می کند.

© China Radio International.CRI. All Rights Reserved

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: