پرش به محتوا

پیروزی چپ گرایان در هندوراس پس از ۱۲ سال

 رهبر چپ گرایان هندوراس، پیروزی حزب خود را در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد. با توجه به نتایج اولیه انتخابات که حاکی از پیشتازی قاطعانه آنها می باشد حزب چپ‌گرای هندوراس پس از ۱۲ سال، مجددا به قدرت باز خواهد گشت.

به گزارش روسیه امروز، طبق نتایج شمارش تقریبا ۴۵ درصد آرا، سیومارا کاسترو، همسر مانوئل زلایا، رئیس جمهوری پیشین چپ گرای هندوراس که با کودتای آمریکایی و امپریالیستی ۲۰۱۹ از کار برکنار شد، با اختلافی ۲۰ درصدی از نصری عصفوره، شهردار فعلی پایتخت این کشور و نامزد اصلی «حزب ملی» حاکم، پیشتاز بوده و ۵۳ درصد آرا را به خود اختصاص داده است؛ عصفوره موفق به کسب تنها ۳۴ درصد از آرا شده است.

 خانم کاسترو در یک سخنرانی کوتاه پیروزی، متعهد شد که یک دولت «همکاری ملی» تشکیل دهد.

با پیروزی  در این انتخابات کاسترو به عنوان اولین زنی که مقام ریاست جمهوری را در هندوراس به دست می‌آورد ثبت خواهد شد. بر خلاف انتخابات سال ۲۰۱۷ این کشور که به دلیل اختلاف بر سر شمارش آرا، به آشوب کشیده شد، تا به حال در کمال آرامش انجام شد.

انتخابات امسال، در زمینه‌ای از رسوایی‌های فساد و ناآرامی‌های مدنی در این کشور آمریکای مرکزی انجام شد، هندوراس به علت حکومت راست گرایان هم دست امپریالیسم آمریکا به کشوری ناامن و به مرکزفعالیتهای جنایتکاران تبدیل شده است. که از خشونت‌های مزمن گروه‌های تبهکاری و اقتصادی بیمار رنج می‌برد و شاهد تعداد بی‌سابقه‌ای از شهروندانش است که وطن خود را ترک می‌کنند.

کاسترو که خود را یک سوسیالیست در کشوری می‌داند که در آن، زنان سهم بسیار اندکی از مناصب قدرت را در اختیار دارند، مبارزه با اختلاس را از اهداف اصلی خود عنوان کرده است.

خانم کاسترو در نظر دارد که روابط سیاسی و اقتصادی کشورش با جمهوری خلق چین را به شدت گسترش دهد این موضوع موجب نگرانی شدید امپریالیست های آمریکایی و اروپایی شده است باید در آینده نزدیک منتظر ایجاد آشوب ها و بی ثباتی در هندوراس بود که از سوی کشورهای غربی برای زور برای براندازی حکومت چپ در آن احتمالاً به کار گرفته می شود.

حکومت چپ‌گرای جدید هندوراس اگر بتواند به قدرت برسد باید آماده اجرای سناریوهای مشابه نیکاراگوئه باشد سناریو ها شبیه نقض حقوق بشر، محدود کردن آزادی های سیاسی، دستگیری مخالفان حکومت، و موارد نخ نمای مشابه.

رئیس جمهور سوسیالیستی کوبا جزو اولین مقامات بین المللی بود که پیروزی خانم کاسترو را به ایشان تبریک گفت، میگل دایاز-کانل رئیس جمهور کوبا در پیامی که از طریق شبکه اجتماعی توییتر منتشر کرد تاکید کرد که: »۱۲ سال از کودتا بر علیه مانوئل زلایا گذشت تا مردم هندوراس بتوانند به پای صندوقهای رای بروند و به این پیروزی چشمگیر دست یابند، من انتخاب خانم کاسترو رئیس‌جمهور منتخب هندوراس را به ایشان از صمیم قلب تبریک میگویم این یک پیروزی برای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب است«

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: