پرش به محتوا

مادورو: ناظران اروپا جاسوسانی برای لکه‌دار کردن انتخابات ونزوئلا هستند


رئیس جمهوری ونزوئلا تاکید کرد که هیأت اعزامی اتحادیه اروپا، نه برای نظارت بر انتخابات منطقه ای ونزوئلا، بلکه طبق شواهد موجود، با مقاصد جاسوسی و به منظور بی اعتبار کردن نظام انتخاباتی این کشور، وارد کاراکاس شده بود.

به گزارش ایرنا از نشریه اسپانیایی ال موندو، سرانجام «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا در واکنش به سانسور اتحادیه اروپا درباره شرایط دموکراتیک انتخابات یکشنبه ونزوئلا، مهر سکوت را شکست.

رئیس جمهوری ونزوئلا در واکنش به گزارش اولیه و مغرضانه هیأت ناظران اروپایی تصریح کرد: آنها مانند دشمنان در قالب هیأتی از «جاسوسان» و نه ناظران بین المللی، با هدف «لکه دار کردن» انتخابات ونزوئلا وارد کاراکاس شدند.

در همین راستا، مادورو روز یکشنبه توضیح داد: آنها با استقرار آزادانه در ونزوئلا، به تفتیش زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مردم این کشور پرداختند.

رئیس دولت ونزوئلا این اظهارات را در واکنش به ادعاهای مطرح شده در گزارش اولیه  «ایزابل سانتوس» نماینده پرتغالی هیأت ناظران اتحادیه اروپا بیان کرد.

هیأت ناظران اروپایی در این گزارش ادعا کرد که روند انتخاباتی ونزوئلا از «تداوم کاستی های زیرساختی» حکایت دارد؛ اگرچه شرایط انتخابات در مقایسه با فرآیند انتخاباتی گذشته بهبود یافته است.

اما از سوی دیگر، مادورو ادعاهای مطرح شده را در راستای تشدید همان «حملات سلطه طلبانه سالهای اخیر برای به تعویق انداختن، تعلیق یا تغییر تاریخ انتخابات» دنبال شده از سوی آمریکا و متحدانش در کاراکاس توصیف کرد.

با این همه، رئیس جمهوری ونزوئلا تاکید کرد که انتخابات ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) تصویری روشن از پیروزی نظام انتخاباتی و قانون اساسی این کشور بود. برخی کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا، به دنبال بی اعتبار کردن انتخابات ونزوئلا هستند؛ اما کاراکاس این توهین ها را به عنوان دستاویزی برای تهاجم علیه این کشور آمریکای جنوبی قاطعانه رد می کند.

وزارت امور خارجه ونزوئلا نیز هفته گذشته، در بیانیه‌ای ضمن رد اظهارات مداخله جویانه مقامات انگلیس و اسپانیا در پی برگزاری انتخابات محلی و منطقه ای این کشور، تاکید کرد که این ادعاها با وجود نظارت بیش از ۳۰۰ ناظر بین المللی در ادامه همان سیاست خصمانه تهاجم علیه کاراکاس صورت می‌گیرد.

انتخابات ونزوئلا در روز یکشنبه (۲۱ نوامبر/۳۰ آبان) با حضور بیش از ۳۰۰ ناظر بین المللی ازجمله هیأت های نظارتی اتحادیه اروپا، سازمان ملل، مرکز کارتر آمریکا و شورای کارشناسان انتخاباتی آمریکای لاتین (سیلا) برگزار شد.

در این انتخابات، حزب متحد سوسیالیست طبقه حاکم ونزوئلا (PSUV) در ۲۰ منطقه از ۲۳ منطقه کشور پیروز شد و حزب مخالفان تنها در سه ایالت دست برنده انتخابات بود. همین موضوع عاملی برای اجرای سناریوی نخ نمای مداخله جویی های ناظران اروپایی فراهم کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: