پرش به محتوا

بررسی وضعیت منطقه – بسام ابوشریف – احمد مزارعی

پس از عملیات اخیر جوان فلسطینی در بیت المقدس …و همچنین گسترش جنگ در مآرب : 

دولت آمریکا چه طرح هایی برای خاورمیانه و ایران در دستور کار دارد؟ 

نوشته : بسام ابوشریف ، عضو سابق کمیته مرکزی چبهه خلق برای ازادی فلسطین 

مترجم: احمد مزارعی 

در حال حاضر تهاجمی گسترده،مستمر واشکاری بر ضد حزب الله لبنان، انصارالله یمن و گروههای مقاومت فلسطین تا حد زیادی نیز بر علیه سوریه در حال اجرا میباشد، از سوی دیگر توطئه کاخ سفید و شخص بایدن در عراق از طریق تزویر و دستکاری در امر انتخابات به روشنی مشاهده میشود،(1)                                                                                                                                                                                                            در این میان رودررویی با ایران در عراق نیز جزء سیاست تغییر ناپذیر بایدن در عراق است تا بدینوسیله ایران را مجبور به تغییر سیاست خود کرده و این یکی از شرط های آمریکا برای بازگشت خود به مذاکرات هسته ای میباشد که قرار است در تاریخ بیست و نهم نوامبر در وین تشکیل گردد. 

کاخ سفید با تمام امکانات و وسایل میکشد بر ایران فشار وارد اورده و همچنین همپیمانان اروپایی خود را نیز تحریک میکند که از سیاستهای آمریکا در مورد مسئله هسته ای تبعیت کنند. 

روسیه و ایران هردو به این طرح آمریکا واقف شده و مذاکراتی میان دو کشور انجام گرفته تا درجهت تکمیل سیاست استراتژیکی دوکشور گام بردارند ، از سوی دیگر لاوروف در مصاحبه خود آشکار روشن ساخت که به عرصه عمل درآوردن کامل برنامه هسته ای ایران می طلبد که قرارداد به شکل کامل ان درگذشته بازگشته وبه قبل اززمانی که رئیس جمهور امریکا ترامپ از ان خارج گردید. 

با این حساب؟ جبهه قرارداد هسته ای قبل از انعقاد جلسات مذاکرات وین افتتاح شده ، و روسیه موضع گیری روشنی در مورد دفاع از ایران اتخاذ کرده و درخواست آشکاری را مطرح نموده و آن بازگشت تمام و کمال به همان قراردادی است که درگذشته وقبل از خروج ترامپ وجود داشته است. 

در این میان وزیر دفاع آمریکا از بحرین پیام آمریکا را به ایران در شکل مجموعه ای از اتهامات واهی و نخ نما شده همچون دخالت ایران در منطقه و مشکلاتی که ایجاد نموده است مطرح ساخت، و از ایران خواست تا از دخالت در منطقه دست بردارد وی از ایران خواست تا از دخالت در یمن، کمک به حزب الله لبنان ، کمک به حشد الشعبی و حزب الله عراق ، کمک به مقاومت در سوریه و کمک به جنبش فلسطین در سرزمینهای اشغالی فلسطین دست بردارد.(پس از آن ایران را دربست در اختیار آمریکا –  قرار دهد.مترجم) 

وزیر دفاع آمریکا با این اظهاراتش در حقیقت به نوکران و وابستگان آمریکا در منطقه پیام داد که تبلیغات خود را بر علیه ایران گسترش داده تا از این طریق موقعیت ایران را در جریان مذاکرات وین تضعیف کنند 

درگیریها در لبنان نیز واضح است که چه هدفی را دنبال میکند، هدف اصلی این درگیریها که بوسیله طرفداران آمریکا و مزدوران اسرائیل همچون «قوات لبنان»(به رهبری سمیر جعجع) وغیره دامن زده میشود اینست تا از طریق پیشنهادی که اسرائیل به واشنگتن داده و واشنگتن نیز این پیشنهادات را به رئیس جمهور لبنان منتقل کرده تا میشل عون مانع انتشار نیروهای حزب الله در مراکز حساسی گردد که مورد موافقت اسرائیل نیست ، منظور از این برنامه اینست تا حزب الله جنوب لبنان را تا مسافت چهل کیلومتر تخلیه کرده و نتواند موشکها و نیروهای خود را در این مراکز مستقر کند و بدینوسیله اسرائیل بتواند به راحتی عملیات تجسسی خود را در این مناطق گسترش دهد.  

اما همه این برنامه ها از جمله طرح و مشغول کردن حزب الله به جنگ خیابانی در نتیجه درایت و حکمت بینظیر حزب الله خنثی گردید و کسانی که دراین مسیر دست به کشتار مردم زده بودند تا مگر بتوانند به مقصود خود نائل گردند نیز تا کنون مورد تعقیب قرار نگرفته اند ، همه اینها باعث نشده است تا آمریکا از ادامه توطئه گریهای خود دست بردارد برعکس اینبار آمریکا در لبنان کوشید تا با تشویق وترغیب تعدادی از افسران ارتش لبنان آنها را وادار نمود که بسوی جنوب لبنان حرکت کرده و کوشش نمایند تا این منطقه را به زیر سلطه ارتش لبنان دراورند و مانع گردند تا حزب الله نتواند به مرزهای مابین جنوب لبنان و اسرائیل نزدیک گردد. 

این اقدام تنها نشان دهنده خیالبافی و بی خبری این افراد بود که نمیدانستند این برنامه موفق نخواهد شد زیرا در درون ارتش لبنان نیروهای زیادی با موضع گیری های ملی و میهن پرستانه وجود دارند که از منافع لبنان دفاع می کنند در کنار حزب الله لبنان وملت لبنان قرار خواهند گرفت و چنین شد. 

اما هدف آمریکا از این اقدام و تحریک افسران لبنانی ، تنها این بود که به حزب الله بگوید که ما تسلیم موفقیتهای حزب الله در لبنان نخواهیم شد. 

ما شکی نداریم که بعضی از افسران ارتش لبنان تمایل دارند تا امورات ارتش را بسوی همپیمانی کامل با آمریکا سوق داده و بتوانند بر ضد حزب الله و سلاح ان حرکت کنند ، آنها نمیخواهند حزب الله در کنار توانایی های نظامی خود جایگاه مهمی در عرصه سیاست و اقتصاد بدست آورد که بتواند نقش مهمی در میان جامعه لبنان از نظر اقتصادی به عهده بگیرد بویژه در زمان کنونی که اوضاع اقتصادی به مرحله ای غیر قابل تحمل در زیر خط صفر سقوط کرده است.  

همچنان شاهد بودیم که با آمدن وزیر دفاع آمریکا به منامه و درپی اظهاراتش تهاجم بی سابقه ای از بمبارانهای گسترده عربستان بریمن وملتش بر علیه مجاهدانی که در دفاع از سرزمین خود مقابل تجاوز عربستان و نیروهای مزدورش میرزمند آغاز گردید. 

در زمانی که بحث کنگره آمریکا پیرامون این موضوع دور میزد که آیا باید برای فروش اسلحه و موشکهای تازه آمریکا به عربستان موافقت کرد یا نه ، اما همزمان شاهد بودیم که این موشکها به عربستان و مزدورانش ارسال شده و آنها بمبارانهای موشکی خود را آغاز کرده و روزانه بیش از شصت مورد بمباران بر علیه استانهای گوناگون یمن انجام میدهند. دولت عربستان با این بمبارانها گسترده وقتل وکشتار شهروندان یمنی ، این هدف را پیش میبردند که شاید بتوانند ارتش یمن را وادار نمایند تا تهاجم خود را برعلیه شهر مآرب متوقف کنند. 

مسئولان عربستانی ، کشورهای خلیج ، دولت بحرین و حتیو حتی آمریکایی ها این وحشت خود را پنهان نمیدارند که تسلط انصارالله وارتش یمن بر شهر مآرب یک پیروزی استراتژیک و اقتصادی بوده زیرا این استان منابع بسیار عظیمی از نفت و گاز در خود ذخیره دارد. 

مورد دیگر اینکه بعلت موقعیت مهم ژئوپلتیکی مارب که حتما آزاد خواهد شد، نیروهای آزادیبخش یمن ید طولائی دراین جبهه حساس که در محاذی همسایه عربستان قرار دارد خواهند داشت. 

جبهه یمن بیش از پیش شعله ور خواهد ماند خانواده ال سعود همچنان زیر ضرب قرار خواهد گرفت این حق ملت یمن است که از خود ، فرزندان ، اطفال ، سرزمین و استقلال خود دفاع کند. 

این وضعیت ما را وامی دارد که بگوییم گام بعدی بر علیه حزب الله در لبنان خواهد بود 

دراینجا حادثه ای غیر مترقبه و باورنکردنی توسط جوان فلسطینی به وقوع پیوست وان هنگامی بود که در یک عملیات بسیار باورنکردنی و شگفت انگیز یک شهروند اسرائیلی که توسط چهار پلیس اسرائیلی حفاظت میشد وارد مسجد اقصی شده بود کشته رسید و تعدادی نیز زخمی شدند(2) 

سراسر اسرائیل از این حادثه دچاروحشت و سردرگمی گردید،زیرا هیچکسی پیش بینی نمیکرد که دراین مکان یعنی درون مسجد اقصی با وجود این همه پلیس مخفی و علنی و آن همه دستگاههای الکترونیکی سمعی و بصری حساس انهم در نزدیکی «باب السلسله» یعنی دروازه حرم قدسی ، به فکر هیچکس خطور نمیکرده است که یک جوان فلسطینی بتواند به این عملیات دست بزند، از همه مهمتر انها پس از این همه بگیر و ببند در شهر بیت المقدس بویژه در حرم قدسی فکر میکردند ملت فلسطین از خود مقاومت نشان دهد. همه گزارشات اداره پلیس اطلاعات اسرائیل اشاره براین داشته اند که در نتیجه همکاری و هماهنگی با سلطه محمود عباس روحیه مقاومت در میان فلسطینیها مضمحل گردیده و اگر هم گاها به کارهائی دست بزنند بسیار سطحی و بدون ضرر و زیان شدیدی خواهد بود که پلیس اسرائیل می تواند بوسیله گاز اشک آور و یا گلوله های پلاستیکی  و یا خشونت خونین بران غلبه کرد. 

در مرحله فعلی اعتقاد غالب در اسرائیل براین بود که پلیس میتواند فلسطینیها را از خانه هایشان اخراج کرده و خانه هایشان را خراب و یا آنان را از محل خود طرد کرده وبدین وسیله بتواند فضای یاس و ناامیدی کاملی بر آنها اعمال نماید. 

اما این اخرین عملیات که بعد از همه تمهیداتی که همه دستگاههای امنیتی اسرائیل در همراهی با تشکیلات ابومازن ایجاد کرده بودند، سراسر اسرائیل را در بهت و وحشت فرو برد و نشان داد که مقاومت فلسطین همچنان زنده بوده و این اقدام می تواند در آینده هم تکرار شود.

هم اکنون نگرانی شدیدی برتشکیلات امنیتی اسرائیل به علت وجود اسلحه در دستان فلسطینیها سایه افکنده که در آینده این سلاح ها بر می‌تواند در جهت ایستادگی در مقابل کسانی که در کشتار فلسطینی‌ها دست داشتند به کار گرفته شود.

به پایان و خلاصه این نتیجه گیری میرسیم و مثالها زیادی در اینگونه موارد درست است که میتوان از این سیاستها استفاده برد ، ویژه سیاست دوگانه بایدن که درزیر علم وکتل دیپلماسی به آن دست میزند ، در حالی که همه این سیاستها جنایتکارانه و درجهت دامن زدن به جنگ و کشتار بیشتر حرکت میکند ، اما محاسبات بایدن نشان داده است که تا کنون خطاهای بزرگی مرتکب شده است ، کسانیکه این برنامه ها را تنظیم نموده اند متوجه نیستند که سطح تجربیات محور مقاومت درامروز بسیار پیشرفته تراز زمانی هستند که جو بایدن انتخاب شده بود، امور بسیار تغییر کرده و همراهش محور مقاومت نیز بسیار تکامل پیدا کرده است و برای مثال کوشش بایدن در جهت وارد آوردن ضربه به حزب الله منجر به انهدام رژیم صهیونیستی اسرائیل و درهم پاشی موساد خواهد شد که هم اکنون مقدمات آن آغاز شده است (3) 

 ما باور داریم آتشی را که بایدن در صدد برافروخته شدن ان میباشد، شعله های ان دامن آمریکا را هم خواهد گرفت، ممکن است این آتش مستقیم متوجه امریکا نگردد ، اما ابزارهائی که بایدن از انها استفاده میکند دچار شعله های ان ضربات خواهند شد. 

زیرنویسها از مترجم است 

(1) – بنا به امارهای دقیقی که درنتیجه شمارش ارای بادست بدست امد معلوم شد درعراق هزاران صندوق رای ویا مراکز رای گیری بطور گسترده ای دستکاری شده ومدعیان انتخابات ازاد ودموکراتیک که مورد «احترام» سازمان ملل امریکازده، قرارگرفته بودند خفقان گرفتند ومسئله ظاهرا وبطور موقت مسکوت گذاشته شده ونخست وزیرهم دیگر ساکت شده است. 

(2) – باید گفت که اخیرامقاومت در میان فلسطینیها گسترده شده وشامل افرادی با موقعیتهای گوناگون عمر، حرفه، جنسیت ، گردیده است که نشاندهنده تغییری کیفی درفرهنگ مقاومت میباشد واینکه این ملت مصمم است به هر قیمتی شده سرزمین خودرا از لوث وجود غاصبان ومتجاوزان پاک کند، مقاومت حالتی استراتژیکی به خود گرفته که عمق ان به وابستگی فلسطینیها به سرزمین ابا واجدادیشان میباشد که تحمل نمیکنند بیگانگانی که از اقصی نقاط دنیا به سرزمینشان امده وانجا راغصب کرده اند.لذا وجود بیگانه را برنمیتابند. ، برای مثال درچند هفته وشاید یکماه گذشته مجاهدان از جان گذشته فداییان فلسطینی که ماموران وشهروندان اسرائیلی را مورد هجوم قرارداده اندشامل زن حامله، دانش اموز دبستان ، شخصی سرمایه دار که دارای املاک وثروت زیادی بوده است وفدائی اخیر:»فادی ابوشخیم»معلم 42 ساله که با پوشیدن لباس یهودیان اشکنازیها با رگبار مسلسل تعدادی را کشته وزخمی نمود، درمیان زخمی شدگان یک خاخام یهودی اروپائی نیز دیده میشد،که هفته گذشته با خونسردی تمام یک دانش اموز 14، ساله فلسطینی را درملا عام اعدام کرده بود.خانواده فادی ابوشخیم بعد از شهادتش به فوریت وصیتنامه وی را که با دست نوشته بود درمیان مردم منتشر کردند، پلیس اسرائیل دختر چهارساله این معلم شهیدرا بازداشت نمود. 

(3) – درمورد فروپاشی واستعفا درموساد، بنا به مقاله ای که درنشریه «البناء»متعلق به نیروهای ملیگرای لبنان بتاریخ 21 نوامبرامده است که توضیحات کاملی اورده شده اما بخش کوچکی ازاین استعفاها بدین قراراست :رئیس بخش استخدام مزدور، رئیس بخش مبارزه با تروریسم، رئیس بخش تشکیلات تکنولوژی. بنا به توضیحات سخنگوی کانال تلوزیونی سیزده اسرائیل موجی از استعفاها درراه است که عمدتا مربوط به ارتشا وفساد بوده وبرای مثال یکی ازاین روسا مبلغ یکصدو پنجاه هزار دلاراز یک بازرگان رشوه دریافت داشته تا برای دخترش هدیه بخرد، دراین رشوه وفسادها ، نخست وزیر سابق اسرائیل نتانیاهو نیز دخالت داشته است وتوخود حدیث مفصل…….     

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: