پرش به محتوا

استرالیا همچنان به اقتدارگرایی و سیاست مخاطره‌آمیز نظامی خود ادامه می‌دهد

نویسنده: کتلین جانسون (آرتی نیوز)

دانش و امید، شماره ۸، آبان ۱۴۰۰

استرالیا به آمریکا و بریتانیا در «مشارکت گستردۀ امنیتی سه‌جانبه» موسوم به آکوس AUKUS ملحق شده است که هدف ناگفته و در عین حال آشکارِ آن هماهنگی با تشدید تنش‌ها علیه چین است. بنا بر گزارش‌های وبگاه آنتی‌وار Antiwar، رئیس‌جمهور بایدن و رهبران استرالیا و انگلیس توافقنامه نظامی جدیدی را با هدف مقابله با چین اعلام داشتند. این پیمان که با نام آکوس شناخته می شود بر اشتراک فناوری‌های حساس نظامی تمرکز داشته و اولین مرحله آن تأمین زیردریایی‌های هسته‌ای برای استرالیاخواهد بود.

مقامات آمریکایی در گفتگو با سی‌ان‌ان تلاش برای به اشتراک گذاشتن فناوری هسته‌ای با یک کشور دیگر را «اقدامی بسیار نادر» به دلیل حساسیت این فناوری توصیف کردند. یک مقام رسمی ناشناس گفت «این فناوری بسیار حساسی است، و باید اذعان داشت که از بسیاری جهات،استثنایی در سیاست‌های ماست .»

این معامله جایگزین قرارداد 90 میلیارد دلاری برای به دست آوردن دوازده زیردریایی طراحی شده توسط فرانسه می‌شود، هزینه‌ای احمقانه در هر دو حالت، وقتی که یک چهارم استرالیایی‌ها قادر به تأمین هزینه‌های خود در دوران شیوع این بیماری همه‌گیر نیستند. قربانیان کووید-19 در میان مردم استرالیا که از نظر مالی دچار مشکل هستند، چهار برابر بیشتر است. این تازه‌ترین مورد در سیاست در حال گسترش و پیوستۀ کانبرا در راه حمایت عظیم مالی واشنگتن در منازعه با پکن، به هزینه مردم خود است.

اگر خوانندگان کنجکاو هستند که بدانند چرا استرالیا برخلاف منافع اقتصادی و امنیتی خود، با تحریکات خطرناک و غیرضروری در مقابله با شریک تجاری اصلی‌اش، خود را در معرض خطر قرار می‌دهد، آنها را یک‌بار دیگر به توضیحات صادقانه و تکان‌دهنده جان میرشایمر، تحلیل‌گر سیاسی آمریکا در مناظره‌ای که در اندیشکدۀ استرالیایی مرکز مطالعات مستقل در سال 2019 برگزار شد، رجوع می‌دهم.

میرشایمر به مخاطبان خود گفت،ایالات متحده تمام تلاش خود را می‌کند تا جلوی ارتقا چین را بگیرد و از تبدیل شدن آن به قدرت منطقه‌ای در شرق جلوگیری نماید و استرالیا باید با ایالات متحده در این نبرد هم‌سو شود وگرنه با خشم واشنگتن روبرو خواهد شد.

جان میرشایمر به حضار خاطرنشان کرد که اگر استرالیا تصمیم بگیرد که با چین روابط دوستانه داشته باشد،ایالات متحده به این دولت نشان خواهد داد که چقدر می‌تواند بد و خشن باشد. میرشایمر گفت: «سؤالی که مطرح است این است که سیاست خارجی استرالیا در مقابل قدرت گرفتن چین چگونه باید باشد؟و اگر من استرالیایی بودم چه چیزی را به شما پیشنهاد می کردم؟» وی ضمن تأکید بر اینکه چین هم چنان به رشد اقتصادی خود ادامه می‌دهد و این قدرت اقتصادی را برای تسلط بر آسیا «به شیوه‌ای که آمریکا بر نیم‌کرۀ غربی تسلط دارد» به قدرت نظامی تبدیل خواهد کرد، توضیح داد چرا معتقداست ایالات  متحده و متحدانش از همه توانایی‌ها برای جلوگیری از وقوع این امر برخوردارند. 

میرشایمر گفت: «حال این سؤال مطرح می‌شود که تمام این‌ها برای استرالیا به چه معناست؟» خوب ، شما مطمئناً در یک بلاتکلیفی هستید. همه می‌دانند که  مشکل چیست. و  اتفاقاً شما تنها کشوری در شرق آسیا نیستید که با این مشکل روبروست. شکی نیست که شما سهم تجارت زیادی با چین دارید و این تجارت برای رفاه شما بسیار مهم است ، اما از نظر امنیتی واقعاً می‌خواهید که با ما باشید. چون این بسیار منطقی‌تر است، درست است؟ و شما می‌دانید که امنیت مهم‌تر از رفاه است، زیرا اگر زنده نباشید، ثروت به چه کارتان می‌آید؟»

میرشایمر می‌گوید: «اکنون برخی می‌گویند اینجا گزینۀ دیگری نیز وجود دارد: شما می‌توانید با چین باشید. و اینجا شما حق انتخاب دارید: می‌توانید با چین باشید، و نه با ایالات متحده. اما با این انتخاب باید دو چیز را بدانید. شماره یک، اگر به‌سوی چین بروید یعنی که دشمن ما هستید. یعنی مصمم شده‌اید که به دشمن ایالات متحده تبدیل شوید. زیرا ما در مورد یک رقابت شدید امنیتی صحبت می کنیم.»

وی ادامه داد: «یا با ما هستید یا علیه ما. و اگر شما در حال تجارت گسترده با چین هستید و با چین دوست هستید، ایالات متحده را در این رقابت امنیتی تضعیف می‌کنید. چون شما به نظر ما از دشمن ما حمایت می‌کنید و این ما را خوشحال نخواهد کرد و وقتی ما خوشحال نباشیم، خباثت ما را دست کم نگیرید، می‌توانید در این باره از فیدل کاسترو بپرسید.» خندۀ عصبی حضار سخنان، میرشایمر را قطع کرد. زیرا همه می‌دانستند که اشارۀ میرشایمر به تلاش‌های متعدد سازمان سیا برای ترور کاسترو بود. خوب! حالا متوجه شدید که استرالیا برای محافظت از خود در برابر چین نیست که باید با آمریکا همسو باشد، بلکه هم‌سویی استرالیا با ایالات متحده برای حفظ خود در مقابل آمریکاست.

 این حرکت جدید در حالی اتفاق می‌افتد که مایکل گونر، فرماندار ناحیۀ شمال استرالیا، سیاست دولت خود را در مورد محدودیت های کووید -19 اعلام می‌کند، زمانی که جمعیت این منطقه 80 درصد واکسینه شد، شامل «قرنطینه» در زمان شیوع بیماری‌ها می‌شود که در آن افراد تنها در صورتی مجاز به کار و حرکت آزادانه در جامعه خواهند بود که واکسینه شده‌اند و این با استفاده از اقدامات بازرسی گونر که به معنای واقعی کلمه «مجوز آزادی» می‌نامد، کنترل و تأیید می‌شود. گونر گفت: «اگر می‌خواهید زندگی شما به حالت عادی خود ادامه دهد، واکسن بزنید. برای افرادی که واکسینه شده‌اند، استفاده از نرم‌افزار تأیید واکسن، اساساً گذرنامه آزادی شما خواهد بود. برای افرادی که تصمیم می‌گیرند واکسن نزنند ،مجوز آزادی وجود ندارد. ما در حال حاضر با سایر دولت‌ها در حال آماده‌سازی این فناوری هستیم.»

بنا بر شنیده‌ها انتظار می‌رود که سیاست مشابهی در بقیۀ استرالیا نیز اجرا گردد. و ما همچنان شاهد تشدید گرایش‌های استبدادی در استرالیا هستیم که هیچ ارتباطی با کووید ندارند. مقامات مقررات قانونی جدیدی را پیشنهاد کرده‌اند که امکان لغو روادید و تابعیت از کشور را طی مراحلی کاملاً محرمانه بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط سازمان‌های مخفی دولتی فراهم می‌کند. لایحه وحشتناک «کشف و انهدام» که به پلیس استرالیا اجازه می‌دهد وسایل ارتباطی مردم را هک کرده، اطلاعات آنها را جمع‌آوری، حذف و تغییر دهد و وارد شبکه‌های اجتماعی آنها شود، ماه گذشته با سرعت فوق‌العاده‌ای از طریق پارلمان تصویب شد. هیچ یک از این سختگیری‌ها ربطی به کووید ندارد.

استرالیا فاقد منشور حقوق شهروندی است و فقدان آن به وضوح به چشم می‌خورد. در حالی که شیوع بیماری کووید-19 قطعاً عامل اصلی تشدید فرسایش حقوق شهروندی است، پاسخ استرالیا به کووید، به مشکلی که قبلاً وجود داشت و در حال بدتر شدن است، افزوده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: