پرش به محتوا

انتقاد جالب کارگردان مشهور آمریکایی از برگزاری «نشست دموکراسی»ایالات متحده قصد دارد از 9 تا 10 دسامبر (18 و 19 آذر) نشست به اصطلاح دموکراسی را به صورت ویدئویی برگزار کند.

در همین راستا «الیور استون» کارگردان مشهور آمریکایی در مصاحبه با تلویزیون «راشاتودی» با توجه به حقه ایالات متحده در زمینه گرد هم جمع کردن کشورهای پیرو خود و ایجاد محفل‌های کوچک به اسم دموکراسی،‌ تاکید کرد واشنگتن با برگزاری «نشست دموکراسی» قصد اختلاف افکنی دارد. به عقیده استون بنیان دموکراسی آمریکا «سیاست‌‌های پول‌محور» است.


کارگردان مشهور در ادامه مصاحبه خود گفت: ایالات متحده خود را به عنوان الگوی دموکراسی تبلیغ می‌کند اما در حقیقت به شکل خودسرانه‌ای قوانین بین‌المللی را تضعیف می‌کند و به ایجاد اختلاف می‌پردازد.

وی افزود: این واقعیت است. ادعای اینکه «این دموکراسی واقعی» است و این «جهان آزاد» است،‌ بسیار راحت است. اصطلاح دنیای آزاد یک کلیشه است که در مقابل چین و روسیه و ایران و تمامی «طرف‌های بد» از نظر آمریکا قرار داده شده است. اگر به این کشورها سفر کرده باشید می‌بینید که حقیقت آن چیزی نیست که ایالات متحده می‌گوید.

استون در ادامه به طور خاص به نقش پول در سیاست‌های آمریکا اشاره و به گزارش‌های پرداخت که نشان می‌دهند برای انتخابات ریاست جمهوری و کنگره در سال گذشته میلادی 14 میلیارد دلار خرج شده است


وی در این باره گفت: وقتی انتخاب یک رئیس جمهور 14 میلیارد دلار آب می‌خورد فکر می‌کنید این چه نوع دموکراسی خواهد بود؟ آمریکایی‌ها نمی‌توانند با اعضای کنگره صحبت‌ کنند مگر اینکه پول بدهند و مزایای تجاری داشته باشند. در واشنگتن باید پول داشته باشید و بهتر است لابی هم داشته باشید؛ دولت ایالات متحده کاملا فاسد است.


«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه 25 نوامبر (4 آذر) گفت: در حالی که آمریکا در دموکراسی و حقوق بشر خودش مشکل دارد، این بی معنی است که ایالات متحده با نگاه خودش تصمیم بگیرد کدام کشورها را دموکراسی بنامد.‌

نشست به اصطلاح دموکراسی که آمریکا می‌خواهد برگزار کند چیزی جز یک گروه حافظ منافع که ایالات متحده به اسم «دموکراسی و حقوق بشر» برای مقابله با کشورهایی‌ها استقلال استراتژیک خود را حفظ کرده و از نظم جهانی محض حمایت می‌کنند، نیست. به طور خلاصه چیزی که آمریکا به دنبال آن است جرقه رویارویی، اختلاف و افزایش تنش‌های بین‌المللی است.

© China Radio International.CRI. All Rights Reserved

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: