پرش به محتوا

دیوانگان در قدرت: همه گزینه‌ها در ارتباط با مسکو روی میز است!

دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا امروز در ادامه سیاست های روسیه هراسانه این کشور ادعا کرد: همه گزینه‌ها در ارتباط با مسکو روی میز است!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «کارن دانفرید» (Karen Donfried) دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا امروز جمعه اعلام کرد که در برابر استقرار نیروها و تجهیزات نظامی روسیه در مرز با اوکراین، همه گزینه ها روی میز است.

دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا در این خصوص ادامه داد: ما در حال کار هستیم تا اطلاعات بیشتری به دست آوریم. این جایی است که ما در حال حاضر قرار داریم و با شرکای اوکراینی خود تعامل می‌کنیم.

این در حالیست که چندی پیش اوکراین ادعا کرد که مسکو نیروهای نظامی و تجهیزات رزمی خود را در مرز با اوکراین مستقر کرده است؛ ادعایی که کرملین آن را قویاً رد کرده است.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز ساعاتی پیش با برگزاری کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد: وزرای خارجه کشورهای ناتو در پایتخت کشور لتونی درباره افزایش فعالیت های نظامی روسیه در مرز اوکراین گفتگو می کنند! مسکو تجهیزات سنگین نظامی و نیروهای رزمی خود را نزدیم مرز اوکراین مستقر کرده است. اگر مسکو از نیروهای خود علیه اوکراین استتفاده کند، این اقدام هزینه هایی را در پی خواهد داشت. ما از روسیه می خواهیم تا از تصمیماتش پیرامون بستن دفاتر ما و اخراج هیئت نمایندگی ما در مسکو تجدیدنظر کند.


یک مقام وزارت خارجه آمریکا در خصوص اتهامات مطرح شده از سوی «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهوری اوکراین مبنی بر تلاش برای کودتا علیه او گفت که آمریکا با دولت اوکراین در این خصوص در ارتباط است.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه در نشستی خبری مدعی شد اطلاعاتی مبنی بر اجرای کودتایی دولتی و برنامه ریزی شده در این کشور در روز اول ماه دسامبر (۱۰ آذر) دریافت کرده است.

به گزارش ایرنا، زلنسکی تصریح کرد: چالش‌های بزرگی در کشور ما وجود دارد که توسط سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای دیگر رقم می خورد. مثلاً اطلاعاتی دریافت کردم که روز اول دسامبر در کشور ما کودتا خواهد شد.

در چند روز گذشته برخی رسانه های آمریکایی به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا و اوکراین اعلام کردند که روسیه قصد دارد اواسط زمستان سال جاری به اوکراین حمله کند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس‌جمهوری روسیه اظهارات ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، مبنی بر تلاش مسکو برای برنامه‌ریزی کودتا در این کشور را رد کرد و گفت: روسیه هیچ برنامه ای برای شرکت در یک کودتا ندارد و فدراسیون روسیه هرگز در مسائل داخلی اوکراین دخالت نمی کند.

به گزارش منابع خبری، «کارن دانفرید» مسوول امور اروپا در وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در مصاحبه تلفنی با خبرنگاران توضیح داد: ما با دولت اوکراین برای بررسی بیشتر این مساله در ارتباط هستیم. ما مشغول کسب اطلاعات بیشتر می باشیم و با همکاران اوکراینی خود تعامل داریم.

این مقام آمریکایی همچنین در خصوص اتهامات تلاش روسیه برای حمله به اوکراین و گزینه های پیش روی آمریکا برای جلوگیری از این امر گفت: همانطور که می دانید تمام گزینه ها روی میز است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شد برای مقابله با اقدامات روسیه، منطقه را از نزدیک رصد می کنیم و با همکاران و متحدان خود مشورت می کنیم.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا روز جمعه با انتشار بیانیه ای از سفر آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور به لتونی و سوئد در ۲۹ ماه نوامبر (هشتم آذرماه ) خبر داد.

در این بیانیه اعلام شده است که بلینکن در لتونی در اجلاس وزرای ناتو شرکت خواهد کرد و با اعضای آن در مورد نگرانی های مرکزی ناتو گفتگو خواهد کرد.

بلینکن پس از لتونی برای شرکت در شورای وزیران سازمان امنیت و همکاری اروپا در اول دسامبر (۱۰ آذر) به سوئد سفر خواهد کرد.
در این اجلاس که در سطح وزرای خارجه برگزار می شود، درباره نگرانی‌های محیط امنیتی منطقه اروپا-اوراسیا گفتگو خواهد شد.

به گزارش ایرنا، آمریکا که همواره به دنبال راه‌هایی برای تحت فشار قراردادن روسیه به عنوان ابرقدرت رقیب خود در شرق بوده، اکنون با طرح این ادعا که حضور نیروهای روس در مرز اوکراین تهدیدی برای این کشور محسوب می‌شود، به دنبال بهانه‌ای تازه برای ایجاد تنش در این منطقه و افزایش فشار بر روسیه است.

روسیه بارها عنوان کرده اقدامات نظامی‌اش در مرز با اوکراین اقدامات عادی نظامی است اما آمریکا و متحدانش همچنان قصد دارند شرایط مرز روسیه با اوکراین را پرتنش جلوه دهند.
آمریکا در حالی مدعی تحرکات جدی روسیه در مرز با اوکراین شده است که واشنگتن و کی‌یف اخیرا به متحدان اروپایی‌شان اعلام کرده‌اند تحرکات نیروها در مرز با اوکراین نشان‌دهنده آمادگی جدید مسکو برای حمله به اوکراین است.

اوکراین از آمریکا خواسته تا حمایت‌های امنیتی فوری از جمله تبادل اطلاعاتی در دستورکارش قرار دهد.

در این میان دولت بایدن نگران است که اهداف روسیه در قبال اوکراین ممکن است مذاکرات واشنگتن- مسکو در مورد حملات سایبری و کنترل تسلیحات را از مسیر اصلی منحرف کند.

منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس‌های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده‌اند.

روسیه بارها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است اما کی یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم می‌کند و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می‌کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: