چرا اسطوره دموکراسی غربی در بحران است؟

سایت روزنامه اسپانیایی «لا ناسیونال» چندی پیش مقاله‌ای به عنوان «دموکراسی غربی در بحران قرار دارد» را منتشر و خاطر نشان کرد اگرچه امروزه شهروندان جامعه غربی همچنان از حقوق سیاسی مانند رأی دهی برخوردار هستند، اما قدرت تأثیرگذاری آنان بر تصمیمات سیاسی تضمین نمی شود و در واقع میانبرهای بیش از حد به افراد قدرتمند اجازه می دهد تا در خارج از جامعه تصمیمات سیاسی بگیرند. این تحلیل مستقیماً به نقاط دردناک دموکراسی غربی ضربه می زند و به جهانیان توضیح می دهد دموکراسی انتخاباتی که برخی از کشورهای غربی به آن افتخار می کنند، در واقع یک «بازی» برای ثروتمندان است، نه دموکراسی واقعی.

بنابراین، دموکراسی واقعی چیست؟ بیانیه ششمین اجلاس عمومی نوزدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین که چند روز پیش منتشر شد، بر توسعه دموکراسی مردمی در تمام  فرآیندها و تضمین اینکه مردم ارباب کشور هستند، تاکید کرد. این امر جامعه بین المللی را قادر می سازد تا تفکر و بینش عمیق تری نسبت به مدل دموکراسی چین داشته باشد.

«کلید دموکراسی در یک کشور این است که آیا مردم ارباب کشور هستند یا خیر. دموکراسی زینت نیست، برای تزئین استفاده نمی شود، بلکه برای حل مشکلاتی که مردم باید حل کنند استفاده می شود». … اینها بخشی از سخنان مهم «شی جین پینگ» دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین است که به «کلید طلایی» برای جهانیان در راستای درک سیاست دموکراتیک چین تبدیل شده است.

ماه اکتبر 2020، قانون انتخابات چین مورد تجدید نظر قرار گرفت و طبق مقررات آن،  تعداد نمایندگان از واحدهای مسکونی اساسی افزایش می یابند. در آوریل سال جاری، کارکنان واحدهای اجتماعی در شهر «یی وو» در استان «جه جیانگ» چین متوجه شدند که سه مورد پیشنهاد که در زمینه ماندگاری مواد غذایی گزارش کرده بودند در قانون جدید ضد ضایعات غذایی ثبت شده است. در چین، این اصل که «مردم ارباب کشور هستند» هیچ گاه شعاری توخالی نبوده، بلکه نشانه اقدامی مشخص و ملموس برای همگان است.

آیا شاخصه دموکراتیک بودن یک کشور این است که مردم آن حق بیان نظرات زیادی داشته باشند؟

در آخرین نتایج نظرسنجی منتشر شده توسط آژانس‌های نظرسنجی آمریکا، میزان رضایت مردم چین از حزب حاکم و دولت این کشور به ترتیب به 95 و 98 درصد رسیده است.

آن دسته از سیاستمداران غربی که اغلب در مورد «دموکراسی» صحبت می‌کنند، باید به مجموعه دیگری از داده‌های نظرسنجی نیز نگاه کنند: نتایج نظرسنجی منتشر شده توسط  ABCشرکت رادیو آمریکا در پایان اکتبر نشان می‌دهد که 57 درصد از پاسخ‌دهندگان در سراسر جهان و 72 درصد از آمریکایی‌های مصاحبه‌کننده معتقدند که ایالات متحده الگوی خوبی برای دموکراسی نیست.

دموکراسی در انحصار کشورهای غربی نیست و همه کشورها حق دارند مسیر توسعه دموکراتیک خود را انتخاب کنند. پس از صد سال، حزب کمونیست چین مردم را در مسیر توسعه مردم سالاری در کل فرآیند حکومتداری رهبری کرده است.

این مسیر «اسطوره دموکراسی» غربی را در هم می شکند و همچنین مرجع مفیدی برای شمار زیادی از کشورهای در حال توسعه به منظور کشف مدل های دموکراتیک مناسب با شرایط ملی خودشان را فراهم می کند. در آینده، حزب کمونیست چین  فعالانه به آموختن و بهره‌گیری از تمام دستاوردهای مفید تمدن بشری ادامه خواهد داد، اما هرگز موعظه‌های متکبرانه «معلمان غربی» را نخواهد پذیرفت.