پرش به محتوا

تلاش جمهوری خلق برای ایجاد صلح و آرامش در آسیای جنوب شرقی


شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین صبح دوشنبه 22 نوامبر/1 آذر به صورت ویدویی در نشست سی امین سالگرد برقراری روابط چین و اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی (آ سه آن) شرکت و آن را میزبانی کرد.

شی جین پینگ اشاره کرد: ظرف 30 سال پس از برقراری گفت و گوهای چین و آ سه آن، سفری فوق العاده و غیر معمولی را پشت سر گذاشته ایم. این 30 سال همان سی سالیست که شاهد توسعه عمیق جهانی شدن اقتصادی و تحول عمیق نظم بین المللی بوده است؛ و همچنین دو طرف چین و آ سه آن با استفاده از فرصت های زمانه، توسعه جهشی روابط دو جانبه را تحقق بخشیده اند.

رهبر چین خاطر نشان کرد: ما با رهایی از سایه تاریک جنگ سرد، مشترکا ثبات منطقه را حفظ می کنیم. ما یکپارچه سازی اقتصادی آسیای شرقی را هدایت می کنیم و توسعه و رونق مشترک را به پیش سوق می دهیم که بیش از 2 میلیارد نفر از عموم مردم از زندگی بهتر بهره مند شوند. ما راهی روشن بر پایه حسن همجواری، دوستی و همکاری با منافع مشترک ایجاد کرده ایم و حرکت به سوی جامعه ای نزدیک به سرنوشت رو به رشد داشته و در این راستا کمک های مهمی به پیشرفت نوع بشر کرده ایم. 

رهبر چین اظهار کرد: دستاوردهای حاصل شده از همکاری های سی ساله چین و آسه آن مدیون نزدیکی جغرافیایی و علوم انسانی منحصر به فرد دو طرف بوده و نیز گزینه صحیح تاریخی طرفین با توجه به گرایش توسعه عصر است. یعنی؛ اول احترام به یکدیگر و پایبندی به هنجارهای اساسی روابط بین الملل، دوم همکاری و سود متقابل و پافشاری بر راه های توسعه صلح آمیز، سوم همدلی و کمک به یکدیگر و تمرین مفهوم صمیمیت، اشتراک گذاری و چهارم یادگیری متقابل و ایجاد مشترک منطقه سازی باز است.

وی تاکید کرد: تجربیات ارزشمند 30 ساله، ثروت مشترک چین و آسه آن است که پایه و اساس مناسبات مشارکتی راهبردی همه جانبه بین دو طرف است. باید آن را گرامی بداریم و با پافشاری طولانی مدت، درعمل جدید مفهوم آن را توسعه بخشیده و غنی تر سازیم.

شی جین پینگ تاکید کرد: چین همسایه خوب و دوست و شریک خوب آسه‌آن بوده و خواهد بود. چین به طور قطع آسه‌آن را اولویت دیپلماسی خود می داند و قاطعانه از اتحاد آسه‌آن و ایجاد جامعه مشترک آسه‌آن حمایت خواهد کرد. نیز، قویا از موقعیت مرکزی آسه‌آن در ساختار منطقه خود پشتیبانی می کند، نیز نقش این سازمان در امور منطقه ای و بین‌المللی را مورد حمایت قرار می دهد.

رییس جمهور چین خاطرنشان کرد که توسعه چین فرصت های بیشتری برای منطقه و جهان فراهم کرده و یک انگیزه قوی تزریق می کند. چین مایل است همراه با آسه‌آن برای در پیش گرفتن روند کلی، حذف مداخلات، اشتراک فرصت‌ها و ایجاد رفاه، اجرای مشارکت استراتژیک جامع را گسترش دهد و در جهت ایجاد جامعه نزدیک‌تر چین و آسه‌آن با آینده‌ای مشترک گام بردارد و نیز به طور مشترک یک خانه سرشار از صلح و دوستی، آرامش، مرفه و زیبا بسازد.

شی جین پینگ اشاره کرد: صلح بزرگ ترین سود مشترک ما و نیز بزرگ ترین انتظار مردم همه کشورهاست. ما باید سازنده و حافظ صلح منطقه باشیم و بر گفت ‌وگو پافشاری کنیم، نه رویارویی، و با مشارکت و عدم تعهد، به طور مشترک با همه عوامل منفی که صلح را تهدید و تضعیف می کند  مقابله داشته باشیم. ما باید چندجانبه گرایی واقعی را رعایت کنیم و به حل و فصل در امور منطقه‌ای و بین‌المللی از طریق مذاکرات پایبند باشیم. چین قاطعانه با هژمونیسم مخالف است و تمایل دارد برای مدت طولانی دوستی خود با کشورهای همسایه را حفظ کند و به طور مشترک از صلح بلندمدت منطقه‌ای حفاظت کند. چین هرگز به دنبال هژمونی نخواهد بود و برای کشورهای کوچک قلدری نمی کند.

وی عنوان کرد: بیایید اشتیاق مردم برای زندگی بهتر را در دل خود جای دهیم، رسالت حفظ صلح و آرامش و پیشبرد توسعه را بر دوش بگیریم، دست به دست هم به تلاش‌ ادامه داده، یک جامعه نزدیک تر چین و آسه آن با سرنوشت مشترک ساخته و با هم منطقه و جهان شکوفاتر و زیباتر بسازیم!

شی جین پینگ اعلام کرد که امروز ما رسما ایجاد روابط مشارکت راهبردی همه جانبه چین و آسه آن را اعلام می کنیم. این نقطه عطف جدیدی در تاریخ روابط دوجانبه است و انگیزه جدیدی به صلح و ثبات، شکوفایی و توسعه منطقه و جهان تزریق خواهد کرد.


واشنگتن در تفرقه افکنی در جنوب شرقی آسیا


به نظر می رسد واشنگتن هنوز گرفتار پارانویای سنگینی بوده و معتقد است هر کشوری که طرفدار آمریکا نیست باید طرفدار چین باشد. این باعث می شود که این کشور به بزرگترین خرابکار توسعه و ثبات در آسیا و اقیانوسیه تبدیل شود.

جینا ریموندو وزیر بازرگانی ایالات متحده در هفته گذشته در یک مجمع اقتصادی در سنگاپور برنامه ایالات متحده برای ایجاد چارچوب اقتصادی جدید منطقه هند و اقیانوس آرام در سال آینده را فاش کرد و افزود که آمریکا بار دیگر وارد پیمان تجاری جامع فرا-اقیانوس آرام  (CPTPP) نخواهد شد.

تقریباً همزمان، ایالات متحده و ژاپن اعلام کردند که در حال ایجاد نوع جدیدی از روابط مشارکت تجاری هستند. آنها طی این اعلامیه بر نگرانی های مشترک خود در مورد «کشور ثالث» تأکید کردند.

به نظر می‌رسد که دولت جو بایدن برای تحقق به اصطلاح «رقابت منصفانه»، حتی تناقض میان گفتار و کردار خود را نادیده گرفته است.

دولت آمریکا نباید سخنرانی لی هسین لونگ نخست وزیر سنگاپور در مجمع افتصادی فوق را ناچز بداند. نخست وزیر سنگاپور در این سخنرانی با جدایی اقتصاد چین و ایالات متحده مخالفت کرده و احتمال تقسیم اقتصاد جهانی را به دو باشگاه «اقتصادهای دسته جمعی و اقتصادهای مستقل» رد کرد. او دو اقتصاد بزرگ جهان را به دوقلوهای سیامی تشبیه کرد و گفت که امکان تقسیم این دو سیستم مجزا وجود ندارد.

این باید به عنوان دیدگاه مشترک کشورهای جنوب شرقی آسیا در نظر گرفته شود.

آمریکا در انتظار قطع روابط میان چین و اعضای آسه‌آن است اما بر خلاف آن، چین و اعضای آسه‌آن به‌ویژه در طول همه‌گیری کووید-19 به بزرگترین شریک تجاری یکدیگر تبدیل شده‌اند.

با این حال، اگرچه پیشنهاد واشنگتن برای سرد کردن روابط با چین توسط آسه آن رد شده است، اما واشنگتن به دلیل اهمیت اقتصادی و استراتژیک آسه آن برای چین، همچنان تلاش می‌کند تا آسه آن در برخورد خصمانه با چین در کنار واشنگتن بایستد.

همانطور که وانگ یی وزیر امور خارجه اشاره کرده است منطقه آسیا-اقیانوسیه قوی ترین و متحدترین موتور رشد در جهان است و باید با هرگونه تلاش برای منافع یک طرفه مخالفت کند.

سخنرانی رئیس جمهور شی جین پینگ در نشست مجازی به مناسبت سی امین سالگرد برقراری روابط گفتگوی چین و آسه آن در روز دوشنبه مطمئناً انرژی جدیدی را به توسعه روابط دوجانبه تزریق خواهد کرد.

ایالات متحده به جای تلاش برای منافع فردی، باید دست از اندیشه «برد یک طرفه» برداشته و برای ایفای نقش سازنده در ارتقای یکپارچگی اقتصادی منطقه‌ای تلاش بیشتر کند. تلاش برای ایجاد شکاف بین چین و شریک تجاری و استراتژیک اصلی آن نیز مانع روابط چین و آمریکا خواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: