پرش به محتوا

گزارشات سوریه: آمریکا پناهجویان سوری را بازی می‌دهد و از آنان استفاده ابزاری می‌کند. تجزیه ممنوع!

وزیر امور خارجه سوریه گفت آمریکا و کشور‌های غربی از پرونده پناهجویان سوری برای اعمال فشار سیاسی بر دمشق استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه «سانا»؛ وزیر امور خارجه سوریه گفت آمریکا و کشور‌های غربی از پرونده پناهجویان سوری برای اعمال فشار سیاسی بر دمشق استفاده می‌کنند.فیصل مقداد: آمریکا استفاده ابزاری از پناهجویان سوری می کند

فیصل المقداد تصریح کرد ما تحمیل خواسته‌های دیگران بر مردم سوریه را نمی‌پذیریم و همه کشور‌های عربی باید به وظیفه خود در قبال سوریه عمل کنند.
وی افزود دمشق برای بازگشت آوارگان و پناهجویان سوری به کشورشان تلاش مجدانه‌ای کرده است و بدون هیچ قید و شرطی از آن‌ها می‌خواهد به وطن خود بازگردند، هر چند اساسا آوارگان و پناهجویان برای بازگشت نیازی به دعوت ندارند چرا که این وطن متعلق به همه آن‌ها است و دولت سوریه با حمایت‌های دوستان همه امکاناتی را که در اختیار دارد، فراهم می‌کند تا این بازگشت داوطلبانه و ایمن باشد.
فیصل المقداد که در یک نشست خبری در سالن کنفرانس‌های دمشق پس از «اجلاس گفتگو درباره جنگ رسانه‌ای علیه سوریه» در چارچوب برنامه نشست مشترک سوریه -روسیه سخن می‌گفت؛ در ادامه تصریح کرد تدابیر یک جانبه و ظالمانه، بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان را با مشکل مواجه کرده است و اساسا کشور‌های غربی خواهان بازگشت این پناهجویان به کشورشان نیستند تا از آن‌ها برای اعمال فشار سیاسی بر دولت سوریه سوءاستفاده کنند. کشور‌های غربی از درد‌های هر پناهجوی سوری خارج از وطنش برای تأمین مقاصد سیاسی خود بهره برداری می‌کنند.
وی درباره تحرکات جدید عربی در قبال سوریه گفت این تحرکات، دیگر محرمانه نیست و ما سایر کشور‌های عربی را تشویق می‌کنیم به وظیفه خود در قبال سوریه عمل کنند، چرا که سوریه با مبارزه علیه تروریسم و افراط گرایی از همه کشور‌های عربی دفاع کرد. امیدوارم کشور‌های عربی گزینه صحیح را انتخاب کنند و در مسیر متحد کردن صف عربی گام بردارند و برای باز پس گیری حقوق غصب شده امت ما تلاش یکپارچه‌ای را به کار گیرند چرا که این به نفع همه است.
وزیر امور خارجه سوریه به سنگ اندازی برخی کشور‌ها در مسیر پیشرفت روند سیاسی پس از تحمل شکست در ضربه زدن به سوریه از طریق تروریسم و اقدام نظامی اشاره کرد و گفت اقدامات تجاوزکارانه اشغالگران ترکیه‌ای و آمریکایی و حمایت آن‌ها از گروه‌های تروریستی مسلح و شبه نظامیان، با هدف فشار بر کشور سوریه برای عقب نشینی از دستاورد‌ها و پیروزی‌هایی است که در جنگ علیه تروریسم محقق کرده است.
المقداد تصریح کرد ما تحمیل اراده و خواسته دیگران را بر مردم سوریه نمی‌پذیریم و امیدواریم کشور‌های جهان در فراهم کردن شرایط داخلی برای پایان دادن به تروریسم، اشغالگری خارجی در بخش‌هایی از خاک سوریه و بسیج همه امکانات برای بازگشت ایمن و با عزت و داوطلبانه پناهجویان سوری به کشورشان سهیم باشند.
این مقام ارشد سوری درباره خبر‌ها درباره مذاکره با نیرو‌های سوریه دموکراتیک (قسد) افزود ما با همه اقشار ملت مذاکره می‌کنیم و تحولات اخیر در درعا و تحولات بسیار مثبت در دیرالزور از نشانه‌های آن است. دولت سوریه از بازگشت هر کسی به آغوش وطن استقبال می‌کند، زیرا ارتباط با آمریکا و کشور‌های غربی بر خلاف منافع وطن، خون‌های مردم سوریه را هدر داد و همه طرف‌ها در شمال شرق یا شرق یا شمال غرب کشور باید این روند را متوقف کنند.
فیصل المقداد در پایان گفت ملت سوریه از قاچاق غیرقانونی نفت کشورش به خارج با حمایت آمریکا و از طریق شبه نظامیان مسلح رنج می‌برد و این شبه نظامیان هزینه موضع گیری‌های خود را پرداخت خواهند کرد.


به نقل از خبرگزاری سوریه ”سانا“؛ اهالی روستای تل‌ذهب در حومه جنوبی قامشلی در سوریه ضمن مقابله با خودرو‌های نظامی اشغالگران آمریکایی، مانع از عبور آن‌ها از این روستا به سمت قامشلی شدند.

منابع محلی به خبرنگار سانا در الحسکه گفتند، کاروانی متشکل از پنج زره پوش متعلق به نیرو‌های اشغالگر آمریکایی که یک خودروی متعلق به نیرو‌های سوریه دموکراتیک ”قسد“ نیز آن‌ها را همراهی می‌کرد، قصد داشتند از این روستا عبور کنند و به سمت قامشلی بروند که اهالی روستا با پرتاب سنگ و شکستن شیشه یکی از خودروها، آن‌ها را وادار به بازگشت کردند.

روز هفدهم این ماه نیز اهالی روستای تل‌احمد در حومه قامشلی با کمک و حمایت یگانی از نیرو‌های ارتش سوریه، جلوی کاروانی از خودرو‌های نظامی نیرو‌های اشغالگر آمریکایی را گرفتند که قصد عبور از این روستا را داشتند و آن‌ها را وادار به عقب نشینی و بازگشت کردند.

همچنین روز اول آبان ماه نیرو‌های ارتش سوریه مستقر در ورودی غربی شهر قامشلی استان در حسکه، از عبور کاروان اشغالگران آمریکایی به شهر قامشلی جلوگیری کرده و آن ها را مجبور به عقب ‎نشینی کردند.

چندی پیش، معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه قاچاق نفت و گندم سوریه توسط نظامیان آمریکایی به طور روزمره انجام می‌گیرد، اظهار کرد: فقط روز ۲۳ ماه مارس بر اساس اطلاعات به دست آمده حدود ۳۰۰ تانکر نفتکش نفت و بیش از ۲۰۰ کامیون، گندم از سوریه قاچاق شد.

نظامیان اشغالگر آمریکا این گندم‌ها را از سیلو‌های «الیعربیه» و «الطوبیه» در حومه شرقی «قامشلی» به سرقت برده و آن‌ها را به شمال عراق منتقل میکنند.


نماینده ویژه پوتین در امور سوریه که در دمشق بسر می‌برد، هر گونه تلاش با هدف تجزیه سوریه، تشکیل دولت‌های جدایی طلب و دخالت خارجی در روند مذاکرات بین سوری‌ها برای اصلاح قانون اساسی این کشور را محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری «تاس»، «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه اعلام کرد که طرف روسی هر نوع تلاش برای تجزیه جمهوری عربی سوریه و تشکیل دولت‌های جدایی طلب در خاک این کشور را غیرقابل قبول دانسته و محکوم می‌کند.

لاورنتیف روز گذشته (چهارشنبه) در میزگردی در دمشق در چارچوب سفر هیئتی بین دولتی به سوریه در این باره گفت: «روسیه همچنان درصدد کمک به یافتن راه حل و فصل سیاسی اوضاع سوریه، با هدف حفظ استقلال، وحدت و تمامیت ارضی این کشور است. در این رابطه، هر نوع تلاش برای تجزیه سوریه و تشکیل دولت‌های جدایی طلب برای ما غیرقابل قبول است و فرق ندارد این تلاش‌ها تحت پوشش چه شعارها و به چه بهانه‌ای صورت می‌گیرند.»

نماینده ویژه پوتین در امور سوریه تأکید کرد که گفت‌وگوهای بین سوری‌ها باید بدون اعمال فشار خارجی دنبال شود تا در محیطی دوستانه و آرام به نتیجه برسد.

وی توضیح داد: «طرف‌های سیاسی در سوریه خود قادر هستند تا با خوش بینی به راه حل قابل قبولی برای کشورشان دست یافته، بر اختلافات موجود در خصوص اصلاح قانون اساسی سوریه فایق آمده و درباره تغییرات لازم در این زمینه برای توسعه کشورشان به توافق برسند. در این راستا نباید هیچ اعمال فشاری از خارج بر آنها وارد شود، چرا که در غیر این صورت ایجاد وحدت و یکپارچگی سوریه غیرممکن خواهد بود. طرف روسی در آینده نیز به همکاری خود با دولت قانونی سوریه با هدف دست یابی به وفاق ملی در این کشور ادامه خواهد داد.»

الکساندر لاورنتیف همچنین در پایان نشست برگزار شده با «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در دمشق، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که روسیه و سوریه برای تلاش‌ها در جهت تأمین شرایط لازم برای بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان ارزش زیادی قائل هستند.

این مقام روس افزود: «در جریان دیدار با رئیس جمهور بشار اسد، نتیجه تلاش‌های فعال و کار موثر هر دو طرف در این رابطه مورد بررسی قرار گرفت. ضمن اینکه مقامات مسکو و دمشق بر اهمیت روابط دوجانبه در راستای ایجاد وفاق ملی در سوریه و هماهنگی اقدامات دو کشور در سطح بین المللی تأکید کردند.»

به گفته وی، در این نشست همچنین تأکید شد که دو طرف روسی و سوری به تلاش‌های دوجانبه در سطوح مختلف با هدف تحقق توافقات صورت گرفته برای حل و فصل مشکلات در سوریه و همکاری‌های فعال در این راستا ادامه خواهند داد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: