پرش به محتوا

وزارت امور خارجه آمریکا در حال توطئه علیه انتخابات ونزوئلا است.

«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا در واکنش به اقدامات آمریکا و در دفاع از چهار انقلاب ضدآمریکایی آمریکای لاتین گفت: کوبا، نیکاراگوئه، بولیوی و ونزوئلا به دلیل اینکه نمونه‌ای از مبارزه خستگی‌ناپذیر علیه امپریالیسم آمریکا هستند، مورد حمله قرار گرفته اند.

 آمریکا که با همراهی شرکای بین‌المللی خود در ۴۸ ساعت گذشته به تهدیدهای خود مبنی بر تحریم دولت نیکاراگوئه با ادعای ساختگی برگزاری انتخابات غیر دموکراتیک و «ساختگی» جامه عمل پوشاند، به نوشته نشریه ال موندو، تنها چهار روز مانده تا انتخابات منطقه‌ای و محلی ونزوئلا، حمایت خود از خوان گوایدو رئیس‌جمهوری خودخوانده و رهبر مخالفان دولت مادورو را نیز بار دیگر اعلام کرد.

جالب توجه است که آمریکا قبل از برگزاری انتخابات نیکاراگوئه اعلام کرد که این انتخابات جعلی و نتایج آن را به رسمیت نخواهد شناخت متحد آمریکا یعنی کشورهای اتحادیه اروپا نیز قبل از آن که انتخابات اسلامی برگزار شود و منتظر نتایج آن شوند نتایج انتخابات نیکاراگوئه را غیرقانونی اعلام کردند.

برخلاف ادعای آمریکا و متحدان آن است انتخابات نیکاراگوئه در آرامش کامل و با نظارت بین المللی برگزار شد و تمام ناظران شهادت دادند که انتخابات کاملاً آزاد و بدون دخالت دولتی برگزار گردید.

«برایان نیکولز» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی بعد از ظهر سه شنبه اعلام کرد که دولت جو بایدن همچنان خوان گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد و برنامه‌ای برای تغییر موضع خود ندارد.

مادورو با تاکید بر اینکه «وزارت امور خارجه آمریکا در حال توطئه علیه انتخابات ونزوئلا است» گفت: من اظهارات وقیحانه و مداخله جویانه وزارت خارجه ایالات متحده را رد می‌کنم.

وی افزود: آن‌ها علیه انتخابات ما توطئه می‌کنند زیرا نمی‌خواهند حکومت های ضد نئو لیبرالی به وجود بیاید. شرم‌آور است که در امور ما دخالت می‌کنند.

رئیس‌جمهوری چپگرای ونزوئلا در حالی انتقاد شدید خود از موضع واشنگتن در برابر انتخابات پیش رو را ابراز کرده است که این رقابت سیاسی قرار است با حضور ناظران اروپایی و مشارکت مخالفان برگزار شود.

انتخابات منطقه ای و محلی ونزوئلا یکشنبه آینده برای گزینش سه هزار و ۸۲ مقام جدید (۲۳ فرماندار، ۳۳۵ شهردار، ۲۵۳ قانونگذار در شوراهای قانونگذاری و دو هزار و ۴۷۱ عضو شورا) برگزار خواهد شد.  در این دوره از انتخابات ونزوئلا بیش از یکصد ناظر از اتحادیه اروپا حضور خواهند داشت.   

مردم ونزوئلا در حالی به انتخابات محلی و منطقه ای فراخوانده شده اند که اکثریت مخالفان دولت از جمله حزب تحت رهبری خوان گوایدو رئیس‌جمهوری کودتاچی و خودخوانده و رهبر مخالفان برای نخستین بار از سال ۲۰۱۷ و به دنبال تحریم و غیبت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ و انتخابات پارلمانی ۲۰۲۰ در این صحنه سیاسی حاضر خواهند شد. انتخابات پارلمانی که پس از جولان چند ساله مخالفان، ۹۲ درصد کرسی‌های پارلمان را به حزب چاویسم (طرفداران هوگو چاوز و طرفداران دولت) واگذار کرد.

  آمریکا همچنین با چشم بستن بر تحریم‌های غیر قانونی خود علیه کوبا به عنوان عامل اصلی ایجاد نارضایتی در مردم این کشور، در ساعات گذشته از اتهام‌زنی و طرح ادعاهای بی اساس علیه این کشور نیز خودداری نکرده است.

دولت واشنگتن در حالی مدعی شد «کوبا از شنیدن صدای مردم خود می‌ترسد» که استقبال تمام قد کاخ سفید از بی‌ثباتی در کشورهای تحت حاکمیت دولت‌های ضدآمریکایی امری آشکار است. گواه این ادعا امری مگر مرور تاریخ کودتا در کشورهای آمریکای لاتین و حضور همیشگی نام آمریکا نیست.  

رژیم های حاکم بر آمریکا از ابتدای انقلاب کوبا تا به حال تنها برای مردم کوبا تحریم محاصره سنگین اقتصادی و آزار و اذیت و همراه داشته‌اند، کوبا نتایج غیر انسانی تحریم ها و محاصره اقتصادی علیه مردمش را فراموش نخواهد کرد جمهوری سوسیالیستی کوبا کوچکترین آسیب و تهدیدی برای آمریکا و اتحادیه اروپا نیست ولی آنها هر آنچه در توان دارند بر علیه مردم کوبا به کار می بردند تا با ایجاد بی‌ثباتی و کمبود در این کشور مردم را به خیابان ها کشانده و حکومت چپگرا و مردمی کوبا را براندازند.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای ضمن توصیف انتخابات نیکاراگوئه به عنوان انتخاباتی «ساختگی»، دلیل اعمال تحریم‌های جدید را سلب اصول آزادی و حقوق انسانی شهروندان نیکاراگوئه‌ توسط دولت دانیل اورتگا رئیس‌جمهوری این کشور عنوان کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: