پرش به محتوا

ارتش لهستان صدها پناهجو را دستگیر کرد-مرگ کودک پناهنده در مرزهای لهستان

ارتش لهستان روز پنجشنبه در پی بازداشت صدها پناهجو که از مرز بلاروس وارد خاک لهستان شده بودند، نیروهای ویژه بلاروس را به هدایت عملیات گذر خشونت بار مهاجران از خط مرزی ۲ کشور متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس؛ وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه هفت نیز در همین روز از مینسک درخواست کردند که به بحران مهاجران پایان دهد.

گمان می‌رود که نزدیک به ۲ هزار پناهجو عمدتا از منطقه خاورمیانه، نزدیک مرز بلاروس با لهستان در شرایط بسیار دشوار مستقر شده‌اند که ناامیدانه قصد ورود به اتحادیه اروپا را از طریق لهستان دارند.

با اینکه اتحادیه اروپا، مینسک را به ایجاد این بحران به تلافی اعمال تحریم‌ها بر بلاروس متهم کرده که بخشی از شوروی پیشین بوده، مینسک و مسکو با رد این اتهامات، از اتحادیه اروپا به علت اجازه ندادن عبور به پناهجویانی که قصد دارند با حرکت از مرز این کشور به آلمان بروند، انتقاد کرده‌اند.

بلاروس در پی درخواست اتحادیه اروپا و وزیران کشورهای عضو گروه هفت برای پایان دادن فوری به کارزار تهاجمی و بهره جویانه از مهاجران، اعلام کرده که خواستار کاهش این بحران است.

ناتالیا ایسمونت سخنگوی الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس، روز پنجشنبه، شمار پناهجویان موجود در خاک این کشور را نزدیک به هفت هزار تن اعلام کرد که پنج هزار نفر از آنان به مبدا بازگردانده خواهند شد و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با اتحادیه اروپا در باره ایجاد گذرگاه انساندوستانه برای عبور ۲ هزار پناهجوی باقیمانده به سوی آلمان، رایزنی خواهد کرد.

حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ مهاجر روز پنجشنبه با پرواز بازگشت از بلاروس به اربیل در کردستان عراق و ۴۳۱ تن به بغداد پایتخت این کشور، انتقال یافتند.

شبکه انگلیسی زبان تلویزیون دولتی لهستان از روز پنجشنبه پخش برنامه را برای نشان دادن واقعیت بحران مهاجران در مرز بلاروس، آغاز کرده است.مرگ کودک پناهنده در مرزهای لهستان/ آلمان: هرگز پناهندگان را نمی‌پذیریم
در حالی که پناهندگان در مرزهای لهستان در شرایط بسیار سختی به سر می‌برند و رسانه‌ها از قربانی شدن کودکی یک ساله در سرما در این منطقه خبر داده‌اند وزیر کشور آلمان اعلام کرده که هیچ پناهنده‌ای را از مرزهای لهستان نخواهد پذیرفت.

شرایط در مرزهای بین بلاروس و لهستان همچنان متشنج است و پناهندگان گرفتار شده در این منطقه همچنان روزهای سخت و طاقت فرسایی را در هوای سرد تجربه می کنند.

در این وضعیت آلمان هم اعلام کرده که نمی خواهد هیچ یک از پناهندگان در مرزهای لهستان را بپذیرد. این مسئله را «هورست زیهوفر»، وزیر کشور آلمان در سفری به ورشو و دیدار با مقامات این کشور اعلام کرد.

وی در این باره گفت: گزارش ها مبنی بر آمادگی دولت آلمان برای آوردن مهاجران به آلمان اخبار نادرستی برای جو سازی است. ما در آینده نزدیک بیشتر شاهد این گونه اخبار خواهیم بود.

سخنگوی رئیس جمهور بلاروس اخیرا گفته بود که «آنگلا مرکل»، صدر اعظم آلمان می خواهد با اتحادیه اروپا درباره ایجاد یک کوریدور بشر دوستانه برای پذیرفتن حدود 2000 مهاجر در مرزها گفتگو کند. مرکل روز چهارشنبه هم مجددا برای حل مناقشات بر سر مسئله پناهندگان با حاکم بلاروس گفتگو کرده بود.

زیهوفر در سفر به لهستان اظهار داشت: آلمان آماده کمک به مراقبت های بشر دوستانه از پناهندگان در بلاروس است. آنچه که ما انجام نخواهیم داد پذیرش پناهجویان و تسلیم شدن در برابر فشارها است. هر گونه کمک بشر دوستانه در راستای هدف بازگرداندن پناهندگان به کشورهای مبدا است.

وزیر کشور آلمان با ابراز همبستگی و قدردانی از همسایه خود لهستان گفت: آنچه لهستان در این بحران انجام می دهد درست و مشروع است. لهستانی با بستن مرزها نه تنها به دنبال منافع خود هستند، بله در خدمت به تمام اتحادیه اروپا هم کار می کنند.

در این دیدار همتای لهستانی زیهوفر هم تاکید کرد که هیچ تغییری در رویکرد ورشو در قبال پناهندگان ایجاد نخواهد شد. در اینجا هیچ راهی برای مهاجرت غیر قانونی مضحک وجود نخواهد داشت.

این در حالی است که نهادهای حقوق بشری، دولت محافظه کار لهستان را متهم می کنند که رفتارهای غیر انسانی و بعضا خشونت طلبانه علیه پناهندگان در پیش می گیرد.

پناهندگان همچنان در مرزهای لهستان برای عبور از مرزها تلاش می کنند نیروهای امنیتی و مرزداران با ابزار مختلف راه هر گونه نفوذ را بر روی آن ها بسته اند.

نیروهای امنیتی لهستان شامگاه پنجشنبه هم حدود 100 پناهجو را در مرز خود با بلاروس بازداشت کردند.

وزارت دفاع لهستان اعلام کرد که پناهجویان سعی کرده‌اند از «مرز به شدت محافظت شده» وارد لهستان شوند.

تصاویر ویدئویی وزارت دفاع لهستان نشان می‌دهد که چگونه سربازان لهستانی گروه بزرگی از پناهجویان را که در یک منطقه جنگلی در کنار سیم خاردار جمع شده بودند، محاصره می‌کنند.

اتحادیه اروپا آلکساندر لوکاشنکو، حاکم بلاروس را به «قاچاق عمدی پناهجویان به اتحادیه اروپا» متهم می‌کند تا با تحریم اروپا علیه این کشور مقابله کند. بلاروس ولی این اتهامات را رد می کند.

موضوع به اعلام نتایج انتخابات مناقشه برانگیز بلاروس و پیروزی آلکساندر لوکاشنکو باز می‌گردد. سرکوب معترضان توسط دولت بلاروس باعث شد که اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه آن کشور وضع کند.

ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان هم در مصاحبه با روزنامه آلمانی «بیلد» در مورد احتمال بروز جنگ بین بلاروس و لهستان هشدار داده و خطر جنگ را رد نکرده است.

موراویتسکی گفته امیدوار است که «همه خونسردی خود را حفظ کنند».

به گفته مورایتسکی اگرنیروهای بلاروس به تحریکات خود ادامه دهند لهستانی‌ها مصمم هستند که از مرزهای شرقی اروپا و ناتو «با تمام قدرت و با هر وسیله‌ای» محافظت کنند.

روزنامه «تاگس اشپیگل» هم در خبری نوشت: یک کودک یک ساله سوری در جنگلی در لهستان و در مرزهای بلاروس جان خود را از دست داده است. این خبررا رسانه های بین المللی با استناد به گفته های امدادگران لهستانی منتشر کردند. این قربانی کم سن ترین مرگ شناخته شده در میان پناهجویان در مرز شرقی اتحادیه اروپا محسوب می شود.

«دیوید ساسولی»، رئیس پارلمان اروپا درباره شنیدن این خبر شوکه شده و در این باره گفته است: قربانی شدن کودکی در سرما در آستانه اتحادیه اروپا بسیار دلخراش بود. استثمار مهاجران و پناهندگان باید متوقف شود واین گونه رفتارهای غیر انسانی باید خاتمه یابد.

در مرزهای لهستان همچنان هزاران نفر در هوای سرد منتظرند به لهستان و از آنجا به اتحادیه اروپا بروند. اما لهستان بیش از 20 هزار نیرو برای مقابله با ورود پناهجویان به این منطقه را در مرزها مستقر کرده است.

پارلمان لهستان هم روز چهارشنبه قانونی را برای حفاظت از مرزها تصویب کرد که همچنان محدودیت های تردد و آزادی رسانه در مرزها را ایجاد می کند. نمایندگان اپوزیسیون این انتقاد را به دولت وارد می کنند که می خواهد برای همیشه از دسترسی روزنامه نگاران منتقد به مرزها جلوگیری کند.

در آغاز ماه سپتامبر لهستان وضعیت اضطراری برای نواری به طول 3 کیلومتر در امتداد مرز با بلاروس اعلام کرد. بر اساس این طرح افراد غیر مقیم، خبرنگاران و سازمان های امدادی اجازه ورود به این منطقه را ندارند. این وضعیت فوق العاده در دوم دسامبر به پایان می رسد و بر اساس قانون اساسی قابل تمدید نیست. حالا این اصلاحیه قانونی که در پارلمان تصویب شده است پیش بینی کرده که وزیر کشور در آینده بتواند در صورت بروز شرایط خطرناک ورود همه افراد غیر مقیم به منطقه تعریف شده برای خود را ممنوع کند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: