پرش به محتوا

افزایش شکاف طبقاتی در آلمان با وجود بهبود شرایط اقتصادی

روزنامه «هندلز بلات» آلمان در گزارشی نوشت: »اقتصاد آلمان آرام آرام دوباره روند بهبود را در پیش گرفته است. این اساسا خبر خوبی است اما در زمینه نابرابری های درآمدی در آلمان روند عکس را داشته است.« این نتیجه ای است که بر اساس تحقیق جدید انستیتو تحقیقات اقتصادی آلمان (DIW) به دست آمده است.

محققان در این تحقیق برای اولین بار این مسئله را مورد ارزیابی قرار داده اند که چه ارتباطی بین روند بهبود اوضاع اقتصادی و توزیع درآمدها در آلمان وجود دارد. نتیجه این بررسی در 40 سال گذشته نشان می دهد که وقتی اقتصاد کشور در بحران قرار دارد نابرابری های اقتصادی کاهش می یابد. با این حال با بهبود اوضاع اقتصادی کشور توزیع ناعادلانه درآمدها بیشتر می شود.

هم مقایسه فقیرترین اقشار جامعه با 10 درصد از ثروتمندترین ها و هم تحلیل ضریب جینی این مسئله را تایید می کند. هر چقدر توزیع درآمدها نابرابرتر باشد به همان اندازه ضریب جینی بالاتر است. بر اساس این مطالعه ضریب جینی در طول بحران های اقتصادی حدود 0.4 درصد در سال کاهش می یابد و در مراحل بهبودی حدود 0.15 درصد در سال افزایش می یابد. این وضعیت در دوران بحران کرونا بخصوص تشدید شده است.

برای این مطالعه و بررسی محققان انستیتو تحقیقات اقتصادی آلمان داده های مالیاتی ده ها هزار نفر را مورد ارزیابی قرار داده و آن را با شرایط توسعه اقتصادی در این کشور مقایسه کرده اند. حتی از نظر درآمد ناخالص هم می توان این روند را مشاهده کرد که نابرابری ها در طو ل بحران های اقتصادی کاهش یافته و در دوران صعود اقتصادی افزایش می یابد.


امانوئل مکرون ثروتمندان را ثروتمندتر و فقیران را فقیر تر کرد

بر اساس نتایج مطالعات موسسه سیاست عمومی فرانسه (IPP)، اقدامات اقتصادی انجام شده در دوران پنج ساله ریاست جمهوری امانوئل مکرون، درحالی استاندارد زندگی به خصوص قشر مرفه و ثروتمند را ۱.۵۹ درصد افزایش داده که در مقابل سطح زندگی اقشار محروم جامعه ۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از نشریه فرانسوی لیبراسیون، بر اساس مطالعات انجام شده از سوی موسسه سیاست های عمومی فرانسه (IPP) وابسته به دانشکده اقتصاد پاریس که اثرات باز توزیعی اقدامات انجام شده در دوره پنج ساله دولت مکرون را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است، ۵ درصد جمعیت فرانسه که فقیرترین افراد هستند، بهره چندانی از حدود ۲۴ میلیارد یورو باز توزیع شده در طول دوره پنج ساله نصیب آن ها نشده است.

این رسانه فرانسوی افزود: این پنج درصد جمعیتی حدود ۳.۳۵ میلیون نفری است که در شرایط ناپایدار شدید قرار داشته و خالص درآمد آن ها کمتر از ۸۰۰ یورو در ماه است.

لیبراسیون در ادامه تصریح کرد: اگرچه برای این قشر، انجام برخی اقدامات نظیر لغو مالیات مسکن از محل سکونت اصلی تأثیرات مثبتی داشته است، اما اهمیت این اقدامات کمتر از ضررهای مرتبط با مالیات غیرمستقیم بر دخانیات و انرژی است.

این روزنامه فرانسوی در ادامه نوشت: داده‌های مختلف نشان می‌دهند که اصطلاح «رئیس‌جمهور ثروتمندان» که در اولین حضور امانوئل مکرون در کاخ الیزه استفاده شده بود، کلامی بی‌جا نبود؛ چرا که سیاست های اقتصادی مکرون به وضوح ۶۷۰۰۰۰ نفر با درآمد ماهانه ۱۰۵۰۰ یورویی را ثروتمندتر کرده است. این ۱ درصد ثروتمند با تبدیل مالیات بر ثروت (ISF) به مالیات بر دارایی املاک (IFI) و لغو مالیات مسکن (که به طور کلی در نظر گرفته شده است) استاندارد زندگی خود را ۲.۸ درصد افزایش داده اند.

به نوشته لیبراسیون، سومین گزارش کمیته ارزیابی اصلاحات مالیات بر سرمایه که ماه گذشته توسط موسسه فرانس استراتژی/ France Stratégie (وابسته به دفتر نخست وزیری)  منتشر شد، حاکی از آن است که «اصلاحات سال ۲۰۱۸» پیرامون کاهش نرخ مالیات بر دارایی‌های منقول، هیچ اثر مثبتی بر اقتصاد فرانسه به دنبال نداشت.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ فرانسه، با افزایش بهای حامل های انرژی و مواد غذایی، «کاهش قدرت خرید» فرانسوی ها به یکی از اصلی ترین موضوعات بحث نامزدها در رقابت های انتخاباتی تبدیل شده است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: