پرش به محتوا

شکر خوری وزیر خارجه انگلیس و پاسخ روسیه.

ماریا زاخارووا اتهام لیز تراس وزیر امور خارجه بریتانیا مبنی بر اینکه روسیه مسئول بحران در مرز بلاروس و لهستان است را رد کرد. 

زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در عین حال به مسئولیت اخلاقی و تاریخی بریتانیا در مورد حمله به عراق که منجر به نابودی بخش وسیعی از این کشور شد و علت اصلی آوارگی و پناهندگی عراقی‌ها در اروپا است اشاره کرد

در ۱۴ نوامبر، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، بار دیگر هرگونه مسئولیت دولت مسکو در قبال بحران حاد در منطقه مرزی بلاروس و لهستان را رد کرد. 

سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه بویژه در مورد مقاله‌ی لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا که در روزنامه های انگلیس منتشر شده است بود. 

وزیر امور خارجه بریتانیا در این مقاله به آنچه «مسئولیت آشکار» روسیه نامیده پرداخته و از این کشور خواسته تا بر مقامات بلاروس برای پایان دادن به بحران و آغاز گفت و گو «فشار بیاورد». 

به گفته تراس، این یک «بحران مهاجرت مصنوعی شرم آور» است که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس  می خواهد توسط آن توجه جهانیان را از نقض حقوق بشر در کشورش منحرف کند.

پس از این اتهامات توسط وزیر بریتانیائی، زاخارووا به دولت لندن راه اندازی «تهاجم کاملاً مهندسی شده» بریتانیا به عراق را یادآوری کرد و مسئولیت تاریخی روشن بریتانیا را در قبال بحران‌های انسانی بعدی در منطقه گوشزد کرد.

«لازم به یادآوری است، ۴۵۰۰۰ سرباز انگلیسی در حمله نظامی به عراق به آمریکا کمک کردند تا این کشور را اشغال کند، شهروندانش را بکشد و منابع طبیعی عراق را غارت کند.»

از آن تاریخ تاکنون دولت بریتانیا مانند دیگر دولت های اروپایی مسئول راه افتادن سیل  مهاجرت بی پایان پناهندگان انسانی و سیاسی به اروپا هستند. در اثر این حملات بود که دولت اسلامی داعش در این منطقه به وجود آمد و با کمک غربی ها توانست منطقه را به آتش بکشاند.

تا زمانی که لندن مسئولیتی در قبال جنایات خود نداشته باشد، مقامات آن حق ندارند کسی را متهم کنند.

از ۸ نوامبر، چندین هزار مهاجر در مرز بلاروس و لهستان تحت شرایط بسیار نامساعد در انتظار ورود به اتحادیه اروپا به سر می‌برد. 

لهستان، عضو اتحادیه اروپا، هزاران سرباز را در مرز مستقر کرده است تا از نفوذ مهاجران جلوگیری کند. 

بلاروس نیروهای امنیتی لهستان را به وحشیگری با افرادی که محتاج حمایت و پشتیبانی هستند متهم می کند. 

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا لوکاشنکو را متهم می‌کند که به افراد کشورهای بحران‌زده مانند سوریه، افغانستان، لیبی و عراق اجازه می‌دهد با هواپیما وارد این کشور شوند و سپس آنها را به مرزهای اتحادیه اروپا قاچاق می‌کند. ولادیمیر پوتین روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سراسری روسیه در مورد شرایط ملتهب در مرز بلاروس و لهستان، با بیان اینکه کشورهای اروپایی خود مقصر هستند، اظهار داشت: آنها خودشان شرایطی را بوجود آوردند که هزاران و صدها هزار مهاجر به این کشورها رفتند و هم اکنون در جستجوی مقصر هستند تا از خود بخاطر وضعیت بوجود آمده رفع مسئولیت کنند.

وی افزود: روسیه هیچ گونه ارتباطی با این بحران ندارد و همه اتهامات ضدروسی به دلیل مقصر جلوه دادن این کشور مطرح می شود.  

رئیس جمهوری روسیه همچنین از اینکه کشورهای غربی شرکت هواپیمایی ایرفلوت روسیه را از مسئولان وضعیت بوجود آمده در مرز بلاروس و لهستان خوانده و خواستار وضع تحریم علیه آن شده اند ابراز نگرانی کرد و گفت: آیا ایروفلوت تاکنون کسی (از پناهجویان) را به آنجا (بلاروس) منتقل کرده است.  

رئیس جمهوری روسیه دیروز نیز گفت که رفتار مرزبانان لهستانی با ارزش های انسانی اعلام شده ازسوی اتحادیه اروپا مغایرت دارد. پوتین گفت: من زمانی که به پناهجویان در مرز بلاروس ولهستان نگاه می کنم در وهله اول دلم برای کودکان می سوزد.

وی افزود: در آنجا (محدوده مرزی بلاروس و لهستان) درجه برودت هوا چند درجه زیر صفر است و آنها بدون مایحتاج اولیه زندگی هستند و آذوقه و لوازم آنها به پایان می رسد.  

پوتین گفت: پناهجویان با اندوخته پولی به آنجا می روند اما موجودی پول آنها به پایان می رسد.

رئیس جمهوری روسیه علت بروز بحران پناهجویان در اروپا را عوامل نظامی و اقتصادی خواند و گفت که کشورهای غربی عملیات نظامی در منطقه خاورمیانه اجرا کرده اند.

وی همچنین پرداخت ارقام بالای کمک هزینه به پناهجویان در کشورهای اروپایی را عامل دیگر تمایل مهاجران برای سفر به این کشورها خواند.

پوتین این را نیز گفت که الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان برای گفت و گو با یکدیگر درباره بحران پناهجویان آمادگی و تمایل دارند.

رکورد تازه ورود پناهجویان به بریتانیا از مسیر کانال مانش 

تنها در یک روز حدود یک هزار نفر فرانسه را از مسیر کانال مانش به سوی بریتانیا ترک کردند و خود را به خاک این کشور رساندند. این روند باعث افزایش اعتراض بریتانیا به فرانسه شده است.

شمار پناهجویانی که از مسیر کانال مانش پا به خاک بریتانیا گذارده‌اند، رو به افزایش است. به گزارش رسانه‌های بریتانیا، روز پنجشنبه ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) حدود یک هزار مهاجر پا به خاک این کشور گذاردند.

تاکنون این تعداد ورود غیرقانونی به بریتانیا در یک روز و از این مسیر بی‌سابقه بوده است.

از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۲۳هزار مهاجر زن و مرد از طریق کانال مانش خود را به بریتانیا رسانده‌اند. این رقم بیش از دو برابر مجموع مهاجران وارد شده به بریتانیا در سال ۲۰۲۰ است.

در پی این موج مهاجرت، فشار بر خانم پریتی پاتل، وزیر کشور بریتانیا افزایش یافته است. این سیاستمدار محافظه‌کار بارها اعلام کرده بود که مانع از مهاجرت غیرقانونی به بریتانیا خواهد شد.

به گزارش شبکه جهانی بی‌بی‌سی، یک مقام دولتی بریتانیا فرانسه را متهم کرده که این کشور کنترل بر سواحل خود را از دست داده است.

در این سواحل شمار زیادی مهاجر به دنبال امکانی برای گذار از آبراهه مانش به سوی بریتانیا هستند.

لندن با پرداخت حدود ۶۳ میلیون پوند از اقدامات کنترل ساحلی فرانسه پشتیبانی کرده است.

دولت بریتانیا طرح بازگرداندن اجباری قایق‌های حامل مهاجران که با عبور از کانال مانش به سواحل این کشور می رسند را تصویب کرد.

تصويب این طرح و شروع اجرای آن به دستور وزیر کشور بریتانیا مناسبات لندن و پاریس درمورد نحوه کنترل مهاجرت غیرقانونی بین سواحل دو کشور را تیره خواهد کرد.

به گزارش رویترز٬ در ماه‌های اخیر صدها قایق کوچک و ناامن حامل پناهجویان با عبور از کانال مانش خود را به سواحل جنوب شرقی بریتانیا رسانده‌اند.

تعداد پناهجویانی که این مسیر را طی می کنند هر سال در فصل تابستان افزایش می یابد ولی با توجه به مسدود شدن سایر راه‌های ورود به بریتانیا تعداد افرادی که از کانال مانش قصد ورود غیرقانونی به این کشور را دارند در تابستان امسال چندین برابر شده است.

گزارش تکان‌دهنده یک نهاد انگلیسی نشان می‌دهد که چطور شمار قابل توجهی از مهاجران در پناهگاه‌های نامناسب جنوب کشور به طرز اسفناکی نگهداری می‌شوند و از امکانات اولیه زندگی محروم هستند.

هیات ناظر بر وضعیت پناهجویان انگلیس گزارش داد که رفاه کودکان مهاجر در این مراکز در معرض خطر قرار دارد. گروهی در اتوبوس‌های دو طبقه اسکان داده شده و دسترسی به اقلام اولیه زندگی ندارند.

این‌ها مهاجرانی هستند که در طول تابستان گذشته بصورت غیر قانونی از طریق مسیر پر خطر گذرگاه مانش وارد انگلیس شده‌اند.

وزارت کشور انگلیس ادعا کرد که سرگرم ساخت یک مرکز مهاجرتی در جنوب شرق کشور است تا مهاجران غیرقانونی را در آنجا اسکان دهد. با این حال نهاد ناظر بر وضعیت پناهجویان پس از بازدید از یک مرکز مهاجرتی در نزدیکی شهر دوور گزارش داد که این مکان برای نگهداری کودکان و افراد آسیب‌پذیر مناسب نیست.

این گزارش می‌افزاید که وزارت کشور این ساختمان را برای اسکان موقت پناهجویان ساخته تا اینکه مرکزی برای بازداشت و نگهداری افراد باشد. طبق این گزارش، نه از غذای کافی در این مرکز خبری است، نه آب پاکیزه و سرویس بهداشتی. این درحالیست که نهاد ناظر بر وضعیت پناهجویان می‌گوید که دولت باید افزایش مهاجرت به این کشور را در دوره پسابرگزیت پیش‌بینی می‌کرد.

این گزارش هشدار داده است که مراکز مهاجرتی در دو شهر دوور و فوکستون برای نگهداری حجم زیاد مهاجران مناسب نیستند و باید در اسرع وقت توسعه یافته و یا مهاجران جابه جا شوند.

آمار مهاجرت به انگلیس طی ماه‌های اخیر روند فزاینده‌ای به خود گرفته است. بیشترین رکورد روزانه در تاریخ ۲۱ اوت ثبت شد که حدود ۸۲۸ پناهجو خود را از فرانسه به خاک انگلیس رساندند. 

انگلیس سه ماه پیش (تیر)  توافق کرد که برای مهار مهاجرت غیر قانونی از گذرگاه خطرناک کانال مانش ۵۴ میلیون پوند به فرانسه کمک کند. بر اساس توافق صورت گرفته فرانسوی‌ها موافقت کردند تا تعداد مأموران خود را در امتداد ساحل دریا دو برابر کرده و با خرید تجهیزات مناسب، منطقه تحت نظر خود را افزایش داده تا از تردد مهاجران به انگلیس جلوگیری کنند.

آن‌ها همچنین تعهد کردند که با استفاده از کمک مالی انگلیس پناهگاه‌های بیشتری را برای آوارگان در فرانسه ایجاد کنند تا از فکر مهاجرت به انگلیس منصرف شوند. این توافق میان جرالد دارمانین و پریتی پتل وزرای کشور فرانسه و انگلیس منعقد شد.

بر اساس توافق صورت گرفته، بیشتر عملیات قرار بود در فرانسه متمرکز شود تا اقدام مهاجران در همان نطفه متوقف شود. فرانسه می‌گوید که از حرکت بالغ بر ۷ هزار و ۵۰۰ مهاجر به انگلیس جلوگیری کرده است اما انگلیس ادعا می‌کند که آمار مهاجرت به این کشور رو به افزایش است.

وزیر کشور انگلیس هشدار داده که در صورت تداوم وضع موجود قرارداده با فرانسه ملغی می‌کند. او همچنین قوانین مهاجرت به انگلیس را سخت کرده تا این کشور را به مکانی غیر جذاب برای مهاجران تبدیل کند. به این ترتیب که اگر مهاجران از یک کشور امن راهی انگلیس شوند در واقع این کشور را به عنوان مقصد خود برگزیده‌ و از حقوق یکسان با مهاجرانی که قانونی وارد شده‌اند برخوردار نخواهند بود.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: